• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz do cyklu lekcji języka polskiego dla klasy VI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz do cyklu lekcji języka polskiego dla klasy VI"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz do cyklu lekcji języka polskiego dla klasy VI

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

 zna autora książki „Ten obcy”,

 wie, co to jest synonim,

 potrafi wymienić bohaterów powieści,

 zdefiniować pojęcie „powieść”.

b. Umiejętności Uczeń umie:

 krótko opowiadać o wydarzeniach,

 określić czas i miejsce wydarzeń,

 pracować z tekstem,

 poprawnie budować zdania,

 samodzielnie sporządzać notatkę,

 podawać synonimy do słowa „obcy”,

 argumentować swoje wypowiedzi,

 wypowiadać się na temat bohaterów,

 pisać opowiadanie twórcze,

 współpracować w grupie,

 aktywizować do pracy kolegów.

2. Metoda i forma pracy

zajęcia praktyczne, praca w grupach

3. Środki dydaktyczne

kartoniki jako punkty dla grup lub puzzle, brystole, markery, pisaki, plansze z napisami do skojarzeń, karteczki z wyrazami,

4. Przebieg lekcji

Lekcja 1

Temat: Witamy na wyspie (lub inny zaproponowany przez uczniów).

Przywitanie uczniów przez nauczyciela:

Witam serdecznie tych, którzy przeczytali książkę.

Witam serdecznie tych, którzy zaprosili na dzisiejszą lekcję rodziców.

Witam serdecznie tych, którzy mają ochotę pobawić się z bohaterami książki.

Podzielenie uczniów na dwie grupy.

(2)

Praca w grupach

Kiedy i gdzie spotykamy się z bohaterami powieści?

Grupa I na podstawie odpowiedniego fragmentu tekstu określa czas akcji.

Grupa II – określa w ten sam sposób miejsce wydarzeń.

Zapisują na dużych kartkach wszystkie informacje.

CZAS – LIPIEC, LATO, WAKACJE

MIEJSCE – OLSZYNY, WYSPA, DOM ULI, PESTKI ITP.

Po przypięciu kartek do tablicy, uczniowie potwierdzają fragmentami tekstu podane informacje.

Zapisują w zeszycie elementy świata przedstawionego.

W razie potrzeby nauczyciel pomaga.

Zaszyfrowani bohaterowie: praca w grupach.

Każda grupa otrzymuje po pięć zestawów skojarzeń:

NIEŚMIAŁOŚĆ, LIST, OJCIEC

MATKA, OWOC, PRZYJAŹŃ

DZIECKO, JULIUSZ, BOHATERSTWO

DOROSŁOŚĆ, OPIEKUN, KUZYN

SAMOTNOŚĆ, PODRÓŻ, TCZEW Uczniowie podają imiona bohaterów:

ULA

PESTKA

JULEK

MARIAN

ZENEK

Uzasadniają, dlaczego podane słowa kojarzą im się z bohaterami, podają swoje propozycje. Zapisują skojarzenia w zeszytach.

Poszukajmy synonimów do słowa „obcy”.

nieproszony, niechciany, inny, przybysz.

Napiszcie w kilku zdaniach notatkę o związku tytułu z treścią powieści.

Uczniowie piszą, a następnie odczytują.

Drama:

Pokażcie za pomocą pantomimy poszczególnych bohaterów Przedstawiają kolejno postacie powieści.

Lekcja 2

Temat: zaproponowany przez uczniów

Przywitanie

Podział na grupy (nowe grupy)

Ustawcie się w szeregu i odliczcie do 2. Jedynki siadają po prawej stronie, dwójki – po lewej.

Sprawdzenie pracy domowej

Nauczyciel zbiera przygotowane przez uczniów karteczki. Każda grupa dostaje po jednym punkcie za każdą odrobioną pracę domową. Grupa, która zbierze więcej, układa pierwszy element swoich puzzli.

To słowo kojarzy mi się...

(3)

Nauczyciel odczytuje kolejne słowa najpierw jednej, potem drugiej grupie.

Uczniowie odpowiadają, z czym kojarzy im się podane słowo, opowiadając w kilku zdaniach wydarzenie z nim związane.

Prawidłowa odpowiedź to kolejny element układanki dla grupy.

Lekcja 3, 4

Temat: I co było dalej? – czyli pożegnanie z bohaterami powieści

„Ten Obcy”.

Przywitanie.

Sprawdzenie pracy domowej. Nadal praca w grupach.

Uczniowie z grupy, która przegrała czytają prace.

Krzyżówka: nauczyciel rozdaje grupom rozsypanki wyrazowe, z których mają ułożyć krzyżówkę.

Litery hasła (TEN OBCY) zapisane są innym kolorem niż pozostałe. Nauczyciel pomaga w razie potrzeby.

Grupa 1 powinna ułożyć krzyżówkę z wyrazów: LIST, JULEK, PIENIĄDZE, POCIĄG, UBYSZ, CÓRKA, WYSPA.

Grupa 2 powinna ułożyć krzyżówkę z wyrazów: PESTKA, WUJEK, DUNAJ, DOKTOR, JABŁKA, TCZEW, PRZYJAŹŃ.

Objaśnienia:

Ułóżcie teraz objaśnienia do Waszych krzyżówek. Muszą wiązać się z treścią książki

Grupa 1: np. Ula otrzymała go od Zenka; cioteczny brat Mariana; potrzebował ich Obcy; odjechał nim Zenek; nazwisko ojca Pestki; Ula dla doktora Zalewskiego; tajne miejsce spotkań bohaterów.

Grupa 2: np. przyjaciółka Uli; krewny Zenka; pies znaleziony przez Ulę; zawód ojca Uli; owoce, które ukradł Zenek; tam mieszkał wujek Obcego; łączyła Ulę i Pestkę

Ciąg dalszy nastąpi...

Dopiszcie dalsze losy Zenka.

Nauczyciel podsumowuje prace na wszystkich lekcjach, ogłasza zwycięzców.

Uczniowie ze zwycięskiej grupy samodzielnie wymyślają zadanie do domu dla grupy przeciwnej.

5. Bibliografia 6. Załączniki

a. Zadanie domowe

Lekcja 1: Zapisz na małych karteczkach przynajmniej 10 wyrazów, które kojarzą Ci się z treścią książki.

Lekcja 2: Zwycięska drużyna zadaje przeciwnikom (losuje spośród przygotowanych przez nauczyciela zadanie domowe, np. 1. Opisz krótko (30 słów) najciekawszą, Twoim zdaniem, przygodę bohaterów. 2.

Przeprowadź i zapisz wywiad z wybranym bohaterem powieści.

Uwagi

Klasa, w której przeprowadziłam ten cykl lekcji jest zespołem bardzo słabym. Trudno zmotywować uczniów do jakiejkolwiek pracy. Najlepiej sprawdzają się zabawy na poziomie klas młodszych.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po przeczytaniu tematu w zeszytach do biologii wykonajcie polecenia 1.Przedstaw na schemacie obieg materii w przyrodzie.. 2.Jaką rolę w obiegu materii spełniają producenci

Obejrzyj przygotowany film https://www.youtube.com/watch?v=cRW6MhmPN5Y W zeszycie wypisz te trzy grupy ssaków i podaj po dwa przykłady.

Cele lekcji : Poznasz poziomy pokarmowe występujące w ekosystemie.. Dowiesz się, czym są łańcuchy pokarmowe i

Teraz możesz dokończyć kolorowanie za pomocą narzędzia Aerograf i dorysować trawę. Na koniec zapisz swoją pracę w pliku

Karty pracy można pociąć i wrzucić do szklanej kuli, aby uczniowie podchodzili po kolei, kiedy poprawnie przygotują pierw- szą.. Sprawdzać może nauczyciel lub powołani przez

Na początku lekcji nauczyciel prosi uczniów, by przypomnieli od kiedy istnieje państwo polskie, ile lat ma historia naszego kraju oraz jakie ważne wydarzenia są

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli"1. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach