• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Innego końca świata nie będzie – jakaepoka, taka wizja

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Innego końca świata nie będzie – jakaepoka, taka wizja"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy

Temat: Innego końca świata nie będzie – jaka epoka, taka wizja

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

2. Analiza. Uczeń:

2) dostrzega w czytanych utworach cechy charakterystyczne określonej epoki (średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, współczesność).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Dostrzega w utworze cechy charakterystyczne określonej epoki literackiej,

● Redaguje notatkę,

● Wyraża opinię,

● Rozwija sprawność współdziałania w grupie.

Nabywane umiejętności:

● Rozpoznawania problematyki utworu,

● Porównywania własnego zdania z opinią interlokutorów,

● Kreatywnego nastawienia do analizy świata przedstawionego w wierszu.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Słowniki terminów literackich,

● Sprzęt multimedialny: rzutnik, ekran, tablica interaktywna,

● Zasób multimedialny: film „Piosenka o końcu świata”,

● Kartki z wydrukowanym wierszem Czesława Miłosza „Piosenka o końcu świata”1.

1 Proponowane źródło: Czesław Miłosz, Piosenka o końcu świata, [w:] Od Staffa do Wojaczka.

Poezja polska 1939–1985. Antologia, red. B. Drozdowski, B. Urbankowski, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1988, t. 1, s. 414.

1

(2)

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa kierowana, dyskusja, aktywizująca: praca w grupach,

● Eksponująca: film,

● Praktyczne: ćwiczenia redakcyjne, praca z tekstem.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap przygotowawczy

Polonista prosi uczniów, by na kolejne zajęcia opracowali mapy mentalne z charakterystyką epok literackich.

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów. Inicjuje rozmowę na temat wizji końca świata – jakie są im znane, których wizjonerów, czy jakieś już „się sprawdziły”, jak ewentualnie zostały zinterpretowane;

jakie mogą być domniemane przyczyny ostatecznej katastrofy, np. zmiany klimatyczne, uderzenie w ziemię meteorytu, atak kosmitów. Młodzież próbuje opisać także reakcje, jakie wyobrażenia te wywołują; polonista kieruje rozmową tak, by klasa omawiała temat również w kontekście tekstów kultury z różnych epok – dopytuje o ukazany w nich obraz rzeczywistości w dniu ostatecznym. Po chwili rysuje na tablicy schemat rybiego szkieletu z wpisanym w głowę ryby pytaniem: „Dlaczego wizja zagłady świata jest tak popularnym motywem podejmowanym przez artystów?”. Uczniowie w krótkiej dyskusji ustalają cztery najważniejsze przyczyny zjawiska, a chętna osoba notuje je na schemacie. Klasa dzieli się na cztery grupy – każda z nich otrzymuje polecenie szczegółowego omówienia jednego z argumentów. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy zespołów zapisują przy mniejszych rybich „ościach” zgromadzone propozycje.

Na koniec tego etapu nauczyciel zapisuje temat zajęć na tablicy i zapoznaje uczniów z celami i przebiegiem lekcji.

Etap realizacji

Nauczyciel rozdaje kartki z wierszem Miłosza i uruchamia projekcję filmową z zasobu multimedialnego. Zadaniem wcześniej dobranych zespołów jest: określenie tematyki wygłaszanego przez aktora tekstu; wskazanie epoki, w której wiersz powstał; wypisanie tropów stylistycznych użytych w utworze lirycznym wraz z ich egzemplifikacją; określenie czasu gramatycznego czasowników. Podczas wykonywania zadania film powinien być wielokrotnie odtwarzany. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy prezentują rezultaty prac zespołowych.

Wszyscy wspólnie zastanawiają się nad sensem tytułu „Piosenka o końcu świata”, wybranych fraz, użycia czasu teraźniejszego większości czasowników. Nauczyciel pyta, dlaczego poeta pisze, że koniec świata „staje się już”. Co to oznacza? Jak wytłumaczyć tę

2

(3)

prawdę filozoficzną? Zadaniem uczestników zajęć jest chwila refleksji nad takim potraktowaniem wizji końca świata i próba odpowiedzi na zadane wcześniej pytania.

Następnie chętni uczniowie omawiają przygotowane mapy mentalne z charakterystyką epok literackich. Po krótkiej prezentacji dobierają się w siedem zespołów. Każdy z nich tworzy tekst będący apokaliptyczną wizją końca świata przedstawiony w konwencji i gatunku wybranej epoki literackiej, np. pierwsza grupa w formie hagiografii lub kroniki, druga w formie pieśni, fraszki, trenu lub traktatu etycznego, trzecia satyry lub bajki, czwarta dramatu romantycznego, piąta opowiadania realistycznego, szósta naturalistyczno-ekspresyjnego wiersza, siódma onirycznej lub groteskowej prozy. Uczniowie mają do dyspozycji słowniki terminów literackich oraz mapy mentalne kolegów i koleżanek.

Podczas odczytywania rękopisów uczniowie wskazują ukryte w języku i sposobie widzenia świata cechy epoki, w której konwencji utrzymany jest tekst.

Etap końcowy

Nauczyciel dziękuje za zaangażowanie i prosi uczniów o podsumowanie pracy.

Zadaniem domowym jest napisanie odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego motyw ostatecznej zagłady świata tak bardzo inspiruje twórców na przestrzeni wieków?” oraz stworzenie listy utworów podejmujących tę tematykę w różnych epokach i okresach literackich.

Dodatkowo:

Chętni uczniowie mogą zapoznać się z sinusoidą Krzyżanowskiego i wyrazić swoją opinię na temat jej przydatności w podsumowywaniu wiadomości o epokach literackich.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

W rezultacie na trzeci blok tematyczny Chrześcijaństwo na pograniczach kulturowych składają się cztery artykuły poświęcone kontaktom chrześcijaństwa z różnymi odmiennymi

Wtedy rzeki Beliala przeleją się poza wszystkie brzegi, a ogień poźre tych, którzy z nich czerpali, zniszczy wszystkie zielone drzewa i suche w zasięgu swego prądu, a

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

jak w „Świtezi” lub w „To lubię”, gdzie w ramową opowieść młodych ludzi, którym zdarzyła się niezwykła przygoda, wmontowana zostaje właściwa opowieść o

Prezentacja prac – uczniowie omawiają, jaką kolorystykę wykorzystali przy tworzeniu ilustracji, jak komponowali swoje obrazy, co posłużyło im do tworzenia nastroju w

13 Tekst podaję w oryginalnym brzmieniu, pomijając jedynie odnośniki do konkretnych fragmentów Biblii Nowego Świata – (czyli tłumaczenia Świadków Jehowy),

To pytanie nadal jest szczegól- nie istotne w praktyce artystycznej, amatorskiej, a zwłaszcza dziennikarskiej, w której pokazywanie obrazów i opowiada- nie za ich pomocą

POZOSTAWIENI – SERIAL (SEZON DRUGI) Sytuacja diametralnie się zmienia w kolejnym sezonie serialu, który telewizja HBO wyemitowała w 2015 roku.. Twórcy