• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Bądź wierny – poetycka moralistykaw twórczości Zbigniewa Herberta

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Bądź wierny – poetycka moralistykaw twórczości Zbigniewa Herberta"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

IV etap edukacyjny, język polski, zakres podstawowy

Temat: Bądź wierny – poetycka moralistyka w twórczości Zbigniewa Herberta

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

4. Wartości i wartościowanie. Uczeń:

1) dostrzega związek języka z wartościami, rozumie, że język podlega wartościowaniu, (np.

język jasny, prosty, zrozumiały, obrazowy, piękny), jest narzędziem wartościowania, a także źródłem poznania wartości (utrwalonych w znaczeniach nazw wartości, takich jak: dobro, prawda, piękno; wiara, nadzieja, miłość; wolność, równość, braterstwo; Bóg, honor, ojczyzna; solidarność, niepodległość, tolerancja).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Analizuje wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”,

● Redaguje notatkę,

● Wyraża opinię,

● Rozwija sprawność współdziałania w grupie.

Nabywane umiejętności:

● Kreatywnego nastawienia do analizy świata przedstawionego przez podmiot liryczny,

● Rozpoznawania problematyki utworu,

● Dostrzegania związku języka z wartościami,

● Porównywania własnego zdania z opinią interlokutorów.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Kserokopia wiersza Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito”1,

● Sprzęt multimedialny: rzutnik, ekran, tablica interaktywna,

● Zasób multimedialny: filmy „Przesłanie Pana Cogito” oraz „O czym mówi Pan Cogito?”.

1 Proponowane źródło: Zbigniew Herbert, Przesłanie Pana Cogito, [w:] Osiemdziesiąt dziewięć wierszy. Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5, Wydawnictwo a5, Kraków 1998, t. 30, s. 168.

1

(2)

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa kierowana, mapa skojarzeń,

● Praktyczne: ćwiczenia redakcyjne, praca z tekstem,

● Eksponująca: film.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Odpowiednio wcześniej przed zajęciami uczniowie zostali poproszeni o zgromadzenie informacji o Zbigniewie Herbercie.

Lekcja rozpoczyna się powitaniem, zapisaniem tematu na tablicy i krótkim omówieniem przez nauczyciela jej celów. Następnie polonista prosi, by każdy uczeń wygłosił jedno zdanie związane z osobą poety lub jego twórczością. Ważne, aby wiadomości się nie powtarzały – prowadzący zapisuje je w hasłach na tablicy wokół nazwiska poety. Powstaje w ten sposób

„mapa” informacji o Herbercie. W razie konieczności nauczyciel uzupełnia potrzebne dane.

Etap realizacji

Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie wiersza Herberta i jednocześnie zapowiada projekcję filmu z zasobu multimedialnego z interpretacją aktorską wiersza „Przesłanie Pana Cogito”. Zadaniem młodzieży jest zanotowanie lub podkreślenie na kartkach słów-kluczy, osobistych skojarzeń, które wywołała interpretacja tekstu Herberta, np. godność, honor, odwaga, pogarda dla zła, upór, wierność tradycji, gniew w obronie poniżonych i bitych, działanie, aktywność życiowa.

Następnie uczniowie w parach porównują swoje opinie – nauczyciel raz jeszcze odtwarza aktorską interpretację wiersza. Młodzież tworzy 4-osobowe zespoły: konstruują swoisty dekalog, 10 zasad, według których powinni postępować ludzie honoru. Po chwili odczytują zapisany kodeks.

Nauczyciel uruchamia kolejny film z zasobu multimedialnego. Uczniowie (nadal pracujący w 4-osobowych zespołach), mają zanotować poglądy krytyk literackiej i zastanowić się, czy jej opinia jest im bliska. Po upływie wyznaczonego czasu liderzy odczytują notatki i komentarze.

Na koniec polonista prosi uczniów, aby przygotowali trzy pytania do Herberta, na które chcieliby uzyskać odpowiedź, i zapisali propozycję tematu lekcji pasującą do podejmowanych na zajęciach zagadnień. Chętni odczytują przygotowane prace.

2

(3)

Etap końcowy

Nauczyciel dziękuje za zaangażowanie i pyta uczestników zajęć o wnioski końcowe z przeprowadzonej lekcji.

Zadaniem domowym jest napisanie wywiadu ze Zbigniewem Herbertem lub Panem Cogito na temat podjęcia wysiłku, jakim jest bycie moralnym, i przyjęcia postawy Prometeusza.

Dodatkowo:

Prowadzący zachęca, aby uczniowie zapoznali się z katalogiem przygotowanym na wystawę w ZN im. Ossolińskich w 2008 roku „Twarze Pana Cogito”, obejrzeli dokument Piotra Załuskiego o Zbigniewie Herbercie „Herbert. Fresk w kościele” z 2005–2006 roku, przeczytali listy, pocztówki, obejrzeli reprodukcje fotografii poety zebrane przez Magdalenę Czajkowską w zbiorze z 2006 roku „Herbert i Kochane Zwierzątka”.

Chętni uczniowie mogą przygotować prezentacje wymienionych publikacji.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

N iniejsze studium je st prób ą po kazania zasad teologicznych, o których K ościół nie m oże zapom nieć na żadnym odcinku sw ego ziem skiego p ielg rzym ow ania..

In order to reduce the energy required to drive these systems a new promising development was recently presented on a conference in Germany.. In the paper that was presented here

Podczas gdy podmiot poezji Różewicza, porażony dewaluacją wszelkich wartości w okresie wojny, ukazuje człowieka jako istotę bli­. ską zwierzęciu, zreifikowaną,

Być może wizerunek zamyślonego Ucznia pogłębiają też inne komentarze tego myśliciela: „Skupienie wiąże się z aktem, dzięki któremu podmiot sam się ucisza, a

Bardzo proszę, abyście każdego dnia czytali książki, które Was interesują (chociaż 20 minut dziennie – codziennie).

Wspomniane prawdo- podobieństwo może wszak łączyć się z ujawnieniem w prasie nie tylko danych podstawowych o określonej osobie, ale także informacji o większym stopniu

Łempicki, opierając się na materjale, po większej części nieznanym, przedewszystkiem na rękopisach Bibljoteki Ordynacji Zamoy­ skich w Warszawie, podaje po raz

kontrasty i przeciw ieństw a albo budował ze składników w ielkiego antykwariatu patriotycznego i to skrzydło jego sztuki obumiera, obumarło.. Długie narodowe