• Nie Znaleziono Wyników

BLANDYNA ZAJDLER

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "BLANDYNA ZAJDLER"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

BLANDYNA ZAJDLER

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania do geografii. Geografia w zakresie podstawowym, III etap edukacyjny

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

CIEKAWOŚĆ W

POZNAWANIU

ŚWIATA

(2)

Redakcja merytoryczna – Anna Kasperska-Gochna Recenzja merytoryczna – Alicja Węsierska-Kwiecień

Agnieszka Stanuszkiewicz

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak dr Beata Rola

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Tytuł lekcji:

Czy można rewitalizować obszary zdegradowane rolniczo?

Klasa II

Cele

„ Wskazanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody.

„ Rozumienie potrzeby racjonalnego gospodarowania w środowisku geograficznym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Uczeń:

„ odczytuje, analizuje, wnioskuje, na podstawie różnych źródeł informacji geograficznej;

„ porównuje, stawia hipotezy i rozwiązuje problemy, w tym wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze;

„ wyjaśnia, jak można zapobiegać degradacji środowiska w wyniku np. intensywnego rolnictwa lub gospodarki żarowej.

Metody/Techniki/Formy pracy

mapowanie pojęć, analiza SWOT, praca w grupie.

Środki dydaktyczne

atlasy, schemat SWOT, dostęp do Internetu, kolorowe pisaki, kartki do zapisywania pomysłów.

Opis przebiegu lekcji

Faza wstępna

Nauczyciel formułuje problem, zapisuje na tablicy i informuje, że wykonujemy jeden wspólny plakat po przeprowadzonej dyskusji.

Uczniowie pracują w 4-osobowych grupach.

Faza wykonawcza

Nauczyciel wyjaśnia, że rozpatrywany problem będzie analizowany przez sformułowanie odpowiedzi na cztery zasadnicze pytania:

Stan obecny – jaki jest w danym miejscu i czasie; pierwsza grupa – ocena pozytywna, druga grupa – ocena negatywna.

W przyszłości – potencjalny stan możliwy do osiągnięcia – jaki jest w danym miejscu i czasie; pierwsza grupa – ocena pozytywna, druga grupa – ocena negatywna.

Uczniowie dyskutują nad przedstawionym problemem. Po dyskusji zapisują na karteczkach swoje odpowiedzi na zadane wcześniej pytania. Odpowiedzi

(4)

4

powinny być krótkie, przedstawiać tylko jeden argument – ten, który uczeń uzna za najważniejszy.

Nauczyciel wyznacza obszary na plakacie do przyklejania karteczek z odpowiedziami na dane pytania.

Uczeń czyta głośno odpowiedzi na pytanie z danego obszaru i umieszcza je

na plakacie. Przy kolejnych odpowiedziach wywiązuje się dyskusja i mogą nastąpić zmiany, karteczki z odpowiedziami mogą być przenoszone na inne obszary plakatu.

Na zakończenie uczniowie przedstawiają wnioski.

Faza podsumowująca

Nauczyciel wspólnie z uczniami ocenia prace, np. stosując punktację lub ocenę koleżeńską.

Komentarz metodyczny

Uczeń w szkole podstawowej i na wcześniejszych lekcjach poznał warunki niezbędne dla rozwoju rolnictwa.

Lekcja ta w pewnym sensie może być też lekcją powtórzeniową i rozszerzającą wiedzę uczniów. Uczniowie pracują w grupach, mogą się oceniać, dyskutować, podawać argumenty.

Zapis tematów i problemów może indywidualizować zarówno tempo pracy, jak i możliwości korzystania z tekstów źródłowych w danej klasie.

Kompetencje w zakresie

tworzenia informacji, wielojęzyczności, matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, cyfrowe, osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się, kulturalne.

Problem: Czy można rewitalizować obszary zdegradowane rolniczo Dodatkowe informacje Ocena pozytywna Ocena negatywna

Stan obecny – jaki jest w danym miejscu, czasie Mocne strony (S) Słabe strony (W)

W przyszłości – potencjalny stan możliwy do osiągnięcia Szanse (O) Zagrożenia (T)

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel porządkuje metody przedstawiania informacji na mapie, może to być prezentacja multimedialna przygotowana przez ucznia chętnego, zdolnego (prezentacja metod

Poszukajcie w podręczniku tabelki przedstawiające informacje statystyczne, a następnie odczytajcie informacje liczbowe, opiszcie, w jakich jednostkach są one zapisane, oceńcie,

Podsumowanie pracy w grupach; uczniowie dzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi sposobu pracy na lekcji; wspólne zredagowanie kontraktu dotyczącego pracy. w grupach podczas

Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie demonstracji obrazującej ruch obiegowy Ziemi, tak aby wyjaśniała następstwa ruchu Ziemi (uczniowie pracują w grupach czteroosobowych).

Uczniowie opisują klimat na podstawie danych klimatycznych i wskazują stację na mapie, wyjaśniają gdzie jeszcze występują podobne warunki klimatyczne na Ziemi.

Nauczyciel informuje uczniów o sposobie pracy na lekcji – mapowanie pojęć, stoliki eksperckie (uczniowie w grupie wykonują te same czynności w ciągu 10 min, następnie

Uczniowie zdolni mogą przygotować wcześniej krótką prezentację na temat przyczyn konfliktów w latach 1945 – 2000 i w XXI wieku lub roli mediów we współczesnym świecie

Podkreśl, że istnieje zależność pomiędzy zróżnicowaniem tempa przyrostu naturalnego a różnym poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego krajów oraz fakt, iż zmiany