• Nie Znaleziono Wyników

ADAM MAKOWSKI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ADAM MAKOWSKI"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania matematyki dla szkoły ponadpodstawowej

ADAM

MAKOWSKI

WZORY SKRÓCONEGO

MNOŻENIA – GEOMETRYCZNIE

I ALGEBRAICZNIE

(2)

Redakcja merytoryczna – Agnieszka Jaworska Recenzja merytoryczna – Ewa Olszewska

dr Anna Rybak dr Beata Rola

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak Redakcja językowa i korekta – Editio

Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat zajęć/lekcji:

Wzory skróconego mnożenia – geometrycznie i algebraicznie.

Klasa, czas trwania zajęć/lekcji:

klasa 1 liceum, 45 minut

Cel ogólny:

Kształcenie umiejętności wykorzystania i interpretowania reprezentacji.

Cele operacyjne

Uczeń:

„

„ interpretuje wzory na kwadrat sumy, kwadrat różnicy i różnicę kwadratów,

„

„ dowodzi algebraicznie wzorów skróconego mnożenia na drugie potęgi,

„

„ stosuje wzory skróconego mnożenia na drugie potęgi,

„

„ współpracuje w grupie,- prezentuje dane na forum klasy.

Metody/Techniki/Formy pracy:

„

„ pogadanka,

„

„ odwrócona klasa,

„

„ prezentacja,

„

„ praca z całą klasą,

„

„ praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

„

„ prezentacje uczniowskie,

„

„ rzutnik multimedialny,

„

„ zestawy zadań.

Opis przebiegu zajęć/lekcji

1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i celem zajęć. Głównym celem lekcji jest poznanie wzorów skróconego mnożenia na kwadrat sumy, kwadrat różnicy i różnicę kwadratów oraz ich geometrycznej interpretacji.

2. Przebieg lekcji. Lekcja przebiega częściowo z wykorzystaniem metody odwróconej klasy. Uczniowie wcześniej otrzymali informacje na temat lekcji. Na tej podstawie mieli przygotować w grupach prezentacje. Lekcja zaczyna się od prezentacji. Każda z grup przedstawia na forum klasy jedno z opracowanych zagadnień: geometryczna interpretacja lub algebraiczny dowód wzorów skróconego mnożenia na kwadrat sumy, kwadrat różnicy i różnicę kwadratów.

Po prezentacjach uczniowskich nauczyciel przedstawia na tablicy przykłady zastosowania poznanych wzorów.

(4)

4

3. Praca indywidualna. Uczniowie rozwiązują przykłady na zastosowanie poznanych wzorów.

4. Podsumowanie lekcji. Nauczyciel wskazuje plusy znajomości poznanych wzorów:

sprawniejsze wykonywanie działań na wyrażeniach algebraicznych, a w nieodległej przyszłości łatwiejsze dowodzenie twierdzeń czy rozkład wyrażeń na czynniki.

Nauczyciel nagradza ocenami najbardziej zaangażowanych uczniów.

5. Praca domowa. Przykłady utrwalające poznane wzory.

Komentarz metodyczny

Włączenie uczniów w proces prezentacji nowych wiadomości powoduje ich integrację z tymi faktami. Ciekawym i mobilizującym uczniów zabiegiem jest uczynienie prezentujących uczniów klasowymi ekspertami od przedstawianego wzoru. Wówczas uczniowie, którzy mają kłopot z danym przykładem, zwracają się w pierwszej kolejności do ekspertów, a dopiero później – w razie potrzeby – do nauczyciela.

Ewaluacja

Nauczyciel powinien cały czas monitorować aktywność i zaangażowanie uczniów, aby w przyszłości wyeliminować te elementy scenariusza, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem, o ile planowane do realizacji cele nie zostaną uszczuplone. Ponadto należy przeanalizować po lekcji adekwatność przeznaczonego czasu na poszczególne aktywności i etapy lekcji, aby w przyszłości zoptymalizować ten element.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Skoro nie każdy nieujemnie określony wielomian możemy zapisać jako sumę kwadratów innych wielomianów, spróbujmy poszerzyć zakres naszych poszukiwań – zamiast

ii. Zastosowanie wzorów do obliczeń arytmetycznych. Zastosowanie wzorów do rozwiązywania zadań. Utrwalanie pojęć większy, mniejszy ileś razy, o ile – podpunkt a) z zadania

Durydiwka S., Łęski S., Od Pitagorasa do Euklidesa, podręcznik do matematyki dla kl. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przypomnieli, jak mnożymy sumy algebraiczne. Wskazany uczeń

Durydiwka S., Łęski S., Od Pitagorasa do Euklidesa, podręcznik do matematyki dla kl. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przypomnieli wzory skróconego mnożenia na kwadrat sumy i

 Wzory skróconego mnożenia (w tym również na sześcian sumy i różnicy oraz sumę i różnicę sześcianów)..

Nauczyciel rozdaje karty pracy grupy (załącznik I) i mówi o uruchomianym programie POWER POINT :. „ W tym

1], poświęconego postaci Władysława Panasa, mógłbym tradycyjnie rozpocząć od poczynienia obserwacji, iż temat miasta i sposoby jego odczytywania oraz teoria miejskiej

 stosuje wzory na kwadrat sumy i różnicy oraz wzór na różnicę kwadratów do rozkładu wielomianu na czynniki.  zapisuje wielomian w postaci iloczynu czynników możliwie