Próba siły mięśni brzucha i dolnego odcinka kręgosłupa według Indeksu Sprawności
Fizycznej K. Zuchory
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.1 Sprawność fizyczna
II.1.b Uczeń umie wykonać próbę siły mięśni brzucha oraz próbę gibkości dolnego odcinka kręgosłupa
Adresat
Uczniowie klasy III
Czas trwania
45minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna sposób wykonywania próby siły mięśni brzucha i gibkości dolnego odcinka kręgosłupa przy pomocy ISF K. Zuchory
zna pojęcie siły i gibkości
wie, jak utworzyć czwórkową kolumnę ćwiczebną z marszu po obwodzie koła
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje wybrane próby z ISF K. Zuchory
wykonuje ćwiczenia z laskami gimnastycznymi
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność rozwijania sprawności fizycznej
akceptuje zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń z przyborem
Metody nauczania
Metody: naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła, programowanego uczenia się
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego
Przybory i przyrządy
Laski gimnastyczne, stoper.
Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Technika wykonania próby gibkości dolnego odcinka kręgosłupa za pomocą Indeksu Sprawności Fizycznej Krzysztofa Zuchory”
2. prezentacja multimedialna: „Indeks Sprawności Fizycznej K.Zuchory”
Materiały pomocnicze:
1. rysunek: ISF – tabele (1 szt.)
2. tabele indywidualne w liczbie ćwiczących
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 – 15 minut
1. Czynności organizacyjne:
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.
Marsz po obwodzie sali gimnastycznej, pobranie lasek gimnastycznych.
Uczniowie maszerują czwórkami do linii końcowej boiska i rozkładają laski gimnastyczne
w wyznaczonych przez nauczyciela miejscach.
Po ułożeniu lasek uczniowie tworzą 4 rzędy.
ułożenie lasek gimnastycznych:
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w marszu tworzą kolumnę czwórkową.
Nauczyciel wskazuje miejsce ułożenia lasek (odległość między laskami ok. trzech metrów).
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ustawienie uczniów:
X X X X X X X X X X X X
X X X X
Uczniowie wykonują:
Bieg slalomem między laskami gimnastycznymi, powrót – marsz po prostej wzdłuż lasek,
bieg z przeskokami naprzemiennymi nad laskami gimnastycznymi, powrót – czworakowanie tyłem do przodu (nogami w kierunku ruchu) z boku lasek,
cwał zmienny między laskami, powrót – marsz tyłem wzdłuż lasek,
czworakowanie slalomem między laskami gimnastycznymi, powrót – marsz wzdłuż lasek.
Uwagi: Ćwiczenia powtarzamy najwyżej 2 razy.
Część główna 25 – 30 minut
1. Ćwiczenia z laskami gimnastycznymi ustawienie uczniów:
X X X X --- --- --- --- X X X X --- --- --- --- X X X X --- --- --- ---
X X X X --- --- --- ---
Chwyt laski
gimnastycznej powyżej szerokości barków.
Szerokość chwytu uzależniona od możliwości ucznia.
5 powtórzeń ćwiczeń.
Postawa zasadnicza, laska gimnastyczna trzymana oburącz z przodu, ramiona wyprostowane
–„pajacyk” nogami, z jednoczesnym unoszeniem laski w górę,
z postawy stojąc , laska uniesiona w górę, skłon tułowia w przód i powrót do pozycji wyjściowej,
stojąc w rozkroku – przenoszenie laski
gimnastycznej oburącz od przodu do tyłu ciała i z powrotem,
stojąc w rozkroku – uniesienie laski gimnastycznej oburącz w górę – skłon tułowia w bok, w prawą i lewą stronę,
stojąc w rozkroku – uniesienie laski gimnastycznej oburącz w górę – krążenia tułowia w prawą i lewą stronę,
w pozycji stojąc przechodzenie przez laskę gimnastyczną w przód i w tył (prawą i lewą nogą) – laska trzymana oburącz.
2. Próba siły mięśni brzucha
Nauczyciel pokazuje uczniom 2 zdjęcia obrazujące wykonanie próby siły mięśni brzucha.
Wykonanie próby:
Pozycja wyjściowa: leżenie tyłem, ramiona wzdłuż tułowia,
ruch: uniesienie prostych nóg nad podłoże – „nożyce” poziome. Próbę oceniamy zgodnie z kryteriami zawartymi w ISF K. Zuchory.
3. Próba gibkości dolnego odcinka kręgosłupa Nauczyciel pokazuje uczniom prezentację multimedialną obrazującą wykonanie próby gibkości dolnego odcinka kręgosłupa. Wskazuje kryteria oceny.
Pozycja wyjściowa: postawa zasadnicza,
ruch: wykonanie głębokiego skłonu tułowia w przód – sześć kolejnych prób zgodnie z Indeksem Sprawności Fizycznej.
Odniesienie lasek gimnastycznych na miejsce.
Uwagi: Uczniowie wykonują próbę kolejno w 4 zespołach.
Pozostałe dzieci kibicują i zachęcają do jak najdłuższej pracy nóg.
Wysokość uniesienia nóg nad podłoże musi zabezpieczać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Zasób multimedialny 1 Uczniowie
równocześnie wykonują kolejne próby
rozpoczynając od najłatwiejszej.
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Wpisanie wyników do indywidualnych tabel ucznia. Zachęcenie uczniów do wykonania reszty prób oceniających ich sprawność razem
z rodzicami w domu.
2. Marsz po sali w różnych kierunkach, na sygnał – pokazywanie za pomocą ruchu nastroju człowieka zmęczonego i rześkiego.
3. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.
Zasób multimedialny 2 W podsumowaniu:
określenie pojęcia siły i gibkości stosownie do percepcji uczniów w tym wieku.