• Nie Znaleziono Wyników

Małgorzata Kudosz Scenariusz lekcji: List z Efezu- ciąg dalszy. 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Małgorzata Kudosz Scenariusz lekcji: List z Efezu- ciąg dalszy. 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Małgorzata Kudosz

Scenariusz lekcji: List z Efezu- ciąg dalszy.

1. Cele lekcji

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): * uczeń wie, jak Rzymianie wyznaczali dni w kalendarzu, wie, jak od strony formalnej wyglądał list antyczny. * uczeń wie, jak należy poprawnie tłumaczyć tekst łaciński, rozumie jego treść;

b) Umiejętności (cel kształcący): * uczeń umie sam tłumaczyć tekst; uczeń potrafi poprawnie przeczytać tekst ( z odpowiednim akcentem i wymową);

c) Cel wychowawczy : * Na podstawie czytanych tekstów uczeń wyciągnie wniosek, jak ważne jest pisanie listów (lub chociażby sms-ów, e-maili) do najbliższych;

2. Typ lekcji

translatorska- główny nacisk położony na umiejętności tłumaczeniowe;

3. Metoda i forma pracy

 bezpośrednie: powitanie uczniów, zapisanie tematu lekcji na tablicy, czytanie i tłumaczenie czytanki;

 pośrednie: tłumaczenie i określanie form gramatycznych z tekstu;

 metoda podająca: podanie informacji dotyczących kalendarza;

 metoda problemowa: uczniowie sami tłumacza tekst, pod moim nadzorem;

4. Środki dydaktyczne

Wojciech Mohort-Kopaczyński, Teodozja Wikarjakówna, Disce Latine, Warszawa-Poznań 1999, PWN.

5. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

► Czynności wstępne (2min.): Witam uczniów po łacinie: Salvete! Sedete! Sprawdzam listę obecności, zapisuję numer, (który podają mi uczniowie po łacinie) i temat lekcji na tablicy.

► Sprawdzenie pracy domowej (8 min.): Uczniowie przypominają tłumaczenie wcześniej przerobionego fragmentu. Pytam o formy gramatyczne.

Fragment (str. 57):

Hirtius Postumo suo s. d.

Ego iam aeger non sum, sed valeo.

Nunc in Asiā, Ephesi, stipendia mereo, Itaque non tam saepe do ad te litteras.

(Ex castris nostris) ruīnas templi Diānae specto et de Herostrato misero cogito).

Mi Postume, abs te tam diu nihil litterārum!

Ego litteras vestras (imprīmis tuas) semper exspecto, Nam non solum quid apud vos,

(2)

Sed etiam quid in patriā narrant.

b) Faza realizacyjna

► Wprowadzenie nowego materiału +

► Ćwiczenie sprawności i nawyków (28 min.) (przy tłumaczeniu tekstu oba te etapy są ze sobą nierozerwalnie związane)

Krok I:

Przedstawiam uczniom krótkie wiadomości dotyczące kalendarza rzymskiego. Rzymianie wyróżniali trzy dni miesiąca i według nich obliczali pozostałe:

Kalendae (kalendy)- 1-szy dzień miesiąca

Nonae (nony) – 5-ty lub 7-my dzień miesiąca (MARMAIULOC- marzec, maj, lipiec, październik)

Idus (idy)- 13-ty lub 15-ty dzień miesiąca (marmaiuloc- marzec, maj, lipiec, paździenik) Idy marcowe- śmierć Cezara- 15 marca 44 r.

Objaśnam skrót daty umieszczonej pod listem: a.d.III Non. Oct. (ante diem tertium Nonas Octobres)- trzeciego dnia przed nonami październikowymi. Ponieważ nony w październiku wypadają 7 X, więc list został napisany 5X.

Krok II:

Kończymy tłumaczyć tekst. Proszę wybranych uczniów o tłumaczenie zdań oraz o określanie wybranych form gramatycznych.

Tekst- c.d. (str. 57):

Estne adhưc aegra tua fida et bona Octavia?

Et Iulia? Tĕnetne in memoriā avunculum suum?

Meum simiolum pulchrum dare ei cogito.

Di me et nostros adiuvant!

Ecce victoris praemia merēmus:

In animo habeo Romam mox vidēre Et apud vos cenāre,

Et Baiis animum relaxāre.

Haec igitur.

Vale, mi Postume!

Octavia et Iulia, valēte!

a.d. III Non. Oct. Ephesi.

Zwracam uwagę na formułki stosowane w listach: s.d. salutem dicit= pozdrawia - na początku listu

Vale, mi Postume!- pożegnanie, na koniec listu;

Wybrane słówka do czytanki objaśniam poprzez podanie sentencji z nimi związanych:

Festina lente! Spiesz się powoli!

Fortes fortuna adiuvat! Odważnym los sprzyja!

Krok III:

Następnie przechodzimy do tłumaczenia tekstu: Vivat rex bibendi!!!

Tekst (str. 61-62):

Postumus: - Es, mi Hirti!

Amīcos nostros noscitas?

Hirtius: - Noscito et libenter salūto: Salvēte!

(3)

Convīvae: - Et tu salve, Hirti!

Octavia: - Rosae iam te exspectant et corōna myrtea.

Postumus ridet: - Hirtius Falernum imprīmis meret, Octavia!

Heus, puer! Aleam mihi da!

Quis rex bibendi esse potest? – cogitant convīvae – Quem di maxime amant?

Postumus: - Aleam spectāte!

Convīvae aleam spectant et vocant:

- Canis! Fortūna me non adiuvat!

- Iterum canis! Nunc tu, Postume!

- Venus, belle! Nunc tu, Postume, rex bibendi es!

Is autem gaudet: - Deae libenter pareo.

Heus, pueri! Cibos et vina nobis apprtāre festināte!

Cur tacent tibiae?

Et nunc, amīci, Hirtio nostro propināmus:

Bene tibi!

Convīvae: - Bene veterāno nostro!

Hirtius: - Nunc ego Postumo meo et Octaviae eius propino:

Bene vobis!

Nieznane słownictwo objaśniam. Podaję sentencję Cezara- Alea iacta est!

c) Faza podsumowująca

► Podsumowanie i utrwalenie nowego materiału (2 min.): Pytam uczniów, czy wszystko jasne? Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, wszelkie wyjaśniam.

► Zadanie i objaśnienie pracy domowej ( 3 min.): Znajomość obu tekstów, słownictwa i gramatyki. Wszystko to, co zostało przerobione podczas lekcji, oraz pisemnie ćwiczenie 1/63 z podręcznika Disce Latine.

► Pożegnanie (1 min.): Żegnam uczniów po łacinie: Valete carissimi discipuli!!!

6. Bibliografia

Wojciech Mohort-Kopaczyński, Teodozja Wikarjakówna, Disce Latine, Warszawa-Poznań 1999, PWN.

7. Załącznik

Zadanie domowe

Teksty przerobione na lekcji- uczniowie wzbogacą zasób słownictwa jezyka łacińskiego.

oraz pisemnie ćwiczenie 1/63 z podręcznika Disce Latine : Przetłumacz na język łaciński:

1. Ja tobie daję róże, a co ty mi dajesz?

2. Niewolniku, dlaczego nie jesteś mi posłuszny?

3. Nie jestem ci posłuszny, bo nie jestem twoim niewolnikiem.

4. Marku i Julio, widzę was! – woła Tytus – dlaczego mi nie odpowiadacie?

5. Hej, mój niewolniku, przynieś nam wino!

6. Wujku, co zamierzasz nam dać?

7. Kto spośród was lubi oglądać sztuki teatralne?

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

- uczeń zna terminy takie terminy jak: chów zwierząt, hodowla zwierząt, pogłowie, - uczeń zna główne kierunki produkcji zwierzęcej w Polsce2. - uczeń wskazuje na mapie i

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu, który będzie wskazywał mniejszą z dwóch podanych liczb całkowitych.. Napisz listę kroków i schemat blokowy algorytmu,

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z

Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka)