• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Tworzymy ilustrowany śpiewnik w programie MS Word

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:

2) opracowuje i redaguje teksty (listy, ogłoszenia, zaproszenia, ulotki, wypracowania) z zastosowaniem podstawowych możliwości edytora tekstu w zakresie formatowania akapitu i strony, łączenie grafiki z tekstem.

Cele zoperacjonalizowane

Uczeń:

● Ma świadomość możliwości, jakie daje edytor tekstu i umie je wykorzystać

● Rozumie konieczność dokonywania zmian w wyglądzie tekstu

● Potrafi w praktyce dobrać właściwe narzędzia w celu dostosowania postaci tekstu do potrzeb

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Potrafi wstawiać obiekty graficzne do dokumentu i dokonywać ich pozycjonowania

● Potrafi korzystać z narzędzia Word Art Generator

● Potrafi formatować akapity

● Potrafi wstawić nagłówek

● Potrafi dokonać podziału dokumentu na stron

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

Środki dydaktyczne:

● Komputery z oprogramowaniem MS Office oraz zainstalowanym programem Word Art Generator

● Tablica

● Projektor

● Film (samouczek): „Obsługa aplikacji Word Art Generator”

● Ćwiczenie interaktywne: „Obsługa Word Art Generator”

Metody nauczania:

● Pogadanka

● Pokaz

● Eksponowana: film

● Praktyczna: ćwiczenia

(2)

2

Formy pracy:

● Zbiorowa

● Grupowa (w parach)

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Nauczyciel prosi uczniów, aby przynieśli teksty swoich ulubionych piosenek, które można śpiewać przy ognisku. Uczniowie grający na instrumentach mogą również przynieść zapisy nutowe piosenek i np. „chwyty” gitarowe.

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów, przedstawia cele zajęć. Następnie czyta im następujący tekst:

„Michał chodzi do piątej klasy. Uwielbia grać na gitarze i śpiewać. W następnym tygodniu jego klasa wybiera się na jednodniową wycieczkę do pobliskiego parku krajobrazowego. Na zakończenie eskapady mają zaplanowane ognisko. Tato Zuźki jest leśniczym i pokaże im, gdzie bezpiecznie mogą je rozpalić. Ognisko bez śpiewania – to niemożliwe.

Wychowawczyni Michała zwróciła się do niego z prośbą, aby przygotował śpiewnik. Najlepiej taki z rozpisanymi chwytami gitarowymi. Podobno Karolina potrafi już zagrać całkiem dobrze na gitarze – uczy się od trzech miesięcy. Prosiła tylko, aby znalazł jakieś proste piosenki.

Niestety, jeśli chodzi o obsługę komputera, Karolina niezbyt sprawnie posługuje się edytorem tekstu. A czasu ma niewiele. Trzeba jej pomóc”.

Etap realizacji

Nauczyciel odtwarza film (samouczek) pt. „Obsługa aplikacji Word Art Generator”, dotyczący obsługi programu Word Art Generator. Następnie informuje uczniów o zadaniu, którym będzie stworzenie śpiewnika. Prosi, aby uczniowie dobrali się w pary.

Uczniowie rozpoczynają pracę z edytorem tekstu.

Oto zadania do wykonania:

1. Uczniowie projektują i wykonują stronę tytułową śpiewnika. Powinna ona zawierać:

a. napis „Śpiewnik” (uczniowie formatują go według własnego uznania, uwzględniając przy tym zmianę koloru i wielkości czcionki oraz wykorzystanie Word Art Generator),

b. obraz gitary (np. z galerii Clipart lub zasobów własnych).

2. Uczniowie wpisują teksty piosenek wraz z opisanymi akordami. Postępują zgodnie z zasadą: na jednej stronie – jedna piosenka; dokonują podziału stron poprzez wstawianie znaków koniec strony/ podział strony.

3. Dokonują formatowania tekstu piosenek według zasady np.: tytuł pogrubiony i zmieniony rozmiar czcionki do 18 punktów oraz wyśrodkowany lub korzystają z możliwości Word Art Generator.

4. Z galerii Clipartów wybierają ilustracje pasujące do tekstu. Dokonują pozycjonowania obrazów przy użyciu narzędzia Styl otaczania.

5. Wstawiają numerację stron.

(3)

3

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Chętni uczniowie prezentują swoje śpiewniki na forum klasy.

W ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie interaktywne pt. „Obsługa Word Art Generator”.

Dodatkowo:

Dla ucznia zdolnego: stwórz w edytorze tekstu plakat – zaproszenie na wieczór poezji śpiewanej w wykonaniu Michała.

Słowa kluczowe:

Word Art, formatowanie, edytor tekstu, Word Art Generator

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba