1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „IZOTOPY” CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Izotopy.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (2.5) [uczeń] definiuje pojęcie izotopu; wymienia dziedziny życia, w których izotopy znalazły zastosowanie; wyjaśnia różnice w budowie izotopów wodoru.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
definiuje pojęcie izotopu;
wymienia izotopy wodoru;
objaśnia różnicę w budowie między izotopami wodoru;
omawia rodzaje izotopów;
wymienia dziedziny życia, w których izotopy znalazły zastosowanie.
Nabywane umiejętności
UCZEŃ podaje przykłady izotopów metali
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.
2
promieniotwórczych;
rozumie, dlaczego liczba atomowa pierwiastka może nie
być liczbą całkowitą;
umie odszukać we wskazanych źródłach
zastosowanie izotopów w różnych
dziedzinach życia;
potrafi podzielić izotopy na trwałe i
promieniotwórcze oraz naturalne i
sztuczne;
rozumie zasadę datowania materiałów
z wykorzystaniem izotopów
promieniotwórczych.
Kompetencje kluczowe
porozumiewanie się w języku ojczystym
umiejętność uczenia się
podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Etapy lekcji
1) Wstęp:
Przypomnienie wiadomości na temat budowy atomu.
Omówienie pojęć: liczba atomowa, masa atomowa, jednostka masy atomowej. Zdefiniowanie pojęcia izotop.
2) Przebieg zajęć:
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.
3
W dyskusji kierowanej nauczyciel przedstawia izotopy wodoru: 11H prot, 21H deuter, 31H tryt, omawiając zapis.
Obliczając liczbę protonów, neutronów i elektronów, objaśnia różnice w budowie między nimi.
Wprowadza podział izotopów na naturalne i sztuczne, trwałe i promieniotwórcze.
Uczniowie oglądają film „Datowanie metodą węglową”.
W kolejnej części nauczyciel przedstawia zastosowania izotopów w różnych dziedzinach życia, wykorzystując prezentację multimedialną „Zastosowanie izotopów”.
3) Podsumowanie:
Uczniowie zapisują definicję: „Izotopy są to odmiany tego samego pierwiastka o takiej samej liczbie atomowej, a różnej liczbie masowej”.
Zadanie domowe
W podanym zbiorze atomów (oznaczonych symbolem E) wybierz i wypisz te, które są izotopami:
147 E, 4622E, 105E, 7935E, 5224E, 115E, 5626E, 8135E, 157E, 4620E, 5022E,
5424E, 5024E, 3616E, 3216E, 3618E.
Środki dydaktyczne
film „Datowanie metodą węglową”
prezentacja multimedialna „Zastosowanie izotopów”
komputery połączone z Internetem
podręcznik, encyklopedia
Metody nauczania
pogadanka
rozmowa kierowana Formy pracy
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.
4
praca zbiorowa Zadanie dla chętnych
Oblicz masę atomową pierwiastka chloru wiedząc, że jego izotop 35Cl występuje w 75,53%,a izotop 37C w 24,47%.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego
Funduszu Społecznego.