SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ZMYSŁY CZŁOWIEKA” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Zmysły człowieka
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (1.6) [uczeń] nazywa zmysły człowieka i wyjaśnia ich rolę w poznawaniu przyrody, stosuje zasady bezpieczeństwa podczas obserwacji przyrodniczych.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Zna wszystkie zmysły człowieka
Zna narządy zmysłów człowieka
Wie, jaką rolę pełni mózg podczas odbierania bodźców z
zewnątrz Wie, jaka rolę spełniają zmysły w poznawaniu przyrody
Zauważa zależności pomiędzy narządami
zmysłów
Nabywane umiejętności
UCZEŃ Potrafi wymienić
rodzaje smaków Potrafi wymienić czynniki wpływające
na wady wzroku Potrafi dopasować narządy do zmysłów
człowieka
Potrafi przeprowadzać proste eksperymenty
przyrodnicze Potrafi pracować samodzielnie i w
grupie
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność pracy w grupie
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji 1) Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Zmysły człowieka. Nauczyciel inicjuje rozmowę.
Rozpoczęcie rozmowy - nauczyciel prosi uczniów, aby wymienili znane im zmysły: wzrok, węch, słuch, dotyk, smak (pogadanka).
Nauczyciel prosi uczniów, aby dopasowali do zmysłów narządy odpowiadające za ich odbiór, odczuwanie wykorzystując różne materiały – podręcznik, encyklopedia (pogadanka).
Nauczyciel omawia każdy ze zmysłów (pogawędka).
Ćwiczenie:
Nauczyciel dokonuje podziału klasy na grupy sześcioosobowe. Każda grupa otrzymuje szal na oczy.
Nauczyciel prosi, aby jeden z uczniów zawiązał swojemu koledze z grupy oczy. Po sprawdzeniu, czy uczeń nic nie widzi, na stole pojawiają się różne przedmioty. Są to min. korektor, marker, linijka, kreda- dowolne przedmioty znajdujące się w sali lekcyjnej. Uczeń z zawiązanymi oczami ma za zadanie rozpoznać po dotyku przedmioty znajdujące się na ławce. Uczniowie wymieniają się opaską, każdy z uczniów może wykonać doświadczenie. Nauczyciel dba o dobra atmosferę, motywuje uczniów, wspiera podczas eksperymentu (praca zbiorowa).
Nauczyciel omawia rolę mózgu w procesie odbierania bodźców z zewnątrz, oraz zależności pomiędzy narządami zmysłów, np: węch wpływający za rozpoznawanie zapachu, smak pozwalający na zidentyfikowanie składników pokarmu. Zachęca uczniów do udziału w rozmowie (pogadanka).
Nauczyciel za pomocą komputera i tablicy interaktywnej przedstawia uczniom schemat budowy oka, oraz omawia jego poszczególne części.
Nauczyciel prezentuje uczniom prezentacje multimedialną: „Złudzenia wzrokowe”
3) Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Prezentacja multimedialna
Schemat budowy oka
Materiał do zawiązania oczu
Niewielkie przyrządy znajdujące się w sali lekcyjnej
Tablica interaktywna Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Ćwiczenie Formy pracy
Praca zbiorowa
Praca indywidualna
Rozmowa kierowana Zadanie dla chętnych
Problemy ze słuchem u dzieci i młodzieży w Polsce. Czynniki wpływające na nieprawidłową zdolność słyszenia. Napisz referat opisujący powyższy problem, zapoznaj się z danymi statystycznymi.
Lista załączników multimedialnych Ilustracja interaktywna „Oko”
Prezentacja multimedialna „Złudzenia wzrokowe”