• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY 3 LICEUM PROFILOWANEGO

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLASY 3 LICEUM PROFILOWANEGO"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA

ANGIELSKIEGO DLA KLASY 3 LICEUM PROFILOWANEGO

Dział programu:

Atrakcje turystyczne krajów angielskiego obszaru językowego – podróże i zwiedzanie ciekawych miejsc. Problematyka lekcji: Across the World – poznajemy kraje anglojęzyczne.

Temat lekcji: Places to see in London – opracowanie przewodnika po Londynie.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości Uczeń:

 zna wyrażenie „there is”, „there are”, konstrukcję i użycie czasów gramatycznych Simple Present, Simple Past i Present Perfect w stronie czynnej i biernej, czasownik „can”, słownictwo związane z podróżowaniem (czasowniki „visit, sightsee, admire, have a look at”, itp, nazwy miejsc i zabytków „castle”, „museum”, „gallery”, „garden”, „palace”, itp. oraz przymiotniki

„exciting”, „great”, „outstanding”, „marvellous”, itp.), czasowniki regularne i nieregularne;

 odpowiada na pytania ogólne i szczegółowe;

 rozwiązuje quiz dotyczący Londynu;

 wyraża teraźniejszość i przeszłość;

 nazywa miejsca na mapie;

 rozumie oryginalne teksty anglojęzyczne bez korzystania ze słownika;

 pisze notatkę;

 opisuje ilustracje i pocztówki;

 opowiada o miejscach atrakcyjnych pod względem turystycznym;

 rozumie wypowiedzi nauczyciela i kolegów;

 poznaje zabytki i inne miejsca warte odwiedzenia w Londynie;

 jest zainteresowany kulturą innych krajów;

 samodzielnie poszukuje informacji i dokonuje ich selekcji;

 dokonuje autorefleksji i samooceny;

 opracowuje ilustrowany przewodnik Londynu.

b. Umiejętności

 kształtowanie sprawności językowych w zakresie czytania oryginalnych tekstów

anglojęzycznych, pisania prostych tekstów na podany temat, mówienia oraz rozumienia tekstu mówionego dotyczącego typowych sytuacji dnia codziennego;

 zainteresowanie uczniów różnorodnymi aspektami życia w obcych krajach;

 rozwijanie umiejętności samodzielnego poszukiwania informacji w różnych źródłach wiedzy oraz ich selekcji;

 pogłębianie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego.

2. Metoda i forma pracy

Metody: Miniprojekt, jigsaw, asocjogram,praca z oryginalnym tekstem anglojęzycznym.

(2)

Formy pracy: indywidualna.

3. Środki dydaktyczne

mapa, ilustracje, oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, quiz, ćwiczenia dodatkowe przygotowane przez nauczyciela.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Rozgrzewka językowa: Nauczyciel zadaje pytania typu: Have you ever been abroad? What foreign countries have you visited? What places did you see? Did you like these places? What was interesting about the country you visited? What foreign country would you like to visit in future?.

Pytania nauczyciela dotyczą podróży zagranicznych uczniów i ich wrażeń z tych podróży.

Uczniowie rozumieją wypowiedzi nauczyciela i udzielają odpowiedzi na pytania ogólne „Yes, I have”,

„No, I haven’t, Yes, I did” i na pytania szczegółowe np.: I have been to France, I saw the Eiffel Tower in France, I liked the architecture/food/people there, I would like to visit Mexico.

Nauczyciel podaje temat i cele lekcji.

b. Faza realizacyjna Praca z mapą Londynu.

Nauczyciel rozdaje mapki Londynu uczniom i pyta o miejsca, których nazwy są uczniom znane.

Pytania zadawane przez nauczyciela to „What places in London do you know?”, „What is Big Ben?”,

„What is Hyde Park famous for?”.

Uczniowie nazywają znane sobie miejsca podając ich nazwy oraz udzielając odpowiedzi typu „Big Ben is a clock”, „Hyde Park is famous for its Speakers’ Corner”.

Praca z oryginalnymi tekstami anglojęzycznymi uzyskanymi z internetu.

Nauczyciel przydziela poszczególnym uczniom miejsca w Londynie i prosi o przeczytania krótkich tekstów, które ich dotyczą oraz sporządzenie notatek, które będą stanowiły część ilustrowanego przewodnika po Londynie. Trzech uczniów, którzy wykazują najwyższy poziom umiejętności językowych w grupie, otrzymuje zadania trudniejsze:

uczeń 1 – wykorzystując informacje z internetu napisz krótki wstęp do przewodnika zawierający informacje ogólne o Londynie tj. położenie, liczba ludności, podział administracyjny, itp.

uczeń 2 – wykorzystując informacje z internetu napisz krótki tekst dotyczący osobliwości Londynu i Londyńczyków.

uczeń 3 – wykorzystując znane ci fakty i informacje z internetu napisz krótki tekst zachęcający turystów do odwiedzenia Londynu.

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach i piszą część wstępną oraz krótkie fragmenty przewodnika po Londynie.

Prezentacja prac.

Nauczyciel prosi o dokonanie prezentacji prac poszczególnych uczniów.

Korzystając z notatek uczniowie dokonują ustnej prezentacji prac (opowiadają o miejscach, które warto w Londynie odwiedzić, zachęcają do odwiedzenia Londynu, opowiadają o jego osobliwościach i miejscach, które warto odwiedzić).

Przeprowadzenie quizu dotyczącego Wielkiej Brytanii.

(3)

Nauczyciel prosi o rozwiązanie quizu sprawdzającego stopień znajomości słownictwa i konstrukcji gramatycznych używanych na lekcji.

Uczniowie rozwiązują quiz – test wielokrotnego wyboru .

c. Faza podsumowująca Podsumowanie lekcji.

Nauczyciel ocenia aktywność i efekty pracy uczniów oraz prosi o wypełnienie ankiety ewaluacji lekcji.

Uczniowie dokonują samooceny i autorefleksji wypełniając ankietę ewaluacji lekcji.

5. Bibliografia

www.anglik.net

http://republika.pl/ukcountries http://www.planetware.com http://www.londontown.com http://www.visitlondon.com

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe

Nauczyciel zadaje pracę domową (zadanie otwarte – list do kolegi z Anglii zachęcający do odwiedzenia wybranego miejsca w Polsce).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na początku lekcji nauczyciel przekazuje uczniom zasady tworzenia twierdzeń, pytań i przeczeń w czasie Present Continuous. Uczula ich również na fakt, że czas ten można

Praca z autentycznym materiałem –anglojęzyczną wersją bajki o Kopciuszku (ćwiczenie sprawności słuchania i czytania).. Uczniowie oglądają film i rozumieją jego treść

Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki, prosząc, aby uczniowie skoncentrowali się na ogólnej wymowie utworu wysłuchanej piosenki oraz zadaje pytania dotyczące?. głównej myśli

Główne założenia dotyczące uczenia się języków (You are never too old to learn foreign languages. You can communicate with other people knowing a little language. Nowadays

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

Z czego się składa, co może być źródłem związków frazeologicznych4. Przypomnienie związków frazeologicznych związanych

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na jakie elementy lekcji multimedialnej należy zwrócić szczególną uwagę,. - praca uczniów z