Próba siły mięśni brzucha oraz próba gibkości na podstawie
Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej
Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
II. Uczeń kończący klasę III II.1 Sprawność fizyczna
II.1.b Uczeń umie wykonać próbę siły mięśni brzucha oraz próbę gibkości dolnego odcinka kręgosłupa
Adresat: uczniowie klasy III Czas zajęć: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:
zna sposób badania siły mięśni brzucha oraz gibkości dolnego odcinka kręgosłupa
poznaje reguły nowych zabaw
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:
dokonuje przy pomocy nauczyciela diagnozy swoich aktualnych możliwości w zakresie sprawności fizycznej
stosuje ćwiczenia kształtujące siłę mięśni
mierzy siłę mięśni brzucha oraz gibkość dolnego odcinka kręgosłupa
Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:
rozumie konieczność stosowania różnorodnych form ruchu
Metody: zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, indywidualna, grupowa
Miejsce zajęć: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć
Przybory i przyrządy: Piłka siatkowa dla każdego ucznia, piłka gąbkowa – 2 szt., stoper, taboret/ławka, podziałka, piłki rehabilitacyjne 1 kg – 4 szt., materac – 1 szt.
Zasoby multimedialne:
1. prezentacja multimedialna: „Rozwijamy siłę mięśni brzucha”
2. prezentacja multimedialna: „Rozwijamy gibkość kręgosłupa”
3. film: „Międzynarodowy test sprawności fizycznej – próba siły mięśni brzucha i gibkości dolnego odcinka kręgosłupa”
Materiały pomocnicze:
1. Tabela punktowa – Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej – CHŁOPCY 2. Tabela punktowa – Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej – DZIEWCZĘTA 3. Tabela uzyskanych wyników w próbie siły mięśni brzucha oraz próbie gibkości na podstawie Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 8 – 10 minut
Czynności organizacyjne
Zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Podanie tematu lekcji.
Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych.
Zabawa ożywiająca – „Berek kopany piłką gąbkową”.
Nauczyciel wybiera spośród ćwiczących jedną osobę, która jest berkiem. Berek ma za zadanie kopiąc gąbkową piłkę, trafić pozostałych uczestników zabawy. Piłka nie musi bezpośrednio trafić ucznia, może odbić się od podłogi lub ściany. Po trafieniu w jakąkolwiek część ciała następuje zmiana berka.
Zabawa – „Przekaż piłkę”
Uczniowie siedzą w siadzie ugiętym na obwodzie koła, w odległości od siebie około 1 metra.
Nauczyciel podaje dowolnym, czterem uczniom piłki
Ustawienie w szeregu.
Dzieci w dowolnym siadzie.
Zasoby multimedialne.
Zabawę rozpoczynamy jedną piłką. W celu utrudnienia
wprowadzamy drugiego berka i drugą piłkę.
rehabilitacyjne 1 kg. Uczniowie przekazują sobie stopami piłkę, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Piłki po powrocie do stanu wyjściowego, zostają przekazywane w przeciwnym kierunku.
Ćwiczenia przygotowujące do wykonania próby mięśni brzucha oraz próby gibkości.
1. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
W siadzie ugiętym podpartym, dzieci wykonują
„rowerek” w przód i w tył,
w leżeniu tyłem poziome i pionowe ruchy nożycowe nóg.
2. Ćwiczenia gibkościowe
W siadzie rozkrocznym, trzymając piłkę oburącz, skłon tułowia w przód, z położeniem piłki jak najdalej,
w siadzie prostym, toczenie piłki wokół ciała w prawą, a następnie w lewą stronę,
w siadzie prostym, stopy trzymają piłkę siatkową.
Wyrzut piłki do góry. Bieg po piłkę. Powrót do pozycji wyjściowej i ponowne wykonanie ćwiczenia.
Ustawienie w rozsypce.
Zabezpieczenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Wszystkie ćwiczenia po 5x.
Część główna 25 – 30 minut
Próba siły mięśni brzucha
Uczeń w pozycji leżenia tyłem z ugiętymi nogami, ramiona splecione na karku, drugi uczeń stabilizuje stopy ćwiczącego. Próba polega na wykonaniu skłonu w przód z dotknięciem łokciami kolan i powrotu do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie trwa 30 sekund. Liczymy ilość prawidłowo wykonanych skłonów tułowia.
Próba gibkości
Uczeń staje na taborecie (ławeczce) tak, aby palce stóp obejmowały krawędź. Stopy muszą być zwarte,
Uczniowie wykonują próbę na materacu.
Ocena próby
dokonywana jest na podstawie tabel Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej.
Należy rozważyć przeprowadzenie prób w grupach z określeniem zadania dodatkowego dla
a kolana wyprostowane. Uczeń powoli wykonuje skłon tułowia w przód, zaznaczając palcami rąk ślad na przymocowanej w tym celu podziałce.
uczniów
nieuczestniczących w pomiarach.
Próbę wykonuje się dwukrotnie, liczy się lepszy wynik. Wynik jest mierzony w cm. Przed zajęciami należy przygotować sztywną podziałkę i przymocować do taboretu (ławki). Na styku stóp z krawędzią taboretu skala wynosi
„0”. Poniżej krawędzi skala jest dodatnia, powyżej krawędzi ujemna. Uczeń, który dotyka palcami krawędzi taboretu uzyskuje wynik
„0”.
Próbę jednocześnie mogą wykonywać
przynajmniej dwie osoby.
Część końcowa 10 minut
1. Ćwiczenia korekcyjno – kompensacyjne
W klęku podpartym, marsz dłońmi w prawą, lewą stronę i w przód jak najdalej.
Zabawa – „Skąd słychać klaśnięcie”.
Dzieci w siadzie skrzyżnym, ramiona
w „skrzydełka”, głowy zwrócone w kierunku osoby wyznaczonej przez nauczyciela. Osoba ta stoi tyłem do grupy. Następnie spośród osób siedzących na podłodze nauczyciel wyznacza jedną osobę, która klaszcze w dłonie. Zadaniem osoby stojącej jest odgadnięcie, kto klaskał.
2. Czynności organizacyjne
Ustawienie w rozsypce.
W podsumowaniu nauczyciel podkreśla potrzebę badania
Uporządkowanie miejsca ćwiczeń, zbiórka i podsumowanie zajęć, pożegnanie, wymarsz z miejsca zajęć.
sprawności fizycznej.
Wskazuje na ćwiczenia, które rozwijają gibkość i siłę mięśni.