• Nie Znaleziono Wyników

publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "publikacje nauczycieli, awans zawodowy, scenariusze lekcji, wypracowania, testy, konspekty, korepetycje, matura, nauczyciele"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz opracowały:

Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal

TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK?

UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

CELE OGÓLNE:

- budzenie zainteresowań czytelniczych uczniów;

- rozwijanie ciekawości poznawczej oraz umiejętności poszukiwania, porządkowania oraz wykorzystania informacji z różnych źródeł;

CELE SZCZEGÓŁOWE:

- uczeń zna nazwiska pisarzy dla dzieci i tytuły niektórych ich utworów;

- zna kolejność liter w alfabecie;

- potrafi wymienić korzyści płynące z czytania książek;

- buduje kilkuzdaniowe wypowiedzi;

- skutecznie porozumiewa się z kolegami;

- korzysta z różnych źródeł informacji;

- organizuje i planuje swoje działania w grupie oraz podejmuje indywidualne i grupowe decyzje;

METODY: słowna, pogadanka, samodzielnego dochodzenia do wiedzy, problemowa, praktycznego działania, aktywizująca;

FORMY: zbiorowa, grupowa jednolita i indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karteczki z imionami bohaterów lektur (Plastuś, Kubuś Puchatek, Kopciuszek, Calineczka, Kot w butach); szary papier, flamastry, zgromadzone egzemplarze książek dla dzieci; rozsypanka wyrazowa; egzemplarze encyklopedii; karteczki z nazwiskami pisarzy (J.Brzechwa, J. Tuwim, M. Konopnicka, M.Kownacka, J.Porazińska);

karty pracy z krzyżówką dla każdego ucznia; karteczki z punktami; kopetry ; kartki zawierające stwierdzenia na temat zajęć;

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Czynności organizacyjne:

( nauczyciel n.z.)

(2)

- powitanie gości;

- podział klasy na grupy;

(bibliotekarka)

- zaproszenie dzieci na środek klasy i losowanie karteczek z imionami bohaterów lektur(imię dla każdej grupy). Następnie dzieci siadają przy stolikach oznaczonych imieniem- Plastuś, Kubuś Puchatek, Kopciuszek, Calineczka, Kot w butach;

(nauczyciel)

- przypomnienie zasad pracy w grupach, wybór kapitana grupy, pisarza;

2. Realizacja tematu:

Zadanie 1. (burza mózgów) – krzyżówka: (nauczyciel)

Zespoły otrzymują karty pracy z hasłem „książka”. Uczniowie dopisują swoje skojarzenia, następnie je przedstawiają (kto więcej). Nauczyciel przyznaje 1 pkt za każde trafne skojarzenie.

Zadanie 2. (bibliotekarka)

Korzyści płynące z czytania książek (wypisywanie na odwrotnej stronie karty pracy).

Zadanie jest punktowane za każdą prawidłową wypowiedź.

Zadanie 3. (nauczyciel)

Uczniowie wybierają ulubioną książkę spośród zgromadzonych w klasie w celu dokonania prezentacji wg. planu: autor, tytuł, ilustrator oraz krótka informacja o treści (punktacja). Następnie układają hasło z rozsypanki „Nie wiesz? Szukaj!”

Zadanie 4. (bibliotekarka)

Informacja nauczyciela o encyklopediach i sposobach poszukiwania informacji.

Każda z grup otrzymuje egzemplarz encyklopedii i zadanie wyszukania informacji o podanym pisarzu dla dzieci. (J. Brzechwa, J.Tuwim, M.Konopnicka, M.Kownacka, J. Porazińska). Każda grupa odczytuje fragment notki biograficznej (punkty).

Zadanie 5. (nauczyciel)

Uczniowie otrzymują karty pracy z krzyżówką, której hasłem jest słowo „Pisarz”

Krótka rozmowa o tym- kto to jest pisarz?

3. Podsumowanie pracy na lekcji: (bibliotekarka)

- podliczenie przez każdą z grup zdobytych punktów, wyłonienie zwycięzców i nagrodzenie brawami.

4. Ewaluacja zajęć: (nauczyciel)

(3)

Uczniowie otrzymują zestaw stwierdzeń na temat zajęć. Zadaniem uczniów jest włożenie do przygotowanej koperty tych karteczek, na których napisano zgodne z ich odczuciami stwierdzenia, dotyczące treści, które warto zapamiętać.

(Przykładowe zestawy stwierdzeń: warto czytać książki, czytanie książek to strata czasu, znam nazwiska pisarzy dla dzieci i tytuły ich utworów, wiem, gdzie szukać informacji na interesujący mnie temat, potrafię korzystać z encyklopedii, wzbogacam swoją wiedzę i umiejętności, lubię pracę w grupie z kolegami, nie wiem po co jest encyklopedia, nie potrafię szukać informacji, wolę o wszystko zapytać mamę lub panią).

5. Zakończenie zajęć i pożegnanie.

(4)

PLASTU Ś PLASTU Ś KUBU Ś

PUCHATEK

KUBU Ś

PUCHATEK KOPCIUSZEK KOPCIUSZEK CALINECZKA CALINECZKA

KOT W BUTACH

KOT W

BUTACH

(5)

KSI ĄŻKA

NIE WIESZ?

SZUKAJ !

(6)

NIE WIESZ ? SZUKAJ !

NIE WIESZ ? SZUKAJ !

NIE WIESZ ?

SZUKAJ !

(7)

A

1

B

2

C

3

D

4

E

5 6

A: Napisała ksi ążkę pod tytułem „Na jagody“

B: Napisał wiersz pod tytułem „Lokomotywa”

C: Autorka ksi ążki pod tytułem „Psotki i śmieszki”

D: Napisała „Plastusiowy pami ętnik”

E: Napisał „Akademi ę Pana Kleksa”

HASŁO:

1 2 3 4 5 6

A

1

B

2

C

3

D

4

E

5 6

A: Napisała ksi ążkę pod tytułem „Na jagody“

B: Napisał wiersz pod tytułem „Lokomotywa”

C: Autorka ksi ążki pod tytułem „Psotki i śmieszki”

D: Napisała „Plastusiowy pami ętnik”

E: Napisał „Akademi ę Pana Kleksa”

HASŁO:

1 2 3 4 5 6

(8)

WARTO CZYTA Ć KSIĄŻKI

CZYTANIE KSI ĄŻEK TO STRATA CZASU

ZNAM NAZWISKA PISARZY DLA DZIECI I TYTUŁY ICH UTWORÓW

WIEM, GDZIE SZUKA Ć INFORMACJI NA INTERESUJ ĄCY MNIE TEMAT

POTRAFI Ę KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII

WZBOGACAM SWOJ Ą WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI LUBI Ę PRACĘ W GRUPIE Z KOLEGAMI

NIE WIEM PO CO JEST ENCYKLOPEDIA NIE POTRAFI Ę SZUKAĆ INFORMACJI

WOL Ę O WSZYSTKO ZAPYTAĆ MAMĘ LUB PANIĄ

Cytaty

Powiązane dokumenty

W krajobrazie tamtejszym wida ć charakterystyczne sylwetki pieców wapiennych, słu żą cych do wypra ż ania wapienia.. Podczas pra ż enia wapienia otrzymano 112kg

Uczniowie mają „grobowe” miny, milczą; każdy wychowanek trzyma w rękach planszę lub transparent z jakimś napisem.. Młodzież ustawia się, pojedynczo, zajmując przestrzeń

• brak grubej tkanki okrywaj ącej 2. Przyporz ądkuj pojęcia do określeń:. Zespół populacji ró żnych gatunków organizmów, powiązanych ze SIEDLISKO sob ą

Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje si ę jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczb ę opłacanych podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalno

Gospodarka funkcjonuj ąca w oparciu o mechanizm rynkowy (gospodarka rynkowa) charakteryzuje si ę dominacją prywatnej własności, swobodną możliwością podejmowania działalno

a) ka żda zmiana ceny związana jest ze zmianą popytu b) popyt jest odwrotnie proporcjonalny do ceny c) popyt jest wprost proporcjonalny do ceny d) popyt nie zale ży od zmiany cen.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11

Zderzaj ące się masy powietrza unoszą się w układach niskiego ciśnienia.. Po drugiej stronie Oceanu Spokojnego znajduje si ę w