Diagnoza sprawności fizycznej na podstawie Indeksu Sprawności fizycznej K. Zuchory
Scenariusz lekcji, IV etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego 1.1 Uczeń wskazuje mocne i słabe strony swojej sprawności fizycznej
Adresat
: Uczniowie klasy I-IIICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń zna:
zna próby Indeksu i sposoby ich wykonywania
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje próby Indeksu
określa mocne i słabe strony swojej sprawności fizycznej
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność diagnozowania własnej sprawności fizycznej
Metody nauczania
: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: grupowa, indywidualna Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna, boisko
Przybory i przyrządy
: Drążki gimnastyczne, 1 piłka gumowa.Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Indeks Sprawności Fizycznej K. Zuchory”.
2. zestaw ilustracji: „Indeks sprawności fizycznej K. Zuchory”.
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 5 – 10 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
2. Rozgrzewka
Gra ożywiająca – „Lekkie-rugby”
Dwa zespoły leżą tyłem na swojej linii
końcowej/bramkowej boiska z głową podpartą o dłonie i skierowaną do środka sali. Piłka na środku sali. Na sygnał uczniowie ruszają po piłkę w celu uzyskania przewagi ofensywnej. Zasady gry są bardzo uproszczone, tzn. podania są wykonywane w dowolnym kierunku, nie dopuszcza się żadnej formy ataku na
przeciwnika, poza bezpiecznym chwytem za biodra celem unieruchomienia.
Ćwiczenia indywidualne
Trucht (200 m),
w truchcie, zamiennie skip „A” i skip „C”
(łącznie 300 m; po 25 m),
w truchcie, „przeplatanka piłkarska”,
w truchcie, krok odstawno-dostawny ze zmianą nogi prowadzącej (po 50 m),
w marszu, krążenia ramion oburącz w przód i w tył (po 6x),
w marszu, naprzemienne krążenia ramion w przód i w tył (po 6x),
stojąc, krążenia biodrami w lewą i prawą
Uczniowie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.
Uczniowie do gry
wykorzystują gumową piłkę.
Punkty zdobywa się w dwu rangach punktowych (2 pkt.
za wbiegnięcie
z piłką do bramki, 1 pkt. za przekroczenie linii bramkowej przeciwnika). Gra w
zależności od tempa i umiejętności uczniów odbywa się do momentu uzyskania od 1-3 do 3-6 punktów.
Uczniowie ustawieni na obwodzie koła.
stronę (łącznie 10x),
stojąc, krążenia kolanami: do wewnątrz i na zewnątrz, w prawą i lewą stronę (po 4x każde),
stojąc, jednoczesne krążenia prawą dłonią i prawą stopą. Zmiana (po 6 x).
Ćwiczenia w parach
Stojąc bokiem do siebie, chwyt za przedramię, wewnętrznymi rękoma
i wymachy zewnętrznymi nogami; następnie zmiana. (po 10x),
stojąc przodem do siebie, chwyt za
przedramiona i przysiady: 1) na palcach, 2) na całych stopach (każde 10x),
w siadzie prostym rozkrocznym przodem do siebie, chwyt za ręce, przyciąganie
i odpychanie (6x),
w siadzie prostym tyłem do siebie, chwyt za ręce w górze nad głową i wzajemne
pogłębianie skłonu tułowia w tył i w przód (6x).
Uczniowie dobrani w pary, w rozsypce.
Część główna 30 – 35 minut
Diagnoza sprawności fizycznej: (siła, szybkość, wytrzymałość, zwinność, skoczność i gibkość).
1. Próba szybkości
Bieg sprinterski w miejscu
Uczeń w czasie 10 sek., wykonuje bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym klaskaniem pod unoszoną nogą. O wyniku próby decyduje ilość wykonanych klaśnięć (załącznik nr 1).
2. Próba skoczności
Skok w dal z miejsca
Uczeń wykonuje skok w dal, obunóż z miejsca.
Wynik swojego skoku mierzy długością własnych stóp. W przypadku niepełnej długości stopy zamykającej, pomiar końcowy należy zaokrąglić.
I tak kolejno: jeśli wynik jest mniejszy niż ½ stopy
Nauczyciel omawia Indeks Sprawności Fizycznej K.
Zuchory. Zestaw ilustracji.
Uczniowie dzielą się na grupy w celu sprawnego
przeprowadzenia Indeksu.
Ze względu na ilość prób, nauczyciel angażuje część uczniów do pomocy w pomiarach i notowaniu wyników.
– zaokrąglamy w dół, a jeśli większy niż ½ – to zaokrąglamy w gorę (załącznik nr 2).
3. Próba siły ramion
Zwis na ramionach
Do wykonania próby potrzebny jest drążek.
Uczeń wykonuje swobodny zwis. Następnie próbuje wykonać kolejne ćwiczenia o coraz większym poziomie trudności (załącznik nr 3).
4. Próba gibkości
Skłon tułowia w przód
Uczeń staje w pozycji „na baczność” z nogami prostymi w kolanach. Wykonuje powolny skłon tułowia w przód. Nogi przez wszystkie etapy próby muszą być proste. Zadania przy tej próbie mają stopniowany poziom trudności, od łatwego do najtrudniejszego (załącznik nr 4).
5. Próba wytrzymałości
Bieg ciągły
Próba może się odbyć na dwa sposoby: 1) wykonywanie biegu w miejscu w tempie ok. 120 kroków na minutę lub 2) pokonanie jak
największego dystansu. W pierwszym wariancie miernikiem jest czas, a w drugim pokonany dystans (załącznik nr 5).
6. Próba siły
„Nożyce poprzeczne” w leżeniu tyłem.
Uczeń leżąc tyłem wykonuje bez przerwy tzw.
„nożyce poprzeczne”. Nogi powinny być proste w kolanach i lekko uniesione (załącznik nr 6).
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne
Swobodny, wolny marsz na palcach i wznosy ramion w rytm głębokich i spokojnych oddechów (30 sek.),
w parach, ustawienie przodem do siebie w wykroku prawą nogą, następnie chwyt za
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
dłonie, ręce uniesione przed siebie pod kątem 90 stopni. Noga zakroczna przylega całą stopą do podłoża celem rozciągnięcia mięśnia trójgłowego łydki. Zmiana nóg.
w leżeniu przodem, głęboki i równomierny wdech – skłon tułowia w tył połączony z chwytem oburącz z tyłu za nogi, następnie powrót do pozycji wyjściowej ze spokojnym wydechem (30 sek.).
2. Czynności organizacyjne.
Zbiórka, podsumowanie lekcji, pochwały dla całej grupy ćwiczebnej i wyróżnienia dla najbardziej zaangażowanych.
Uczniowie w szeregu.
W podsumowaniu nauczyciel mówi o potrzebie ciągłego diagnozowania sprawności i aktywności fizycznej w kontekście obserwacji postępów.