• Nie Znaleziono Wyników

TREŚCI KSZTAŁCENIA  Fizyka, 3.3: wymienia właściwości promieniowania jądrowego α, β, γ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "TREŚCI KSZTAŁCENIA  Fizyka, 3.3: wymienia właściwości promieniowania jądrowego α, β, γ"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Trzy kroki do świata promieniotwórczości: α, β, γ.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

Fizyka, 3.3: wymienia właściwości promieniowania jądrowego α, β, γ; opisuje rozpady alfa, beta (wiadomości o neutrinach nie są wymagane), sposób powstawania promieniowania gamma; posługuje się pojęciem jądra stabilnego i niestabilnego;

Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Cel ogólny: Poznanie własności promieniowania jądrowego, poznanie sposobów powstawania zjawisk promieniowania jądrowego α, β, γ;

 uczeń zna budowę atomu,

 umie wymienić podstawowe przemian promieniotwórcze,

 umie wyjaśnić, na czym polegają przemiany promieniotwórcze,

 umie opisać rozpady alfa, beta, sposób powstawania promieniowania gamma,

 definiować i posługiwać się czasem połowicznego rozpadu dla określenia trwałości pierwiastka,

 posługuje się pojęciem jądra stabilnego i niestabilnego.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 uczeń potrafi wymienić kilka przykładów izotopów promieniotwórczych występujących w przyrodzie,

 potrafi omówić wpływ promieniowania jądrowego na organizmy,

 potrafi podać przykłady zastosowań radioizotopów,

 nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

 potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przed miot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć

Środki dydakty

czne

Metody nauczan

ia

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka porozumiewanie się w języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- Co już wiecie o promieniowaniu jądrowym?

- Czy możecie podać przykłady takich ciał, które emitują promieniowanie jądrowe?

problemo wa:

aktywizuj ąca dyskusja

zbioro wa, jednoli ta

Etap Fizyka porozumiewanie się w Przypomnienie wiadomości na temat: notatki z podająca: zbioro

2

(3)

realizacji języku ojczystym;

myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

- budowa atomu.

Nauczyciel wyjaśnia uczniom:

- niemal cała masa atomu jest skupiona w jądrze, kilkadziesiąt tysięcy razy mniejszym od całego atomu.

Składniki jądra utrzymywane są niewyobrażalnie dużymi siłami przyciągania.

Omawia jakościowo pojęcie energii wiązania jądra, energię termojądrową oraz zjawisko rozszczepienia jąder.

Nauczyciel wyjaśnia różnice między powstawaniem, oddziaływaniem oraz zasięgiem promieniowania: α, β, γ.

poprzedni ch zajęć, nowa wiedza

wykład informacy jny

wa, jednoli ta

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza cały film.

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału.

film (zasób nr 1)

podająca:

film

zbioro wa, jednoli ta

Fizyka myślenie

matematyczne i

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera

ilustracja interakty

eksponują ca: pokaz

zbioro wa, 3

(4)

podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Ilustrację interaktywną (zasób QWE07203) z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający ją.

Po zakończonej prezentacji zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału.

wna (zasób nr 2)

połączony z

przeżycie m

jednoli ta

Etap podsumow ujący

Fizyka myślenie

matematyczne i podstawowe

kompetencje naukowo- techniczne;

umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane zjawiska promieniotwórczości, pojęcie energii wiązania jądra, energii termojądrowej oraz zjawiska rozszczepienia jąder atomów, różnic między powstawaniem, oddziaływaniem oraz zasięgiem promieniowania: α, β, γ.

podająca:

pogadank a

zbioro wa, jednoli ta

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

Corrections to “Asymptotic behaviour of some infinite products involving prime numbers”.

Celem ćwiczenia jest badanie charakterystyk licznika Geigera-Müllera oraz wyznaczanie współczynnika absorpcji promieniowania  w aluminium... Wyniki pomiarów wpisać do tabeli

Już dla cząstek o promieniu porównywalnym z długością fali promieniowania padającego promieniowanie rozpraszane jest praktycznie tylko do przodu.. Ponadto, wraz ze wzrostem

Związek o trwałej konformacji s-trans wykluczającej reakcję Dielsa-Aldera. Związek o

Pokazać, że wykonując te same przekształcenia (w tej samej kolejności!) na macierzy jednostkowej otrzymamy macierz odwrotn ą do wyjściowej macierzy... Vasserstein,

Pokazać, że wykonując te same przekształcenia (w tej samej kolejności!) na macierzy jednostkowej otrzymamy macierz odwrotn ą do wyjściowej macierzy... Vasserstein,

Znajdź wszystkie pierwiastki rzeczywiste tego równania.

, Analogicznie dowodzimy liniowo´ sci tych przekszta lce´ n na drugiej wsp´ o