• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej

- lekcji otwartej przeprowadzonej w dniu 26.04.2002 r.- nauczyciel prowadzący Małgorzata Ogłoza - Fisiak

Temat lekcji : Powtórzenie i utrwalenie umiejętności obliczania objętości i pól powierzchni figur przestrzennych .

Informacje ogólne:

 temat jest realizowany w klasie III gimnazjum jako lekcja powtórzeniowa i utrwalająca do działu FIGURY PRZESTRZENNE;

 czas trwania – 1 godzina lekcyjna.

Środki dydaktyczne:

 program komputerowy „Matematyka z komputerem” Andrzej Korn, dział

„Bryły w przestrzeni”;

 zestawy wyrażeń arytmetycznych przygotowane samodzielnie przez nauczyciela;

 karty pracy dla ucznia przygotowane przez nauczyciela ( w oparciu o program komputerowy);

 karty odpowiedzi do zadań zamkniętych przygotowane przez nauczyciela ( w oparciu o program komputerowy);

 zbiór zdań do podręcznika z matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum „Krok po kroku”.

Cele operacyjne:

 uczeń utrwala wiadomości o figurach przestrzennych;

 doskonali umiejętności w zakresie:

- identyfikowania figur przestrzennych;

- ilustrowania figur przestrzennych;

- rozróżnienia własności figur przestrzennych;

 uczeń utrwala wiadomości o objętości figur przestrzennych;

 doskonali umiejętności w zakresie:

- rysowania rzutów figur przestrzennych;

- wyboru sposobu obliczenia brakujących wielkości;

- stosowania tw. Pitagorasa do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania funkcji trygonometrycznych do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania odpowiednich wzorów do obliczania objętości figur przestrzennych;

(2)

 uczeń utrwala wiadomości o polach powierzchni figur przestrzennych;

 doskonali umiejętności w zakresie:

- rysowania rzutów figur przestrzennych;

- wyboru sposobu obliczenia brakujących wielkości;

- stosowania tw. Pitagorasa do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania funkcji trygonometrycznych do obliczania brakujących wielkości;

- stosowania odpowiednich wzorów do obliczania pola powierzchni figur przestrzennych;

 uczeń doskonali umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem;

 uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie;

 uczeń doskonali umiejętność komunikacji, m.in. typu „uczeń – uczeń”.

Metody:

 ćwiczenia praktyczne

 elementy dyskusji

Formy pracy:

 praca grupowa;

 praca jednostkowa

Przygotowanie ucznia do lekcji:

 uczeń potrafi posługiwać się prostym programem komputerowym;

 uczeń rozróżnia figury przestrzenne i zna ich własności;

 uczeń zna wzory na obliczanie objętości i pola powierzchni figur przestrzennych.

(3)

Przebieg lekcji :

Czas Czynności uczniów Czynności nauczyciela Materiały Uwagi

Zakończenie wcześniejszej lekcji- 5 minut –5 minut

Obliczanie wartości liczbowych wylosowanych

wyrażeń arytmetycznych. Wprowadzenie do lekcji proponuję zacząć na lekcji wcześniejszej zadaniem dodatkowej pracy domowej : obliczanie wartości wyrażenia arytmetycznego, której celem będzie na lekcji dzisiejszej przyporządkowanie uczniów do danych stanowisk komputerowych. Uczniowie losują jedno z wyrażeń przygotowanych wcześniej przez nauczyciela, a wartość wyrażenia określać będzie numer komputera w pracowni, przy którym będzie dziś pracował uczeń.

Zestawy wyrażeń arytmetycznych – załącznik nr 1

Moim zamiarem jest losowy podział klasy na grupy. Ponieważ w pracowni mam 11 stanowisk

komputerowych przygotowałam 11 zestawów wyrażeń arytmetycznych.

Faza organizacyjna- 5 minut -

Prezentacja sposobu rozwiązania zadań z pracy domowej.

Podział klasy na grupy według przyporządkowania określonego powyżej.

Czynności porządkowo – organizacyjne:

 sprawdzenie listy obecności;

 sprawdzenie pracy domowej;

 podział klasy na grupy.

Podanie tematu lekcji: „Powtórzenie i utrwalenie umiejętności obliczania objętości i pól powierzchni figur przestrzennych .

Przypomnienie i omówienie zasad pracy z programem komputerowym

Karty pracy dla ucznia – załącznik nr 2

W kartach pracy umieściłam zadania z części „Ćwiczenia”

programu

komputerowego.

Chciałam, aby uczeń

(4)

„Matematyka z komputerem” Andrzej Korn , dział „Bryły w przestrzeni”

Rozdanie kart pracy dla uczniów.

zaprezentował rozwiązanie zadań również w zeszycie.

Faza właściwa – 15 minut -

Praca z wykorzystaniem programu komputerowego:

ćwiczenie umiejętności obliczania objętości figur przestrzennych. Porównywanie wyników

otrzymanych przez uczniów z wynikami

prezentowanymi w programie komputerowym - praca w grupach 2 – 3 osobowych.

Dbałość o poprawną, samodzielną pracę uczniów w grupach. Ewentualna pomoc przy rozwiązywaniu zadań.

Program komputerowy

„Matematyka z komputerem”

Andrzej Korn , dział „Bryły w przestrzeni”

Uczeń może sprawdzić

poprawność swojego rozwiązania zadania , bo program

komputerowy

pokazuje prawidłowy sposób rozwiązania prezentowanego zadania.

Ewaluacja częściowa – 20 minut -

Ciąg dalszy pracy z programem komputerowym : rozwiązywanie zadań z części sprawdzającej

oferowanej przez program komputerowy ( 11 zadań zamkniętych z jedną odpowiedzią poprawną) - ciąg dalszy ćwiczenia umiejętności obliczania objętości i obliczania pól powierzchni figur przestrzennych.

Praca w grupach 2 – 3 osobowych.

Rozdanie kart odpowiedzi do części sprawdzającej dla poszczególnych grup.

Dbałość o poprawną, samodzielną pracę uczniów w grupach.

Program komputerowy, karty

odpowiedzi do zadań

zamkniętych – załącznik nr 3

Program zawiera opcję informowania ucznia o ilości dobrze rozwiązanych zadań, a następnie daje możliwość skorygowania wyboru złych odpowiedzi.

Faz

a Ocena własnych umiejętności i metody prowadzenia zajęć.

Zamknięcie programów komputerowych.

Ocena pracy uczniów w grupach. Przewiduję krótkie wypowiedzi uczniów na temat przydatności takiego programu komputerowego do

(5)

podsumowująca - 5 minut -

nauki matematyki.

Zapisanie pracy domowej.

Uporządkowanie pracowni.

Zadanie pracy domowej: zadanie 780 str.

145 oraz zadanie 788 str. 146 zbiór zadań .

(6)

Załącznik nr 1

Oblicz wartość następującego wyrażenia :

A. 25 16

B. 54 54

C.  

 

  

 

 

2 11 5 31 2 :1 5 2 2 , 2

D.

12

) 3 2 ( ) 2 3

( 2 2

E.

1 3 1

3 5 1

3 3 2 8

F. 3 3

27 3 64 16 2 1 27 3 8 2 1

G.

 

 

  1,75

2 21 2

11 2

1 2 2 2

H.   

5 8 15 4 3

2 2 : 2 2 2

I.

1 2 2

4 ) 24 , 0 ( 3 : 2

J.

 

0 1 3

2

5 , 0 5 , 2 3 2 2

1

K.

2 2 1 0

7 23 , 4 5

1 3

2 7

2

Załącznik nr 2

(7)

KARTA PRACY

Zad.1. Wynikiem obrotu trójkąta równobocznego o boku a=6 cm dookoła wysokości jest stożek. Oblicz jego objętość.

Zad.2. Obracając prostokąt o bokach a= 4 cm i b= 6 cm dookoła boku b otrzymujemy walec.

Oblicz jego objętość.

Zad.3. Wyznacz objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego przedstawionego na rysunku. Krawędź a = 4 cm.

Zad.4. Oblicz długość przekątnej prostopadłościanu o krawędziach a = 3 cm, b = 4 cm, c = 6 cm.

Zad.5. Wyznacz objętość sześcianu, jeżeli znana jest długość przekątnej ściany d = 2 cm.

(8)

Zad.6. Wyznacz objętość graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego, którego najdłuższa przekątna jest nachylona pod kątem 600 do płaszczyzny podstawy.

Zad.7. Wyznacz objętość walca o wysokości H = 10 cm wiedząc, że przekątna jego przekroju osiowego jest nachylona pod kątem 450 do podstawy.

Zad.8. Oblicz objętość bryły powstałej w wyniku obrotu kwadratu o boku a = 2 cm dookoła jego przekątnej.

Zad.9. Oblicz objętość bryły powstałej w wyniku obrotu kwadratu o boku a = 2 cm dookoła jego boku.

(9)

Załącznik nr 3

KARTA ODPOWIEDZI DO ZADAŃ ZAMKNIĘTYCH

ZAD.1 A. B. C. D.

ZAD.2 A. B. C. D.

ZAD.3 A. B. C. D.

ZAD.4 A. B. C. D.

ZAD.5 A. B. C. D.

ZAD.6 A. B. C. D.

ZAD.7 A. B. C. D.

ZAD.8 A. B. C. D.

ZAD.9 A. B. C. D.

ZAD.10 A. B. C. D.

ZAD.1 1 A. B. C. D.

KARTA ODPOWIEDZI DO ZADAŃ ZAMKNIĘTYCH

ZAD.1 A. B. C. D.

ZAD.2 A. B. C. D.

ZAD.3 A. B. C. D.

ZAD.4 A. B. C. D.

ZAD.5 A. B. C. D.

ZAD.6 A. B. C. D.

ZAD.7 A. B. C. D.

ZAD.8 A. B. C. D.

ZAD.9 A. B. C. D.

ZAD.10 A. B. C. D.

ZAD.1 1 A. B. C. D.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Proszę jedną osobę o przypomnienie, a następnie, zanim przejdziemy do dalszego tłumaczenia, przedstawiam sytuację, której dotyczy mowa Cycerona, czyli spisek Katyliny, po to, by

Wszystko to, co zostało przerobione podczas lekcji, oraz pisemnie ćwiczenie 1/63 z podręcznika Disce Latine. ► Pożegnanie (1 min.): Żegnam uczniów po łacinie: Valete

20) 43- Historia lubi się powtarzać Znowu Rubikon, teraz Oktawian, ale dochodzi do porozumienia między nim a Antoniuszem; zostaje zawiązany II triumwirat- Oktawian, Antoniusz

Proszę jednego z uczniów, aby przetłumaczył zdanie oraz wskazał w nim gerundium. Pytam, jaką częścią mowy

Krótkie przypomnienie faktów oraz zwyczajów związanych z obchodami świąt wielkanocnych w Polsce (burza mózgów).. Prezentacja filmu w języku

Uczniowie oglądają film edukacyjny ,,Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki” udostępniony na platformie

Wykonanie przez kolejnego ucznia ćwiczenia do prezentowanej animacji. Podział uczniów na