Scenariusz lekcji - Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783) – narodziny państwa
1. Cele lekcji
a) Wiadomości1. geneza rewolucji amerykańskiej 1775–1783 2. zniszczenie w Bostonie transportu herbaty (1773) 3. kongres kontynentalny w Filadelfii (1774)
4. powołanie Armii Kontynentalnej (1775) 5. sylwetka Georga Washingtona
6. Deklaracja Niepodległości – 4 lipiec 1776 7. sylwetka Thomasa Jeffersona
8. Polacy w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych – Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski
9. udział Francji w wojnie amerykańskiej 10. paryski traktat pokojowy 1783
b) Umiejętności
1. rozumienie genezy konfliktu amerykańsko-brytyjskiego
2. czytanie i analiza Deklaracji Niepodległości pod kątem realizacji poszczególnych zapisów idei oświeceniowych
3. identyfikowanie faktu uchwalenia Deklaracji Niepodległości z datą święta narodowego Stanów Zjednoczonych
4. odnajdywanie na mapie Ameryki Północnej miejsc związanych z najważniejszymi wydarzeniami wojny 1775–1783
5. łączenie nazwisk Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego z wojną o niepodległość USA
2. Metoda i forma pracy
Praca przy mapie. Uczniowie wskazują rozmieszczenie poszczególnych 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Nauczyciel przedstawia genezę osadnictwa na tym obszarze oraz stan relacji amerykańsko-brytyjskich w latach poprzedzających wybuch wojny. Zarysowanie w formie podającej przebiegu konfliktu i warunków jego zakończenia. Uczniowie czytają Deklarację Niepodległości (fragmenty) – dokonanie wspólnej analizy ich charakteru ideowego.
3. Środki dydaktyczne
1. kopia polskiego przekładu Deklaracji Niepodległości z 4 lipca 1776 roku
2. mapa 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej z okresu wojny o niepodległość
Stanów Zjednoczonych
3. wizerunki najważniejszych postaci rewolucji amerykańskiej: Georga Washingtona i Thomasa Jeffersona
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Przedstawienie krótkiego szkicu historii kolonizacji Ameryki Północnej. Geografia 13 kolonii brytyjskich, ich potencjał ludnościowy i życie gospodarcze. Zarysowanie charakteru więzi politycznych łączących kolonie z Wielką Brytanią.
b) Faza realizacyjna
1. geneza konfliktu i przebieg działań wojennych
− podatki nakładane przez Wielką Brytanię na swoje kolonie (m.in. Sugar Act 1764) jako dążenie do ścisłego podporządkowania amerykańskich terytoriów Londynowi
− zniszczenie w Bostonie transportu herbaty należącego do Kompanii Wschodnioindyjskiej – rosnący sprzeciw kolonistów wobec polityki angielskiej
− pierwsze starcia z oddziałami brytyjskimi
− powołanie Armii Kontynentalnej i wybór Georga Washingtona na jej dowódcę
− potencjał wojskowy Brytyjczyków i Amerykanów – porównanie
− zawarcie sojuszu francusko-amerykańskiego (1777), przystąpienie Francuzów do wojny
− Yorktown (1781) – klęska Anglików przesądzająca losy wojny
− rozpoczęcie pertraktacji pokojowych (wrzesień 1782) 2. rewolucja amerykańska – narodziny państwa
− sprzeciw wobec polityki brytyjskiej przyczyną konsolidacji 13 kolonii
− zwołanie I Kongresu Kontynentalnego do Filadelfii w 1774 roku – utworzenie związku koloni
− 4 lipiec 1776 – uchwalenie Deklaracji Niepodległości, wymienienie głównych autorów, czytanie fragmentów tekstu
− sylwetka Thomasa Jeffersona
− podział społeczeństwa amerykańskiego na patriotów i rojalistów (wiernych Koronie Brytyjskiej)
− uznanie przez Francję niepodległości USA (1777)
− podpisanie w Paryżu traktatu pokojowego – uznanie przez Wielką Brytanię niepodległości Stanów Zjednoczonych
c) Faza podsumowująca
Bilans wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Straty w ludziach. Przeanalizowanie przyczyn porażki Wielkiej Brytanii (m.in. odległość od Anglii, niepopularność wojny w społeczeństwie brytyjskim, pomoc Francuzów dla Amerykanów).
5. Bibliografia
1. Encyklopedia historii Stanów Zjednoczonych, Andrzej Bartnicki, Krzysztof Michałek, Izabela Rusinowa, Warszawa 1992.
2. Historia Stanów Zjednoczonych Ameryki, pod red. Andrzeja Bartnickiego i Donalda Critchlowa, T. 1, T. 2, Warszawa 1995.
6. Załączniki
a) Zadanie domowe
Czym była Deklaracja Niepodległości i czego dotyczyła jej treść? Utrwalenie materiału.
(Forma pracy – przygotowanie się do odpowiedzi ustnej na pytania)
7. Czas trwania lekcji
Jedna godzina lekcyjna.
8. Uwagi do scenariusza
Od okresu wojny amerykańsko-brytyjskiej datuje się historia państwa, które dziś cieszy się opinią najpotężniejszego na świecie. Wydarzenia i postacie omawiane w niniejszym scenariuszu stanowią fundament dziejowy współczesnych Stanów Zjednoczonych. Ich znajomość jest nieodzownym elementem edukacji nie tylko w zakresie poznawania historii, ale także rozumienia świata współczesnego.