SCENARIUSZ ZAJĘĆ 9.12.2020
Tytuł: „Zima, zima’’’’
Temat tygodniowy: „To już zima”
Grupa: 3-6 latki
Opracowanie: Zespół Nauczycieli Przedszkola
Cele ogólne:
● rozwijanie logicznego myślenia;
● usprawnianie słuchu muzycznego;
● rozróżnianie prawej i lewej strony ciała;
● zapoznanie z wyglądem i brzmieniem instrumentu muzycznego – trójkąt;
● rozwijanie wrażliwości słuchowej;
● kształcenie umiejętności układania zdań z wyrazów;
● doskonalenie umiejętności ustalania równoliczności elementów;
● stymulowanie sprawności manualnych i grafomotorycznych;
● odtwarzanie kształtu prostych wyrazów według wzoru;
● rozwijanie dziecięcej wyobraźni.
Cele szczegółowe - dziecko:
● potrafi rozwiązać zagadkę słowną;
● wypowiada się na temat wysłuchanej piosenki;
● orientuje się w schemacie własnego ciała;
● wypowiada się na określony temat;
● wie, jak wygląda instrument perkusyjny – trójkąt;
● potrafi podać prawidłową liczbę dźwięków zagranych na trójkącie;
● wie, jak ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej;
● ustala równoliczność elementów;
● samodzielnie pisze po śladzie wyrazy;
● posługuje się podstawowymi narzędziami i materiałami podczas wykonywania pracy plastycznej.
Cele terapeutyczne:
• budowanie pozytywnej samooceny i wiary we własne możliwości;
● odkrywanie i rozwijanie indywidualnych uzdolnień dziecka.
Formy pracy:
● indywidualna;
● praca dziecka z pomocą rodzica.
Metody:
● słowna – wypowiedzi dziecka;
● oglądowe – pokaz, obserwacja;
● czynna – zadań stawianych do wykonania;
● aktywizująca – samodzielnych doświadczeń.
Pomoce dydaktyczne:
● karty pracy;
● treść zagadki;
● klej;
● nożyczki;
● filmiki YouTube.
Przebieg zajęć:
I. Zagadka
Wysłuchaj uważnie treść zagadki, a następnie podaj jej rozwiązanie.
Na rzekach lód, na polach śnieg, zamieć straszliwa. Kiedy to bywa?
II. Piosenka
Wysłuchaj piosenkę, a następnie udziel odpowiedzi na poniższe pytania.
Źródło: https://youtu.be/KtPQXk4dxMU, (data dostępu: 9.12.2020)
1. Jaka pora roku występuje w piosence?
2. Co pada z nieba?
3. Jak dzwoniły dzwoneczki?
4. Czym dziewczynka jechała po śniegu?
5. Jakie zwierzę występuje w piosence?
6. Jakie były pola w piosence?
7. Czy piosenka jest wolna czy szybka?
III. Zabawa z gestami
Kształtowanie orientacji w schemacie ciała – prawa i lewa strona.
Najpierw prawą dłonią wskaż, gdzie kolano lewe masz.
Teraz lewą dłonią wskaż, gdzie kolano prawe masz.
Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym.
1. Wyciąga do przodu prawą rękę z otwartą dłonią.
2. Kładzie prawą dłoń na lewym kolanie i zostawia ją tam.
3. Wyciąga do przodu lewą rękę z otwartą dłonią.
4. Kładzie lewą dłoń na prawym kolanie. Wstaje z siadu skrzyżnego bez pomocy rąk, w dalszym ciągu trzymając je na kolanach.
IV. Trójkąt – instrument muzyczny
Przyjrzyj się jak wygląda trójkąt – instrument muzyczny. Obejrzyj filmik, aby dowiedzieć się jaki wydaje dźwięk.
Źródło: https://youtu.be/YI1fAfdDhhM, (data dostępu: 9.12.2020)
Wysłuchaj, a następnie narysuj tyle trójkątów, ile słyszysz dźwięków.
V. Układanie zdania.
Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej.
sanki. ma Ela
i Mama auto. tata mają
Na leży dachu śnieg.
dym. Z komina leci
Adam narty. ma
VI. Karta pracy nr 1 – „Sople, gwiazdki i śnieżynki”
W każdym rzędzie skreśl sople, tak aby było ich tyle samo, ile jest śnieżynek.
Dorysuj na każdej nitce tyle gwiazdek, ile jest oczek na kostce.
VII. Karta pracy nr 2 – „Zimowe wędrówki górskie”
Napisz nazwy przedmiotów po śladzie. Pokoloruj te, które warto zabrać ze sobą wybierając się na zimową wycieczkę w góry.
piłka plecak narty
rękawiczki sanki klapki
szalik spodenki czapka
VIII. Karta Pracy nr 3 – Ćwiczenie grafomotoryczne
Narysuj oburącz po śladzie i pokoloruj rysunek.
Źródło: „Ćwiczenia przedszkolaka z każdego zrobią pierwszaka”, str. 11, A. Potera, wyd. Olimp