• Nie Znaleziono Wyników

Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jak powstaje dźwięk?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jak powstaje dźwięk?"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JAK POWSTAJE DŹWIĘK?”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: „Jak powstaje dźwięk?”

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.8) [uczeń] wskazuje rodzaje źródeł dźwięku, bada doświadczalnie zależność powstającego dźwięku od np. naprężenia i długości struny;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

Rozumie terminy:

dźwięk muzyczny, fala dźwiękowa Wie jaki organ jest odpowiedzialny za

słuch

Wie od czego zależy barwa dźwięku Wie, że hałas jest

szkodliwy dla człowieka Wie jak powstaje

echo

Zna instrumenty muzyczne

Nabywane umiejętności

Wskazuje rodzaje źródeł dźwięku Bada doświadczalnie

(2)

UCZEŃ

zależność powstającego dźwięku od np.

naprężenia i długości struny

Potrafi wyjaśnić jak powstaje dźwięk Wyjaśnia jak powstaje

echo

Wyjaśnia dlaczego dźwięk roznosi się z

różną prędkością Potrafi wyjaśnić w jaki

sposób człowiek odbiera dźwięk

Kompetencje kluczowe

 Kompetencje naukowe

 Wykorzystywanie wiedzy w praktyce

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Umiejętność uczenia się

Etapy lekcji 1) Wstęp:

 Powitanie uczniów przez nauczyciela

 Czynności organizacyjne 2) Przebieg zajęć:

 Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jak powstaje dźwięk?. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

 Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:

(3)

Czy wiecie, jak tworzy się dźwięk?

Czy wiecie, jak rozchodzi się dźwięk?

 Nauczyciel tłumaczy uczniom termin dźwięk, wyjaśnia, jak powstaje oraz jak się rozchodzi.

Pokazuje to na podstawie miseczki z wodą, do której wrzuca niewielki przedmiot. Rozchodzące się fale wody porównuje z falami dźwiękowymi.

 Film „Harfa”- nauczyciel na podstawie filmu przedstawia zależność powstającego dźwięku od np.

naprężenia struny.

 Chętni uczniowie mogą sprawdzić długość i natężenie dźwięku sami za pomocą gitary. Pozostali dokonują obserwacji.

 Nauczyciel wyjaśnia termin - dźwięk muzyczny, barwa dźwięku. Przedstawia uczniom na ekranie projekcyjny zestaw ilustracji przedstawiających instrumenty - Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”- uczniowie odgadują, w jaki sposób gra się na prezentowanych instrumentach; mogą także wymienić znanych muzyków, grających na przedstawionych instrumentach (burza mózgów).

 Roznoszenie się dźwięku a prędkość. Nauczyciel tłumaczy zjawisko. Uczniowie na podstawie wykładu, podręcznika i/lub encyklopedii zapisują notatki.

 Co to jest echo? (rozmowa kierowana).

 Jak człowiek odbiera dźwięk? Jaki wpływ ma na człowiek hałas? (rozmowa kierowana).

3) Podsumowanie:

 Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

(4)

 Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

 Zadanie pracy domowej.

 Uporządkowanie miejsca pracy.

Środki dydaktyczne

 Podręcznik

 Encyklopedia

 Rzutnik

 Ekran projekcyjny

 Gitara

 Miska z wodą

 Komputer Metody nauczania

 Pogawędka

 Praca indywidualna

 Rozmowa kierowana

 Obserwacja Formy pracy

 Praca indywidualna

 Praca z całą klasą

Praca domowa

Czy dźwięk potrafi wpływać na nastrój? Napisz, jakie zastosowanie ma dźwięk w życiu człowieka i/lub medycynie.

Zadanie dla chętnych

Stwórz krzyżówkę, w której hasłem będzie słowo: Ultradźwięk –

(5)

Lub

Opisz, od czego zależy głośność dźwięku.

Lista załączników multimedialnych Film „Harfa”

Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”

Cytaty

Powiązane dokumenty

 Nauczyciel omawia rolę mózgu w procesie odbierania bodźców z zewnątrz, oraz zależności pomiędzy narządami zmysłów, np: węch wpływający za rozpoznawanie

Podstawa programowa: Punkt (8.3) [uczeń] rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy,

Wyjaśnia jakie czynniki (min. temperatura, woda) mają wpływ na powstawanie korozji.  Nauczyciel dzieli klasę na

Podstawa programowa: Punkt (6.2) [uczeń] porównuje masy ciał o tej samej objętości, lecz wykonanych z różnych substancji..

Podstawa programowa: Punkt (3.8) [uczeń] obserwuje okazy i porównuje cechy morfologiczne glonów i roślin lądowych (mchów, widłaków, skrzypów, paproci,

W trakcie burzy mózgów uczniowie wraz z nauczycielem opracowują mapę mentalną oddziaływania człowieka na środowisko (przyrost populacji i ekspansja człowieka, rozwój

Omówienie metodą pogadanki z elementami opisu konkursów pianistycznych, organizowanych na skalę światową oraz przedstawienie najważniejszych postaci sceny pianistycznej..

Wymień instrumenty ludowe wchodzące w skład grupy instrumentów chordofonów