Konspekt zajęć świetlicowych
Temat: Bajka - " O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku "
Cele:
*zapoznanie z ósmą przygodą wróbelka Elemelka z bajki :" O wróbelku Elemelku",
* doskonalenie umiejętności wypowiadania się pełnymi zdaniami przez uczniów,
* uwrażliwianie dzieci na konieczność właściwego dbania o zwierzęta w porze zimowej i ich dokarmianie,
* przypomnienie nazw ptaków pozostających u nas na zimę,
* wdrażanie do uważnego słuchania tekstu , kształcenie koncentracji uwagi, Metody: słowna, oglądowa , praktycznego działania,
Formy: indywidualna, zbiorowa,
Środki: zagadki, wiersz - O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku", ilustracje ptaków ,
wykreślanka literowa - zwierzęta i ptaki, różne rodzaje nasion i zbóż, rysunek wróbla na formacie bloku A4, klej wikol.
Przebieg zajęć
1. Podanie celu zajęć – poznanie ptaków zimujących w Polsce i ustalenie sposobów bezpiecznego im pomagania przez dzieci, wykonanie wyklejanki z nasion i zbóż.
2. Przeczytanie przez nauczyciela tekstu bajki -" O wróbelku Elemelku..." . Rozmowa kierowana . - Proszę wymienić bohaterów tej bajki
- Co przydarzyło się Elemelkowi?
- Kto wsparł wróbelka w jego kłopocie i jaką radę otrzymał?
- Jak zachowały się dzieci podczas spotkania z ptakiem?
3. Czy powinniśmy dokarmiać zwierzęta zimą i w jaki sposób? - swobodna dyskusja i ustalenie zasad pomagania zwierzętom.
4. Dzieci słuchają zagadek o niektórych ptakach zostających u nas na zimę i podają ich nazwy.
Gadatliwa, bystrooka, lubi błyskotki bo to jest …...
Dziób zakrzywiony, okrągłe oczy, na szkodne myszy poluje w nocy.
Nazywają go doktorem, bo wie, które drzewo chore.
Gdy powiesisz za oknem kawałek słoniny, to one przylecą zaraz w odwiedziny.
Nosi krawatkę czarną i szary kubraczek, łakomy na ziarno po ulicy skacze.
Czasem miło jest posłuchać, kiedy zimą albo w lecie, melodyjnie sobie grucha, siedząc na twym parapecie.
Lubi jarzębinę, jest pięknie ubarwiony, pod szyją ma krawat mocno czerwony.
5. Zabawa ruchowa – „Śmieszna wędrówka”. Dzieci ustawiają się w szeregu, na samym początku staje prowadzący. Wyjaśnia on dzieciom, że wszyscy razem odbędą śmieszną
wędrówkę i że powinni jeśli to możliwe wiernie naśladować jego ruchy. Razem wyruszają i idą po ostrych kamieniach, miękkim mchu, wodzie, piasku, lepkim podłożu, górach itd. Wraz z grupą można tworzyć różne warianty zabawy.
6. Rozwiązanie wykreślanki literowej z nazwami zwierząt.
7. Praca plastyczna - Wróbel - wyklejanka nasionami i zbożami.
8. Podsumowanie zajęć i indywidualnej pracy uczniów .