• Nie Znaleziono Wyników

Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Krakowska Akademia

im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Karta przedmiotu

obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2017/2018 WydziałPrawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych

Kierunek studiów: Prawo Profil: Ogólnoakademicki

Forma studiów: Stacjonarne Kod kierunku: PR

Stopień studiów: Magisterskie, jednolite Specjalności: Kryminologia

bez specjalności

1 Przedmiot

Nazwa przedmiotu Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych Kod przedmiotu WPAISM PRAJednolite magisterskieS BW35 17/18 Kategoria przedmiotu Przedmioty kierunkowe do wyboru

Liczba punktów ECTS 6

Język wykładowy polski

2 Forma zajęć, liczba godzin w planie studiów

Semestr W C K S La I E Wa Le

7 30 30 0 0 0 0 0 0 0

Legenda: W — WykładC — Ćwiczenia/ JęzykiK — KonwersatoriumS — SeminariumLa — LabolatoriumI — InneE — E-LearningWa — WarsztatyLe — Lektorat

(2)

Cel 1 Student poznaje instytucje indywidualnego i zbiorowego prawa pracy

Cel 2 Student umie rozstrzygnąć stany faktyczne w oparciu o obowiazujące przepisy prawa pracy

4 Wymagania wstępne

1 Brak wymagań wstępnych

5 Modułowe efekty kształcenia

MW1 Student zna i rozumie konstrukcje poszczególnych instytucji z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy

MU2 Student umie w praktyce zastosować konstrukcje prawne prawa pracy

MK3 Student potrafi funkcjonować w środowisku zawodowym w roli pracownika bądź pracodawcy

6 Treści programowe

Wykład

Lp Tematyka zajęć Liczba godzin

Opis szczegółowy bloków tematycznych

W1 Istota, specyfika, geneza prawa pracy jako odrębnej gałęzi prawa 2 W2 Krajowe i międzynarodowego źródła indywidualnego i zbiorowego prawa pracy 2

W3 Podstawowe zasady prawa pracy 4

W4 Ochrona przed dyskryminacją i równe traktowanie w zatrudnieniu 2 W5 Cechy charakterystyczne stosunku pracy, nawiązanie stosunku pracy 2

W6 Rodzaje umów o pracę, składniki umowy o pracę 2

W7 Obowiązki stron stosunku pracy 4

W8 Odpowiedzialność porządkowa pracowników 1

W9 Odpowiedzialność materialna pracowników 2

W10 Zakaz konkurencji w prawie pracy 2

W11 Przejście zakładu pracy 1

W12 Wynagrodzenie za prace (pojęcie, składniki wynagrodzenia, systemy

wynagrodzeń, ochrona wynagrodzenia za prace) 2

W13 Urlopy pracownicze (wypoczynkowy, bezpłatny) 2

W14 Specyfika postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy 2

Razem 30

Ćwiczenia/ Języki

C1 Pojęcie stosunku pracy, relacje pomiędzy prawnopracowniczymi a cywilnymi

podstawami świadczenia pracy 2

C2 Pozaumowne podstawy świadczenia pracy (powołanie, wybór, mianowanie,

spółdzielcza umowa o prace) 2

C3 Zakończenie stosunku pracy (tryby rozwiązania umowy o prace, wygaśnięcie

stosunku pracy) 4

C4 Dochodzenie roszczeń w związku z rozwiązaniem stosunku pracy 2

C5 Czas pracy (pojęcie, ochrona pracownika) 2

C6 Pozycja prawna pracowników młodocianych 2

(3)

C7 Ochrona rodzicielstwa w prawie pracy 2

C8 Pozycja związków zawodowych 2

C9 Funkcjonowanie organizacji pracodawców 2

C10 Spory zbiorowe pracy 2

C11 Układy zbiorowe pracy 2

C12 Dialog społeczny (prawo pracowników do informacji i konsultacji) 2 C13 Gwarancje zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy 2

C14 Instytucjonalna ochrona praw pracowniczych 2

Razem 30

7 Metody dydaktyczne

M16. Wykłady

M13. Studium przypadku M1. Burza mózgów M6. E-learning

8 Obciążenie pracą studenta

Forma aktywności

Średnia liczba godzin na zrealizowanie

aktywności Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim, w tym:

Godziny wynikające z planu studiów 60

Konsultacje przedmiotowe 0

Egzaminy i zaliczenia w sesji 0

Godziny bez udziału nauczyciela akademickiego wynikające z nakładu pracy studenta, w tym:

Przygotowanie się do zajęć, w tym studiowanie zalecanej literatury 90

Opracowanie wyników 0

Przygotowanie raportu, projektu, prezentacji, dyskusji 0 Sumaryczna liczba godzin dla przedmiotu wynikająca z

całego nakładu pracy studenta 150

Sumaryczna liczba punktów ECTS dla przedmiotu 6

9 Metody oceny

Ocena podsumowująca P1. Egzamin pisemny

Warunki zaliczenia przedmiotu 1 Uzyskanie zaliczenia ćwiczeń

Kryteria oceny

(4)

Na ocenę 3

Student udzielił odpowiedzi przynajmniej na jedno pytanie z indywidualnego prawa pracy, udzielił odpowiedzi w zakresie podstawowym na pytanie ze zbiorowego prawa pracy, rozwiązał w zakresie podstawowym kazus

Na ocenę 3.5 Wymogi jak na ocenę 3.0, przy czym udzielone odpowiedzi maja charakter bardziej wyczerpujący

Na ocenę 4

Student udzielił odpowiedzi przynajmniej na obydwa pytanie z indywidualnego prawa pracy, udzielił odpowiedzi na pytanie ze zbiorowego prawa pracy, rozwiązał w zakresie podstawowym kazus

Na ocenę 4.5 Wymogi jak na ocenę 4.0, przy czym udzielone odpowiedzi maja charakter bardziej wyczerpujący

Na ocenę 5

Student udzielił poprawnych, pełnych odpowiedzi na wszystkie pytania części teoretycznej, rozwiązał kazus prawidłowo, podając jednocześnie uzasadnienie przyjętego rozwiązania

10 Macierz realizacji przedmiotu

Modułowe efekty kształcenia dla

przedmiotu

Odniesienie do efektów kierunkowych

Treści programowe Metody

dydaktyczne Sposoby oceny

MW1

EUK7_W4, EUK7_W5, EUK7_W7

W1, W2, W3, W4, W5, W6, W7, W8, W9, W10, W11, W12,

W13, W14, C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7, C8, C9, C10, C11,

C12, C13, C14

M16, M13, M6 P1

MU1 EUK7_U1,

EUK7_U2, EUK7_U4

M16, M13, M1,

M6 P1

MK1

EUK7_KS2, EUK7_KS3, EUK7_KS4

M6 P1

11 Wykaz literatury

Literatura podstawowa:

[1] Ludwik Florek — Prawo pracy, Warszawa, 2019, C.H. Beck Literatura uzupełniająca:

[1] Arkadiusz Sobczyk (red.) — Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa, 2020, C.H. Beck

(5)

Akty prawne:

[1] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Kodeks pracy z dnia 26.06.1974 Dz.U. Dz.U. 2016, poz. 1666 [2] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o szczególnych zasadach rozwiazywania z pracowni-

kami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników z dnia 13.03.2003 Dz.U. Dz.U. 2016, poz. 1474

[3] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z dnia 10.10.2002 Dz.U. Dz.U. 2002, Nr 200, poz. 1679

[4] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o związkach zawodowych z dnia 23.05.1991 Dz.U. Dz.U.

2015, poz. 1881

[5] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o organizacjach pracodawców z dnia 23.05.1991 Dz.U.

Dz.U. 2015, poz. 2029

[6] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o rozwiazywaniu sporów zbiorowych z dnia 23.05.1991 Dz.U. Dz.U. 2015, poz. 295

[7] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z dnia 09.07.2003 Dz.U. Dz.U. 2003, Nr 166, poz. 1608

[8] Ustawa/rozporządzenie w przedmiocie Ustawa o o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji z dnia 07.04.2006 Dz.U. Dz.U. 2006, Nr 79, poz. 550

12 Informacje o nauczycielach akademickich

Oboba odpowiedzialna za kartę

dr Sebastian Koczur (kontakt: skoczur@wp.pl) Oboby prowadzące przedmiot

dr Sebastian Koczur (kontakt: skoczur@wp.pl)

dr Kinga Piwowarska (kontakt: kpiwowarska@afm.edu.pl)

Cytaty

Powiązane dokumenty

The problem of the infl uence exerted by the city on the climate is particularly important in climatological research that uses archival data, sometimes from decades ago, in order

Zasada ekwiwalentnej odpłatności pracy zasługuje na zaliczenie do podstawowych zasad prawa pracy także ze względu na to, że wynika ona z ratyfikowanych przez Polskę

postanowienia autonomicznego prawa pracy NIE MOGĄ BYĆ MNIEJ KORZYSTNE NIŻ?. postanowienia ustawowego

postanowienia autonomicznego prawa pracy nie mogą być mniej korzystne niż.. postanowienia ustawowego

Roszczenia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy pracy przez

Źródła prawa pracy: autonomiczne (układy zbiorowe pracy, oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, w tym regulaminy oraz statuty).. Inne źródła praw i

OCHRONA PRZED WYPOWIEDZENIEM ZAJĘCIA NR 7. KOLOKWIUM ZAJĘCIA

Jednakże jest uzasadnione, by w pewnych przypadkach tego rodzaju umowa mogła być ponownie zawarta z pracownikiem. Ponowne zawarcie takiej umowy z tym samym pracownikiem