Scenariusz lekcji – Funkcje i formuły w arkuszu kalkulacyjnym Excel
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
1. Poznanie zasad wprowadzania i konstrukcji wyrażeń.
2. Poznanie różnych sposobów wprowadzania funkcji.
3. Poznanie podstawowych typów funkcji: statystyczne, matematyczne, logiczne.
4. Zapoznanie się z pomocą podręczną Excela.
a. Umiejętności
1. Kształcenie umiejętności sprawnego wyszukiwania potrzebnej funkcji.
2. Wykorzystywanie automatyzacji prac w trakcie wprowadzania i edycji funkcji.
3. Stosowanie funkcji w rozwiązywaniu problemów.
1. Metoda i forma pracy
Dyskusja problemowa.
Wykład.
Prezentacja.
Praca z tekstem przewodnim – kartą pracy.
2. Środki dydaktyczne
1. Prezentacja: „Funkcje i formuły w arkuszu”
2. Karta pracy dla ucznia: „Funkcje w Excelu”
3. plik sklepik szkolny.xls, arkusz ocen.xls, zamówienie.xls
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z tematyką zajęć, zapisanie tematu lekcji.
b. Faza realizacyjna
1. Dyskusja: Nauczyciel przypomina o różnych typach danych, które można wprowadzać do arkusza kalkulacyjnego oraz o zasadach ich wprowadzania.
Uczniowie przedstawiają przykłady danych liczbowych, tekstowych, wyrażeń oraz funkcji, notatka: „Standardowo dane tekstowe dosuwane są do lewej krawędzi komórki, oraz w pasku formuły widoczny jest poprzedzający je znak cudzysłowu, liczby zaś i wyrażenia dosuwane są do prawej krawędzi komórki i poprzedzane znakiem =” (2 min)
2. Przypomnienie pojęcia funkcji, jej wartości, argumentów
Uczniowie przypominają matematyczne pojęcie funkcji – definicję. (2 min)
3. Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną, omawia zasady wprowadzania funkcji, ich kategorie, demonstruje korzystanie z pomocy funkcji.
Uczniowie oglądają prezentację. Zapisują notatkę: „wstawianie funkcji jest możliwe poprzez wprowadzenie nazwy i argumentów zgodnie z zasadami matematycznymi lub z palety funkcji”. (10 min)
4. Nauczyciel prezentuje przykłady zastosowania arkusza do rozwiązywania problemów przy użyciu formuł i funkcji – plik sklepik szkolny, arkusz ocen, zamówienie.
Uczniowie zmieniają dane w przykładowych plikach i obserwują zmiany w polach wynikowych. (5 min)
5. Podsumowanie prezentacji, dyskusja – pytanie skierowane do uczniów: Jakie znacie inne możliwości zastosowania arkusza kalkulacyjnego?
Uczniowie wymieniają przykłady – np. obliczenie rat kredytu, kosztów wycieczki szkolnej,… (2 min) 6. Nauczyciel przedstawia zadanie i rozdaje karty pracy ucznia – opis w karcie pracy „Funkcje w
excelu”, prosi o wskazanie niezrozumiałych poleceń.
Uczniowie zapoznają się z zadaniem, przystępuję do wykonania zadania zgodnie z poleceniami z karty pracy. (15 min)
c. Faza podsumowująca
Nauczyciel zbiera karty pracy, następnie sprawdza poprawność wykonania zadania. Uczniowie wylogowuja się z systemu.
5. Bibliografia
a. Witold Wrotek, Informatyka Europejczyka. Program nauczania technologii informacyjnej, wyd. Helion, 2006;
b. Syllabus wersji 4.0 Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych dostępny na stronie http://www.ecdl.com.pl/;
c. „Intel, Nauczanie ku przyszłości” – Poznań, 2002;
d. Anna Śmigielska, Technologie informacyjne i komunikacyjne w pracy nauczyciela, wyd. Mikom, Warszawa, 2001.
6. Załączniki
1. Prezentacja: „Funkcje i formuły w arkuszu”.
2. plik sklepik szkolny.xls, arkusz ocen.xls, zamówienie.xls
a. Karta pracy ucznia
1. Karta pracy dla ucznia: „Funkcje w Excelu”.
a. Zadanie domowe
Zaproponuj lub znajdź przykład zastosowania funkcji w Excelu, inny niż omawiane na lekcji.