• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZE TRZECH KOLEJNYCH LEKCJI DO PRZEPROWADZENIA NA GODZINIE WYCHOWAWCZEJ W KLASIE VI Z ZASTOSOWANIEM METODY MAPOWANIA, TWORZENIA PLAKATU ORAZ TWORZENIA DRZEWEK AMBITNEGO CELU I DRZEWEK DECYZYJNYCHTema

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZE TRZECH KOLEJNYCH LEKCJI DO PRZEPROWADZENIA NA GODZINIE WYCHOWAWCZEJ W KLASIE VI Z ZASTOSOWANIEM METODY MAPOWANIA, TWORZENIA PLAKATU ORAZ TWORZENIA DRZEWEK AMBITNEGO CELU I DRZEWEK DECYZYJNYCHTema"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Marta Stępka Szkoła Podstawowa w Jaśkach

SCENARIUSZE TRZECH KOLEJNYCH LEKCJI DO

PRZEPROWADZENIA NA GODZINIE WYCHOWAWCZEJ W KLASIE VI Z ZASTOSOWANIEM METODY MAPOWANIA, TWORZENIA PLAKATU ORAZ TWORZENIA DRZEWEK AMBITNEGO CELU I

DRZEWEK DECYZYJNYCH Tema

t:

Nałogi zagrożeniem

Cele

:

-uczeń wie, jakie mogą być nałogi(alkohol, papierosy, narkotyki) -uczeń potrafi zauważyć niebezpieczeństwo związane z nałogiem -uczeń wie, jakie konsekwencje niesie za sobą uleganie nałogom

Metody:

-pogadanka, metoda poszukująca, praca w grupach

Środki dydaktyczne

:

-ulotki informujące o zagrożeniach, nałogach, wycinki z prasy, karty papieru, markery

Przebieg lekcji:

1.Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji, pyta, jakie znają nałogi, czy mają z nimi do czynienia, czy nałóg jest czyś złym, czy może według kogoś dobrym.

2. Uczniowie dzielą się na grupy(losują karteczki różnych kolorów, te same kolory tworzą grupę).Przedstawiciele grup losują temat do opracowania(alkohol, papierosy, narkotyki) 3.Uczniowie opracowują swoje tematy korzystając z rozdanych ulotek i wycinków z prasy oraz własnych wiadomości, doświadczeń. Po przeprowadzonych dyskusjach każda grupa tworzy drzewko ambitnego celu, gdzie wypisuje konsekwencje związane z uzależnieniami.

co jeśli to zrobię?

co jeśli to zrobię?

4.Każda z grup przykleja swoja kartę na tablicy i omawia to, co stworzyła.

5. Podsumowanie lekcji, wyciągnięcie wniosków.

zacznę palić, pić, wezmę narkotyki jakie konsekwencje to da?

jakie konsekwencje to da?

(2)

Temat

:

Skutki nałogów.

Cele:

-uczeń zna nałogi

-uczeń wie jakie zagrożenia niosą za sobą nałogi -uczeń zna skutki popadania w nałogi

Metody:

-pogadanka, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

papier, farby kredki(dowolne przybory do rysowania)

Przebieg lekcji:

1.Pogadanka na temat skutków, jakie niosą ze sobą uzależnienia(choroby, strata przyjaciół, rodziny, depresje, samotność, śmierć), każdy ma prawo do swobodnych wypowiedzi.

2.Uczniowie dzielą się ma grupy(odliczanie cyfr, te same cyfry tworzą grupę), przedstawiciele grup losują karteczki z nazwami nałogów.

3.Każda grupa tworzy plakat, na którym przedstawia, jakie skutki przynoszą nałogi. Metody wykonania rysunku są dowolne.

4.Rozwieszenie plakatów omówienie ich. Plakaty mogą być wykorzystane do tworzenia gazetki szkolnej.

(3)

Temat: Gdzie szukać pomocy w walce z nałogami?

Cele:

-uczeń wie, czym są nałogi

-uczeń wie, że należy z nimi walczyć -uczeń wie gdzie szukać pomocy

Metody:

-pogadanka, praca w grupach

Przebieg lekcji:

1.Uczniowie po przebytych lekcjach godziny wychowawczej dotyczących problematyki uzależnień posiadają wiedzę na temat nałogów.

2.Nauczyciel podaje zagadnienie do omówienia: Gdzie szukać pomocy, komu zaufać? Jaki plusy i minusy mogą przynieść podjęte decyzje?

3.Uczniowie zostają podzieleni na grupy i każda z grup omawia dany nałóg i ewentualne rozwiązanie problemu z nim związanego.

4. Uczniowie na kartach papieru tworzą drzewka decyzyjne:

... ... ... tu wpisujemy ... ... ... plusy i minusy danych rozwiązań

1...

2... pomysły rozwiązań 3...

5. Rozwieszenie kart z pracami uczniów omówienie ich. Wszyscy wspólnie wyciągają wnioski i stwierdzają gdzie szukać pomocy w walce z nałogami (rodzina, wychowawcy, pedagodzy szkolni, przyjaciele).

6.Podsumowanie trzech ostatnich lekcji dotyczących problematyki nałogów, ocena pracy.

wpisanie problemu

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel prezentuje uczniom znaki ewakuacyjne, z którymi uczniowie mogą spotkać się na terenie szkoły i wyjaśnia ich znaczenie, następnie zadaje grupom dwuosobowym

Nauczyciel zaprasza uczniów do stolików i rozdaje zadania. Nauczyciel dzieli uczniów na

Nauczyciel czyta uczniom tekst „List od świata” (podręcznik – klasa II, s.9),a następnie prosi uczniów, żeby zastanowili się Jak porozumiewają

Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (ZALACZNIK 1) zadaniem uczniów jest pogrupować znaki na trzy zbiory: znaki dla ludzi, znaki dla rowerzystów, znaki dla

c) jeżeli na ciało działa stała siła, to porusza się ono ruchem jednostajnie przyspieszonym (opóźnionym) z przyspieszeniem (opóźnieniem) wprost proporcjonalnym do

Który rysunek poprawnie przedstawia kierunek prądu w pierścieniu i linie pola magnetycznego magnesu?.. Zad.8 W pobliżu zwojnicy ustawiono igiełki magnetyczne. Który z

Cięciwa przechodząca przez środek okręgu to średnica. Średnica okręgu jest dwa razy dłuższa niż jego promień.. d) Rozwiązywanie

Proszę zapoznać się z filmem https://www.youtube.com/watch?v=OlZsSCmWsKY Od minuty 18:40 do 26:45 (w skrócie macie wyłożoną lekcje). Notatka w zeszycie na