• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Z

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Z"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ZJAWISKA FIZYCZNE I CHEMICZNE CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Zjawiska fizyczne i chemiczne.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (3.1) [uczeń] opisuje różnice w przebiegu zjawiska fizycznego i reakcji chemicznej; podaje przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych zachodzących w otoczeniu człowieka; planuje i wykonuje doświadczenia ilustrujące zjawisko fizyczne i reakcję chemiczną.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ:

Wie, co to jest zjawisko fizyczne i reakcja

chemiczna Wie, czym się różni zjawisko fizyczne od

reakcji chemicznej Podaje przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych

zachodzących w otoczeniu człowieka Nabywane umiejętności

UCZEŃ:

Potrafi podać przykłady zjawisk fizycznych i reakcji chemicznych

(2)

zjawisk fizycznych lub do reakcji chemicznych

Potrafi zaprojektować proste doświadczenie ilustrujące zjawisko

fizyczne i reakcję chemiczną

Wykonuje

doświadczenie zgodnie z instrukcją

Obserwuje przebieg oraz analizuje i wyciąga

wnioski z

przeprowadzanych doświadczeń

Posługuje się w sposób bezpieczny

odczynnikami

chemicznymi, sprzętem i szkłem laboratoryjnym

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

 Umiejętność pracy indywidualnej oraz w grupach Etapy lekcji

1) Wstęp:

Nauczyciel sprawdza obecność oraz wiadomości uczniów z poprzednich lekcji. Podaje temat zajęć i uświadamia jego główne założenia.

2) Przebieg zajęć:

(3)

Nauczyciel wprowadza podział i definicję zjawiska fizycznego oraz zjawiska (reakcji) chemicznej.

W formie demonstracji przeprowadza proste doświadczenia. Prosi uczniów o odnotowanie obserwacji.

Doświadczenie nr 1

Nauczyciel przecina nożyczkami kartkę papieru.

Proponowane obserwacje i wnioski: Powstają mniejsze fragmenty papieru, a właściwości kartki nie zmieniły się.

Doświadczenie nr 2

Nauczyciel spala w płomieniu wstążkę magnezu.

Proponowane obserwacje i wnioski: Magnez spala się jasnym płomieniem, po spaleniu zostaje biały proszek.

Uczniowie czytają swoje obserwacje. Nauczyciel w formie rozmowy kierowanej z uczniami wyciągają wnioski z przeprowadzonej demonstracji.

Uczniowie w trakcie burzy mózgów zastanawiają się, jaka jest różnica między zjawiskiem fizycznym a reakcją chemiczną.

W formie pogadanki z nauczycielem uczniowie podają przykłady zjawisk fizycznych Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną pt. „Przykłady zjawisk fizycznych”. Uczniowie notują przykłady w zeszycie.

Uczniowie podają przykłady reakcji chemicznej, następnie oglądają prezentację multimedialną pt. „Przykłady zjawisk chemicznych”. Ponownie notują przykłady w zeszycie.

Klasa przystępuje do części praktycznej lekcji. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Przypomina zasady pracy w grupie. Każdy z zespołów otrzymuje kartę z instrukcją doświadczenia i poleceniami.

Po upływie wyznaczonego czasu przedstawiciele grup prezentują obserwację i wnioski z doświadczeń. Nauczyciel podsumowuje doświadczenie oraz pracę uczniów.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji 1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

(4)

W świecie chemii mamy do czynienia z różnymi procesami.

Możemy je podzielić na zjawiska fizyczne oraz zjawiska chemiczne.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem doświadczeń jest obserwacja zjawisk fizycznych oraz reakcji chemicznych.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Ćwiczenie jest prowadzone podczas lekcji chemii w klasie.

Nauczyciel przygotowuje dla grup następujący sprzęt oraz odczynniki: siarkę, żelazo, wodę, parafinę, cukier,

probówki, łyżeczki, statyw, palniki, zlewki, bagietkę, szalkę Petriego.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Uczniowie wykonują doświadczenia w dwóch grupach.

Zapisują obserwacje i formułują wnioski.

Przykładowe doświadczenia do przeprowadzenia przez grupy:

Grupa 1

Doświadczenie 1

Wsyp do zlewki łyżeczkę pyłu żelazowego i łyżeczkę pyłu siarkowego. Wymieszaj składniki bagietką. Przesyp mieszaninę do probówki i umieść ją w statywie. Następnie ogrzej probówkę płomieniem palnika do momentu żarzenia się mieszaniny. Wysyp zawartość na szalkę Petriego.

Zachowaj ostrożność. Napisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

Doświadczenie 2

Do probówki wlej wodę i następnie ogrzej ją płomieniem palnika do momentu wrzenia. Zachowaj ostrożność. Napisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

Grupa 2

Doświadczenie nr 1

(5)

Umieść w probówce kawałek parafiny i następnie ogrzewaj ją w płomieniu palnika. Zachowaj ostrożność. Zapisz obserwacji i wyciągnij wnioski.

Doświadczenie nr 2

Do probówki wsyp łyżeczkę cukru, następnie ogrzewaj ją w płomieniu palnika. Zachowaj ostrożność. Zapisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

3) Podsumowanie :

Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wiadomości.

Ocenia pracę uczniów. Wyjaśnia pracę domową.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik, encyklopedia

 Komputery połączone z Internetem

 Odczynniki oraz sprzęt i szkło laboratoryjne

 Prezentacja multimedialna „Przykłady zjawisk fizycznych”

 Prezentacja multimedialna „Przykłady zjawisk chemicznych”

Metody nauczania

 Pogadanka

 „Burza mózgów”

 Rozmowa kierowana

 Demonstracja: przeprowadzenie doświadczenia

 Praca z podręcznikiem, encyklopedią, Internetem

 Zajęcia praktyczne w laboratorium Formy pracy

 Praca indywidualna

(6)

Praca domowa

Podaj po 5 przykładów zjawisk fizycznych oraz reakcji chemicznych. Postaraj się, aby Twoje przykłady były inne niż te przedstawione na lekcji.

Zadanie dla chętnych

Wyjaśnij, czym są reakcje chemiczne proste a czym złożone?

Podaj przykłady.

Lista załączników multimedialnych

Prezentacja multimedialna „Przykłady zjawisk fizycznych”

Prezentacja multimedialna „Przykłady zjawisk chemicznych”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Następnie nauczyciel wskazuje na fakt, że po burzy często pojawia się tęcza. Proponuje przeprowadzenie

Następnie prowadzący zajęcia zaprasza dzieci do kręgu i wyjmuje przyniesione na zajęcia liście (sprasowane między gazetami) i owoce wybranych drzew. Poleca uczniom

Podstawa programowa: Punkt (10.4) [uczeń] opisuje skutki przepływu prądu w domowych urządzeniach elektrycznych, opisuje i stosuje zasady bezpiecznego

Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] wykazuje współdziałanie mięśni, ścięgien, kości i stawów w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu; wymienia i

Podstawa programowa: Punkt (9.17) [uczeń] opisuje występowanie skrobi i celulozy w przyrodzie; podaje wzory sumaryczne tych związków; wymienia różnice

 odszukuje, analizuje i prezentuje informacje na temat łamania zasad międzynarodowego prawa

 prezentuje podstawowe informacje na temat strasburskiego systemu praw człowieka [Rada Europy, Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności,

 przy pomocy nauczyciela przeprowadza obserwację mikroskopową tkanek zwierzęcych i rozpoznaje elementy tkanki widziane pod mikroskopem.  wskazuje rozmieszczenie