• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Uczeń wie, co to jest arkusz kalkulacyjny.

Uczeń zna środowisko pracy arkusza kalkulacyjnego Excel.

Uczeń wie, do czego służą arkusze kalkulacyjne.

Uczeń wie, co to jest komórka, wiersz i kolumna w arkuszu kalkulacyjnym.

b. Umiejętności

Uczeń potrafi wykonywać działania w arkuszu kalkulacyjnym.

Uczeń potrafi zaznaczyć komórkę o zadanym adresie.

Uczeń potrafi wyznaczyć wiersz, kolumnę, komórkę arkusza kalkulacyjnego.

Uczeń potrafi formatować dane w arkuszu kalkulacyjnym.

2. Metoda i forma pracy

praktyczno – ćwiczeniowa pogadanka poszukująca indywidualna

zbiorowa

3. Środki dydaktyczne

Tablica, kreda.

Komputer z zainstalowanym arkuszem kalkulacyjnym Microsoft Excel.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania z poprzedniej lekcji.

Podanie oraz zapisanie tematu lekcji na tablicy – temat: Podstawowe informacje o arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel uświadamia uczniom cele lekcji. Rozmawia z uczniami o arkuszach kalkulacyjnych.

Arkusz kalkulacyjny jest programem komputerowym służącym do wykonywania różnego rodzaju obliczeń. W arkuszach kalkulacyjnych możemy przedstawiać dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel, pozwalających na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób, np. w postaci różnego rodzaju wykresów. Arkusze kalkulacyjne są popularnymi

(2)

narzędziami wykorzystywanymi najczęściej w księgowości oraz w zastosowaniach biurowych.

Dokument arkusza kalkulacyjnego można zapisać na dysku twardym lub innym nośniku danych, np.

Dyskietce. Możemy również takie dokumenty wydrukować.

Obecnie najbardziej znanym arkuszem kalkulacyjnym jest arkusz Microsoft Excel wchodzący w skład pakietu biurowego Microsoft Office.

Arkusz kalkulacyjny przypomina pokratkowaną kartkę papieru. Każda kratka w arkuszu kalkulacyjnym nazywana jest komórką. Do komórek wpisywane są dane i informacje. Każda komórka ma swój niepowtarzalny adres. Adres komórki odczytujemy z przecięcia kolumny i wiersza w arkuszu.

Kolumna jest to pionowy blok komórek identyfikowany literą. Wiersz jest to poziomy blok komórek identyfikowany liczbą. Adres komórki wygląda przykładowo: A5, B10, D12 itp. Pracując z komórkami, wierszami i kolumnami możemy w łatwy sposób zmieniać ich wysokości i szerokości tak, aby swobodnie mieściły się w nich nasze dane oraz aby nasz arkusz estetycznie wyglądał. Do każdej komórki możemy wpisać dane liczbowe, tekstowe lub wzór w arkuszu nazywany formułą.

Formuły w arkuszu buduje się stosując standardowe zasady tworzenia wyrażeń matematycznych.

Wpisanie formuły zawsze należy poprzedzić znakiem równości np. =A8+C11 lub =(F14-E10)*12 itp.

Formuła służy do obliczania i analizowania danych w arkuszu kalkulacyjnym. Jeśli zmienimy jakąś liczbę w formule to program dokona zmian automatycznie i będzie nadal wyświetlał prawidłowy wynik. Dzięki temu nie musimy zmieniać wszystkiego ręcznie. Dobre arkusze kalkulacyjne, takie jak np. Excel, mają wbudowane gotowe funkcje. Funkcje są to gotowe do użycia formuły, służące do wykonania specjalistycznych obliczeń. Przykładem może być np. funkcja średnia, obliczająca średnią z podanych liczb lub funkcja maximum, wyszukująca i wypisująca największą z podanych liczb oraz wiele innych. Aby wprowadzić jakiekolwiek dane do wybranej komórki należy zaznaczyć ją klikając na niej myszką lub wybrać ją, używając klawiszy sterujących kursorem myszy, tzw. klawiszy strzałek.

Następnie po zaznaczeniu komórki wpisujemy do niej odpowiednie dane. Wpisane dane są wyświetlane w komórce, oraz w pasku formuły znajdującym się nad komórkami. Jeśli chcemy zatwierdzić wprowadzone przez nas dane naciskamy klawisz Enter lub przesuwamy zaznaczenie komórki na inną dowolną komórkę. Po wpisaniu i zaakceptowaniu danych możemy przejść do ich formatowania. Mamy możliwość zmieniania ich wyglądu poprzez zmianę rodzaju oraz koloru czcionki, wielkości czcionki, można zmieniać postać i pozycje liczb, aby łatwiej można było je odczytywać oraz po to, aby nasz arkusz przyciągał uwagę. Chcąc poprawić wygląd naszego arkusza kalkulacyjnego Excel możemy dodawać różnego rodzaju ramki, wypełnienia kolorem i zacieniowania do naszych komórek. Możemy również kasować zawartość naszych komórek – w tym celu musimy wskazać i zaznaczyć myszką komórkę, z której mają zostać skasowane dane oraz nacisnąć na klawiaturze klawisz delete. Arkusz kalkulacyjny Excel zapamiętuje ostatnio wprowadzone zmiany I umożliwia cofnięcie kilku ostatnio dokonanych operacji.

Uczniowie uruchamiają program pod kontrolą nauczyciela.

Nauczyciel zadaję uczniom ćwiczenia.

Wprowadzić dowolne dane liczbowe do komórki o adresie B2 oraz C2.

Dokonać formatowania komórek zawierających dane poprzez zmianę rodzaju czcionki, koloru czcionki oraz jej rozmiaru.

Napisać w komórce D2 formułę liczącą sumę liczb znajdujących się w komórkach o adresach B2 i C2.

Zmienić wielkość komórek zawierających dane. (wysokość i szerokość) c. Faza podsumowująca

Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaję pytania.

(3)

Co było tematem dzisiejszej lekcji?

Do czego służy arkusz kalkulacyjny?

Co to jest komórka w arkuszu kalkulacyjnym?

W jaki sposób dowiadujemy się, jaki dana komórka ma adres?

Podaj przykładową formułę.

Za pomocą, czego możemy przedstawić dane w arkuszu kalkulacyjnym Excel?

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Pożegnanie uczniów. Podanie tematu lekcji na następne zajęcia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

napis „Śpiewnik” (uczniowie formatują go według własnego uznania, uwzględniając przy tym zmianę koloru i wielkości czcionki oraz wykorzystanie Word

7) Nauczyciel zadaje zadanie z podręcznika - str. Razem z uczniami nauczyciel omawia sposób rozwiązania zadania i wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Wyznaczeni uczniowie

Uczeń potrafi wykonywać działania na ułamkach dziesiętnych i zwykłych, zapisać treść zadania działaniami matematycznymi i wyznaczyć szukane wielkości, potrafi rozróżnić

II etap. Każdy uczeń kolejno losuje kartonik i rzuca dwa razy kostką. Liczba wylosowana to odjemna. Wynik pierwszego rzutu to liczba całości, a wynik drugiego rzutu to części

[r]

4. Ile par liczb względnie pierwszych można ustawić z 40 początkowych liczb naturalnych? Wypisz je. W ilu rzędach trzeba ustawić 28 kwadratów zielonych i 12 niebieskich, aby w

Nauczyciel prezentuje przykłady zastosowania arkusza do rozwiązywania problemów przy użyciu formuł i funkcji – plik sklepik szkolny, arkusz ocen, zamówienie.. Uczniowie

Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z ćwiczeniem (załącznik a). Korzystając ze źródeł internetowych, uczeń powinien odnaleźć przykładowe koszty, m.in. biletów