• Nie Znaleziono Wyników

Ćwiczenia z piłkami lekarskimi Scenariusz lekcji,

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Ćwiczenia z piłkami lekarskimi Scenariusz lekcji,"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Ćwiczenia z piłkami lekarskimi

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista. Uczeń:

4.3 demonstruje ergonomiczne podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o różnej wielkości i różnym ciężarze.

Adresat

Uczniowie klas I

Czas trwania

45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 Wie, jak właściwie podnosić i przenosić ciężary

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 przyjmuje bezpieczną pozycję podczas podnoszenie ciężkich przedmiotów z podłoża

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 ma świadomość zagrożeń płynących z niewłaściwego podnoszenia i przenoszenia ciężarów

Metody:

zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: indywidualna, grupowa, stacyjna Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy:

Piłki lekarskie 3 kg dla każdego ucznia, piłki lekarskie 5kg., ławeczki gimnastyczne, pachołki, skrzynia, materace.

Zasoby multimedialne:

1. zestaw ilustracji: „Przykłady podnoszenia przedmiotów o różnej wielkości”

2. zestaw zdjęć: „Ćwiczenia z piłkami”

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

1

(2)

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 8 – 10 minut

1. Czynności organizacyjne

Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Usiądź na piłce”

Nauczyciel zabiera jedną piłkę. Uczniowie biegają po sali gimnastycznej między piłkami lekarskimi. Na sygnał siadają na piłkach. Osoba, która nie znalazła miejsca, stara się znaleźć wolną piłkę następnym razem.

Ćwiczenia z piłkami lekarskimi

Uczniowie wykonują ćwiczenia zgodnie z dyspozycją nauczyciela.

 Siad równoważny podparty, przenoszenie nóg nad piłką,

 w leżeniu przodem unoszenie piłki lekarskiej oburącz w górę, głowa w przedłużeniu tułowia,

 z pozycji siadu ugiętego, przenoszenie piłki

lekarskiej nogami (piłka między kostkami) za głowę (leżenie przewrotne),

 z leżenia tyłem przejście do pozycji siadu ugiętego, piłka trzymana oburącz,

 leżenie równoważne przodem na piłce lekarskiej,

 z siadu ugiętego z piłka lekarską ułożoną na wysokości stawów biodrowych, przejście do podporu tyłem. Powrót do pozycji wyjściowej.

Ustawienie w szeregu.

Ustawienie w rozsypce.

Każdy uczeń otrzymuje jedną piłkę lekarską i kładzie ją w dowolnym miejscu na sali.

Zestaw zdjęć 1A Nauczyciel pokazuje kolejne ilustracje i proponuje ilość powtórzeń.

Część główna 25 – 30 minut

Obwód stacyjny z przenoszeniem przedmiotów

 Przenoszenie ławki gimnastycznej w parach nad pachołkami. Zawieszanie ławeczki skośnie na drabinkach,

 rozkładanie skrzyni na poszczególne części.

Składanie skrzyni. Przenoszenie w parach 2 lub 3 złożonych elementów skrzyni,

Podział uczniów na 4 zespoły.

Nauczyciel demonstruje poprawne wykonanie zadań

i koryguje błędy.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2

(3)

 przenoszenie materaca na odległość ok. 5 metrów.

Układanie sterty materaców,

 przenoszenie 5 kg piłki lekarskiej na odcinku ok. 9 metrów.

Każdy zespół ćwiczy na każdej stacji 5 – 7 minut.

Część końcowa 5 – 10 minut

1. Ćwiczenia korekcyjno – kompensacyjne

 Zwis na drabinkach,

 klęk podparty jednonóż, krążenie wyprostowaną nogą. Zmiana nóg,

 w leżeniu tyłem przyciąganie ugiętej nogi do klatki piersiowej.

2. Czynności organizacyjne

W podsumowanie zajęć demonstracja sposobów podnoszenia i przenoszenia ciężarów o różnej wielkości. Pożegnanie.

Ustawienie w rozsypce.

Uczniowie w dowolnym siadzie na obwodzie małego koła.

Zestaw zdjęć 2.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu