• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „DOOKOŁA ŚWIATA” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „DOOKOŁA ŚWIATA” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „DOOKOŁA ŚWIATA”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Dookoła świata.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (13.2) [uczeń] opisuje krajobrazy świata, w szczególności: lasu równikowego wilgotnego, sawanny, pustyni gorącej, stepu, tajgi, tundry, pustyni lodowej, rozpoznaje je na ilustracji oraz lokalizuje na mapie.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ Definiuje pojęcia: klimat, strefa krajobrazowa, szerokość geograficzna, Równik, Zwrotnik, Koło Podbiegunowe, las tropikalny, sawanna, pustynia, step, preria, pampa, tajga, tundra, wieczna zmarzlina.

Wskazuje na mapie Równik, Zwrotniki Koziorożca i Raka, Koła Podbiegunowe

Wie, że kulę ziemską dzielimy na strefy krajobrazowe.

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na różnych szerokościach geograficznych.

(2)

Wnioskuje, że zróżnicowaniu klimatu na kuli ziemskiej odpowiada zróżnicowanie roślinności.

Wskazuje na mapie strefy klimatyczne: międzyzwrotnikową, umiarkowaną i podbiegunową.

Wskazuje na mapie

występowanie lasów tropikalnych, sawann, pustyni, stepów, tajgi, tundry, pustyni lodowej.

Charakteryzuje główne strefy krajobrazowe kuli ziemskiej.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Rozumie, że podobne krajobrazy występują w różnych częściach kuli ziemskiej o podobnych warunkach klimatycznych.

Potrafi posługiwać się mapą geograficzną w formie tradycyjnej oraz elektronicznej.

Rozpoznaje na podstawie charakterystycznej

roślinności główne strefy krajobrazowe.

Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym.

 Kompetencje informatyczne.

 Umiejętność uczenia się.

(3)

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Krótkie przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji na temat klimatu i metod obserwacji pogody.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel zawiesza geograficzną ścienną mapę świata ze strefami krajobrazowymi. Wybrany uczeń wskazuje na mapie Równik, Zwrotniki Raka i Koziorożca, Koła Podbiegunowe.

Nauczyciel w formie pogadanki omawia zróżnicowanie warunków klimatycznych na Ziemi, zależne od dostępności światła, długości dnia i kąta padania promieni słonecznych.

Przedstawia na mapie podział kuli ziemskiej na strefy:

międzyzwrotnikową (gorącą), umiarkowaną i podbiegunową (zimną).

Posługując się wywieszoną mapą geograficzną przedstawia charakterystyczne cechy poszczególnych stref krajobrazowych.

Uczniowie w parach korzystają ze stanowisk komputerowych połączonych z Internetem.

Zapoznają się z samouczkiem „Google Maps” i wykonują opisane ćwiczenie.

Ćwiczenie:

Google Maps możesz wykorzystywać także do planowania dalekich podróży. Wystarczy, że klikniesz po lewej stronie mapy w ikonę „Wyznacz trasę”. W okienko A wpisz adres swojego domu. W okienko B – kraj, do którego chcesz pojechać. Zanotuj w zeszycie punkt początkowy i końcowy tej podróży. Ile kilometrów ma Twoja trasa i ile czasu potrzebujesz by ją pokonać? To samo ćwiczenie wykonaj dla swojej trasy z domu do szkoły. Czy Google Maps dobrze obliczył, ile czasu zajmuje Ci ta droga?

(4)

3) Podsumowanie :

Uczniowie dzielą się na zespoły kilkuosobowe. Nauczyciel rozdaje każdemu zespołowi wybrane zdjęcia z zestawu

„Zgadnij gdzie jesteś”. Na podstawie cech charakterystycznych uczniowie przyporządkowują je do poszczególnych stref krajobrazowych. Wspólnie z nauczycielem sprawdzają poprawność wykonania zadania.

Środki dydaktyczne

 Geograficzna ścienna mapa świata przedstawiająca strefy krajobrazowe.

 Stanowiska komputerowe połączone z Internetem.

 Samouczek „Google Maps”.

 Zestaw zdjęć „Zgadnij gdzie jesteś”.

Metody nauczania

 Pogadanka.

 Pokaz.

 Metoda zajęć praktycznych.

Formy pracy

 System klasowo-lekcyjny.

 Praca w parach.

 Praca grupowa.

Praca domowa:

1. Gdzie występuje i na czym polega zjawisko dnia i nocy polarnej?

(5)

2. Zróżnicowanie warunków klimatycznych i roślinności zależne jest między innymi od temperatury oraz dostępności światła i wody. Wykonaj doświadczenie zgodnie z poniższą instrukcją. Zanotuj w zeszycie obserwacje i sformułuj wnioski.

Instrukcja przeprowadzenia ćwiczenia praktycznego:

1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Energię niezbędną do procesów życiowych rośliny czerpią z procesu fotosyntezy. Optymalna ilość dostępnych promieni słonecznych oraz wody to czynniki warunkujące ich wzrost i rozwój.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem ćwiczenia jest zapoznanie się ze znaczeniem energii słonecznej i wody dla rozwoju roślin.

3. Sposób przygotowania ćwiczenia (czas, miejsce itd.):

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są indywidualnie przez uczniów w ramach pracy domowej. Potrzebne sprzęty: 3 sadzonki małych roślin tego samego gatunku, zbliżonej wielkości i jakości, 3 małe doniczki, ziemia, woda. Czas trwania obserwacji – 3 tygodnie.

4. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia:

Przygotuj w trzech doniczkach sadzonki małych roślin tego samego gatunku, o zbliżonej wielkości i jakości. Doniczki oznacz kolejno literami A, B, C.

Doniczkę A i B umieść na nasłonecznionym parapecie.

Doniczkę C pozostaw w ciemnym pomieszczeniu. Do doniczek B i C codziennie lub co drugi dzień wlewaj niewielką, identyczną, ilość wody.

Obserwuj swoje rośliny przez 3 tygodnie, notując informacje o stanie liści, łodyg i kwiatów (kolor, wielkość, wysuszenie).

Określ, w której z doniczek roślina miała najlepsze warunki do życia.

Na podstawie obserwacji wyciągnij wnioski dotyczące znaczenia wody i słońca dla rozwoju roślin.

(6)

5. Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.:

Roślina w doniczce A pozbawiona była dostępu świeżej wody, a w doniczce C – dostępu światła. Pomimo tego, że na początku obserwacji wszystkie rośliny wyglądały podobnie, po 3 tygodniach roślina z doniczki B rozwinęła się najlepiej.

Optymalna ilość energii słonecznej i dostępność wody mają decydujące znaczenie dla zachodzenia procesów życiowych i są głównymi czynnikami warunkującymi zróżnicowanie roślinności na kuli ziemskiej.

Zadanie dla chętnych

Wyjaśnij, dlaczego rzeczywiste granice stref klimatycznych odchylają się od równoleżników.

Lub

Wyjaśnij, dlaczego w strefie lasów tropikalnych codziennie pada deszcz zenitalny.

Lista załączników multimedialnych Zestaw zdjęć „Zgadnij, gdzie jesteś”

Samouczek „Google Maps”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pokaz prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez nauczyciela. Uczniowie dokonują obserwacji, wyciągając wnioski. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Nauczyciel

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Posługując się ilustracjami w formie multimedialnej z części pierwszej galerii zdjęć „Wycieczki na łono natury”, prezentuje i nazywa typowe

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż

Praca indywidualna. Nauczyciel rozdaje mapki konturowe Polski, na których uczniowie zaznaczają i podpisują poznane miasta. Zaznaczają kropką położenie