• Nie Znaleziono Wyników

Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Rozwój człowieka?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Rozwój człowieka?"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „ROZWÓJ CZŁOWIEKA PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Rozwój człowieka.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.3) [uczeń] rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy, okres noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, szkolny, wieku dorosłego, starości);

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Zna etapy rozwoju człowieka Wie, czym charakteryzują się poszczególne etapy

rozwoju człowieka Wie, jakie występują różnice między etapami

rozwoju Rozumie termin

zapłodnienie Wie, ile tygodni trwa

ciąża oraz w jakim miejscu w ciele kobiety

rozwija się płód Wie, na jakim etapie rozwoju aktualnie się

znajduje Rozumie proces

(2)

zapłodnienia jako pierwszy moment życia

człowieka

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

Rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka Potrafi scharakteryzować

etapy rozwoju człowieka Potrafi wyjaśnić proces

zapłodnienia

Wymienia trzy etapy w rozwoju prenatalnym

Kompetencje kluczowe:

 Kompetencje naukowe

 Rozwijanie wiedzy o człowieku

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji:

1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności) 2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Rozwój człowieka?. Inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:

(3)

Czy wiecie jak nazywa się dziecko od razu po urodzeniu?

Jakie znacie etapy rozwoju człowieka?

Czy potraficie je opisać?

 Nauczyciel rozpoczyna wykład od terminu:

zapłodnienie. Wyjaśnia uczniom jak do niego zachodzi, tłumaczy terminy: plemnik, komórka jajowa, jajowód, jajnik, nasieniowód, jądra. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.

 Nauczyciel wyświetla film: „Rozwój płodowy”- omawia wszystkie etapy ciąży, charakteryzuje je, dzieli na trymestry. Uczniowie zapisują notatki.

 Nauczyciel formuje 8 grup, każdej z nich daje do wylosowania z koperty jedną kartkę. Na kartce zapisany jest etap rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy, noworodek, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, szkolny, dorosłość, starość). Zadaniem uczniów jest wspólnie naradzając się wybranie charakterystycznych cech wylosowanego etapu.

Następnie wygłoszenie ich przez lidera grupy na forum całej klasy.

 Prezentacja multimedialna „Etapy rozwoju człowieka”- nauczyciel wyświetla prezentację, omawia slajdy, odpowiada na pytania uczniów.

 Na koniec lekcji nauczyciel rozdaje wszystkim uczniom karty pracy. Znajdują się na niej wypisane pojęcia, które uczeń musi opisać, zdefiniować. Są to:

Jajowód Zarodek Mutacja Trymestr Ciąża Dorosłość

(4)

Starość

9 miesiąc ciąży 3) Podsumowanie :

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Komputer

 Koperta

 Kartki z nazwami etapów rozwoju człowieka

 Karty pracy

Metody nauczania

 Pogawędka

 Rozmowa kierowana

 Obserwacja

Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca w grupie

 Praca z całą klasą

(5)

Lista załączników multimedialnych Film „Rozwój płodowy”

Prezentacja multimedialna „Etapy rozwoju człowieka”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Relacje najczęściej stanowiły pasję u adolescen- tów; żadna z osób badanych w okresie późnej dorosłości nie wskazała relacji jako swojej pasji.. Najwyższy procent pasji

 Nauczyciel omawia rolę mózgu w procesie odbierania bodźców z zewnątrz, oraz zależności pomiędzy narządami zmysłów, np: węch wpływający za rozpoznawanie

Wyjaśnia jakie czynniki (min. temperatura, woda) mają wpływ na powstawanie korozji.  Nauczyciel dzieli klasę na

Przedstawia uczniom na ekranie projekcyjny zestaw ilustracji przedstawiających instrumenty - Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”- uczniowie odgadują, w jaki

Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] wykazuje współdziałanie mięśni, ścięgien, kości i stawów w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu; wymienia i

Podstawa programowa: Punkt (6.11) [uczeń] podaje funkcje skóry, rozpoznaje elementy jej budowy (na schemacie, modelu, rysunku, według opisu itd.) oraz przedstawia

4) odczytuje sens tekstów politycznych.. rozumie, że język jest wartością, narzędziem wartościowania oraz źródłem poznania wartości. Uczeń:. 1) tworzy dłuższy

W dalszej części rozdziału zostały omówione poglądy Piageta (w sposób zbyt skrótowy) oraz Kohlberga na temat przebiegu rozwoju rozumowania moralnego. Ostatni podrozdział