SCENARIUSZ ZAJĘĆ „HODOWLA KWIATÓW”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Hodowla kwiatów.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (1.8) [uczeń] podaje przykłady roślin i zwierząt hodowanych przez człowieka, w tym w pracowni przyrodniczej, i wymienia podstawowe zasady opieki nad nimi.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
rozpoznaje kwiaty hodowlane;
wie jaką rolę pełni przyroda dla człowieka;
rozpoznaje zwierzęta gospodarskie i domowe;
zna zasady hodowli roślin.
Nabywane umiejętności:
UCZEŃ potrafi wymienić czynniki wpływające na
hodowlę roślin;
potrafi wymienić korzyści wynikające z
hodowli zwierząt;
potrafi pracować samodzielnie jak i w
grupie.
Kompetencje kluczowe:
• kompetencje naukowe
• porozumiewanie się w języku ojczystym
• poszanowanie przyrody
• umiejętność uczenia się
Etapy lekcji:
1) Wstęp:
• Powitanie uczniów przez nauczyciela
• Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).
2) Przebieg zajęć:
• Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Hodowla kwiatów. Inicjuje rozmowę.
• Rozpoczęcie rozmowy - Nauczyciel zadaje pytanie:
Jaką rolę pełni przyroda w życiu istot żywych?
Uczniowie udzielają odpowiedzi: dostarcza pokarmu, może wpływać na poprawę samopoczucia, dostarcza tlen,…. . (burza mózgów, uczniowie odkrywają jak wielką rolę pełni przyroda w otaczającym ich świecie, dowiadują się, jak należy ją chronić).
• Nauczyciel zadaje pytanie: Jakie znacie zwierzęta domowe i gospodarskie? Uczniowie odpowiadają, nauczyciel kontroluje rozmowę.
• Po krótkiej rozmowie nauczyciel zadaje kolejne pytanie: Czy wiecie jakie są korzyści wynikające z
• Nauczyciel za pomocą komputera i rzutnika prezentuje uczniom prezentacje multimedialną:
”Zakładamy hodowlę”, szczegółowo opisuje temat każdego slajdu. Na koniec zachęca uczniów do hodowli własnych roślin.
• Nauczyciel przekazuje uczniom dwa egzemplarze zdjęć roślin. Uczniowie zapoznają się z gatunkami hodowlanymi. Są to rośliny rolnicze oraz ogrodowe.
• Na koniec lekcji nauczyciel dyktuje notatkę.
Uczniowie robią notatki.
3) Podsumowanie :
• Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
• Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
• Uporządkowanie miejsca pracy.
Zadanie domowe
1. Wyjaśnij co oznacza termin: gospodarstwo ekologiczne.
2. Przeprowadź obserwację wzrostu rzeżuchy.
Obserwacja:
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska: Pieprzyca siewna (rzeżucha) jest rośliną szczególnie łatwą w hodowli.
Cały okres uprawy trwa zaledwie ok. 10 dni, poszczególne fazy roślin są więc łatwe do opisywania przez uczniów.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest stworzenie opisu procesu wzrostu rzeżuchy.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Obserwacja prowadzona jest w domu ucznia. Potrzebne sprzęty – plastikowa tacka, bibuła, gaza albo wata, nasiona rzeżuchy.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji: Uczeń tworzy hodowlę zgodnie z prezentacją multimedialną pt.
Zakładamy hodowlę. Codziennie o stałej porze dokonuje obserwacji hodowli.
5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Uczniowie zapisują dzień, kiedy roślina zaczęła kiełkować. Codziennie mierzą linijką długość łodygi kilku roślin i wyciągają średnią. Oceniają, kiedy roślina nadaje się do spożycia.
Środki dydaktyczne
• Podręcznik
• Encyklopedia
• Komputer
• Rzutnik
• Ekran projekcyjny
• Prezentacja multimedialna
Metody nauczania
• Pogawędka
• „Burza mózgów”
• Rozmowa kierowana
• Obserwacja
Formy pracy
• Praca indywidualna
• Rozmowa kierowana
Zadanie dla chętnych
Przygotuj szkic rośliny (korzeń, łodyga, liście, kwiatostan) nazywając poszczególne elementy rośliny.