• Nie Znaleziono Wyników

(1)SCENARIUSZ ZAJĘĆ „STANY SKUPIENIA WODY” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat: Stany skupienia wody

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "(1)SCENARIUSZ ZAJĘĆ „STANY SKUPIENIA WODY” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat: Stany skupienia wody"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „STANY SKUPIENIA WODY PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Stany skupienia wody.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (3.3) [uczeń] obserwuje i rozróżnia stany skupienia wody, bada doświadczalnie zjawiska:

parowania, skraplania, topnienia i zamarzania (krzepnięcia) wody;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

wymienia stany skupienia wody;

rozumie zjawiska:

parowanie, skraplanie, topnienie i zamarzanie;

wie jaki wpływ ma temperatura na stan

skupienia wody;

wie jak się mierzy temperaturę;

wie co to jest termometr i do czego służy;

wie jaką rolę pełni woda dla otaczającego świata.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ potrafi wyjaśnić zmianę

(2)

skupienia substancji;

potrafi wykonywać proste pomiary, oraz je

zapisywać;

potrafi opisać i wyjaśnić różnice miedzy stanami

skupienia wody;

wymienia przykłady substancji w różnych

stanach skupienia;

potrafi analizować wnioski z obserwacji.

Kompetencje kluczowe:

 Kompetencje naukowe

 Umiejętność zachowania ostrożności podczas eksperymentów i obserwacji

 Umiejętność pracy w zespole

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne.

2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Stany skupienia wody. Inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy - Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Czy wiecie w jakich stanach występuje woda w przyrodzie? Uczniowie odpowiadają (rozmowa kierowana).

(3)

 Nauczyciel opowiada uczniom o stanach skupienia wody: stałym, ciekłym i gazowym. W trakcie wykładu przygotowuje przedmioty do przeprowadzenia symulacji oraz doświadczenia.

 Symulacja „Zmiany stanów skupienia wody” – nauczyciel naprowadza uczniów na co mają zwrócić uwagę podczas obserwacji, prosi o notatki odnośnie swoich spostrzeżeń.

 Nauczyciel rozdaje karty pracy „Pomiary temperatury wody w różnych stanach skupienia”. Nauczyciel wraz z uczniami dokonują pierwszego mierzenia temperatury.

 Nauczyciel wyjaśnia uczniom działanie termometru, pomaga w uzupełnianiu karty.

 Nauczyciel wraz z uczniami dokonują drugiego mierzenia temperatury.

 Uczniowie wykonują szczegółowe notatki za pomocą książki/podręcznika, notują wyniki pomiaru temperatury.

 Nauczyciel wymienia:

Jezioro Śnieg Sopel Para Mgła Tlen Benzyna Drewno Kamień Ocet

Uczniowie zgadują stan skupienia.

(4)

 Nauczyciel wraz z uczniami dokonują trzeciego- ostatniego mierzenia temperatury.

3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Zadanie domowe

Opisz jaką rolę pełni woda w życiu człowieka.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Karta pracy

 Trzy naczynia/pojemniki

 Woda

 Lód

 Termometr

Metody nauczania

 Pogawędka

 Ćwiczenie

 Rozmowa kierowana

 Obserwacja Formy pracy

(5)

 Praca indywidualna

 Praca w grupie

 Rozmowa kierowana

Zadanie dla chętnych:

Przeprowadź doświadczenie! Przygotuj dwa słoiki oraz jedno wieczko. Do obu słoików wlej tyle samo wody. Załóż na jeden słoik wieczko i zakręć, drugi pozostaw otwarty. Odczekaj siedem dni, po upływie tego czasu sprawdź ile wody jest w słoikach.

Dokonaj pomiaru i zapisz swoje obserwacje.

Załączniki do scenariuszy:

1.) Symulacja „Zmiany stanów skupienia wody”

Nauczyciel kładzie kostkę lodu w ciepłym miejscu (np. blisko grzejnika). Uczniowie mają możliwość podczas lekcji obserwowania jak lód zmienia swój stan w ciekły a następnie wyparowuje. Nauczyciel kontroluje proces zamiany ciała stałego w ciecz, nakłania uczniów do obserwacji. Na koniec lekcji zwraca jeszcze raz uwagę na miejsce gdzie została położona kostka lodu (lód powinien zamienić się w ciecz następnie wyparować). Podsumowuje zjawisko.

2.) Karta pracy „Pomiary temperatury wody w różnych stanach skupienia”

Nauczyciel przygotowuje trzy naczynia / pojemniki. Do pierwszego z nich wsypuje lód, do drugiego wlewa do połowy wodę 1/2, resztę uzupełnia lodem 1/2. Ostatnie naczynie/pojemnik wypełnia w 2/3 wodą w 1/3 lodem.

Nauczyciel wcześniej przygotowuje uczniom karty pracy. Jest na nich tabela zawierająca informacje o temperaturze wody:

(6)

czas pomi

aru

temperat ura w I naczyniu

- lód

0 C

temperat ura w II naczyniu

- woda 1/2, lód

1/2

tempera tura w

III naczyni

u- 2/3 wody, 1/3 lód (uczniow

ie wpisują

godz.

rozpoczę cia badania)

Uczniowie wraz z nauczycielem za pomocą termometru, zachowując środki ostrożności sprawdzają temperaturę (nauczyciel wybiera chętnego ucznia, aby sam dokonał pomiaru) każdym naczyniu. Temperatura mierzona jest na początku lekcji, w trakcie i na końcu. Obserwacje zapisują w zeszycie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Topnienie jest to zjawisko zamiany ciała stałego w ciecz, natomiast krzepnięcie to zjawisko zamiany cieczy w ciało stałe. Topnienie obywa się w stałej temperaturze,

„Mokra zagadka" , tekst o wodzie,karty pracy,blok rysunkowy, farby akwarelowe,kartoniki z cyframi Przebieg zajęć Temat: Bezcenny

W oparciu o przygotowaną wcześniej planszę „Zmiany stanów skupienia” nauczyciel prowadzi pogadankę na temat współwystępowania w przyrodzie jednej

Dyskusja na temat, dlaczego większość ciał nie jest źródłem światła, a mimo to je widzimy. Nauczyciel objaśnia zjawisko odbicia światła, umożliwiające

(burza mózgów, uczniowie odkrywają jak wielką rolę pełni przyroda w otaczającym ich świecie, dowiadują się, jak należy ją chronić). • Nauczyciel zadaje pytanie:

 Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne.. Pogadanka na temat szczególnych właściwości niektórych ciał spotykanych na Ziemi – wytwarzania

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na