• Nie Znaleziono Wyników

odczytuje odległości między punktami na mapie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "odczytuje odległości między punktami na mapie"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Znaczenie skali mapy

TREŚCI KSZTAŁCENIA

 1.1. uczeń wykazuje znaczenie skali mapy w przedstawianiu różnych informacji geograficznych na mapie; posługuje się skalą mapy do obliczenia odległości w terenie.

 1.3. uczeń posługuje się w terenie planem i mapą topograficzną, turystyczną i samochodową.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 zna pojęcie skali;

 wymienia rodzaje skal;

 umie zamieniać skale;

 odczytuje odległości między punktami na mapie.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 umie zapisać skale w różnych postaciach;

 oblicza odległości rzeczywiste na podstawie skali mapy;

 dokonuje podziału map ze względu na skale;

 lokalizuje obiekty na różnych mapach;

 poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji;

 potrafi obliczać odległości między punktami w aplikacji Google Maps;

 samodzielnie uczy się;

 współpracuje w grupie.

Etapy lekcji

Nauczan y przedmio

t

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć

Środki dydaktycz

ne

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap

wstępny geografia, matematy ka.

język polski

porozumiewan ie

się w języku ojczystym

Nauczyciel przedstawia zagadnienia, które

będą poruszane na lekcji. mapa, atlas pogadank

a zbiorowa

jednolita, ćwiczenia indywidua lne

Etap

realizacji geografia, matematy ka,

porozumiewan ie

się w języku

Nauczyciel przypomina pojęcie skali i podaje jej rodzaje i wyjaśnia zamianę skal wykorzystując prezentację multimedialną,

mapa, atlas, prezentacja

wykład, objaśnieni a,

zbiorowa jednolita, ćwiczenia 2

(3)

język polski

ojczystym, umiejętność uczenia się.

rozdaje atlasy i rozpoczyna się część ćwiczeniowa lekcji.

Wyświetla prezentację multimedialną (zasób nr 1) na temat skali i zamiany skal. W prezentacji zawarte są też zadania, które są omawiane przez nauczyciela.

Uczeń dokonuje zamiany skal wskazanych map i oblicza odległości między punktami podawanymi przez nauczyciela na wskazanej mapie.

multimedial na (zasób nr 1), film

ćwiczenia z mapą, metoda aktywizują ca w odniesieni u do pracy z atlasem

indywidua lne

Etap podsumow ujący

geografia, matematy ka,

język polski

porozumiewan ie

się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się

W podsumowaniu uczniowie oglądają film, pokazujący, w jaki sposób obliczać odległości w aplikacji Google Maps. Wymieniają rodzaje skal i podają ich przykłady na wskazanych przez siebie mapach, zadają sobie nawzajem przykłady do rozwiązania przez poszukiwanie wskazanych punktów i obliczanie odległości między nimi.

mapa, atlas, prezentacja multimedial na,

film (zasób nr 2)

ćwiczenia z mapą

zbiorowa jednolita, ćwiczenia indywidua lne

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

• Wszystkie identyczne odległości pomiędzy każdą z poziomic (nawet między poziomicami zaznaczonymi liniami. przerywanymi) muszą być zaznaczone tym

eksportu światowego, UE zajmowała drugie miejsce, zaraz za Chinami (260 mld USD, 18 proc.). Wartość unijnego handlu towarami „zielonymi” z listy OECD w latach 2010- 2018 wzrosła

[14] Kusiak D., Piątek Z., Szczegielniak T., The influence of changing the distance between the conductors and screen on the total magnetic field of shielded

Przedmiotowe kryterium podziału nauk zaproponowane przez prekursora tradycji hermeneutycznej w socjologii, Wilhelma Diltheya, bazowało zatem na założeniu, według którego nauki

a porozumiewanie się w języku ojczystym, umiejętność uczenia się, uczeń potrafi korzystać z różnych źródeł informacji geograficznej, uczeń doskonali

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli"1. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Korzystając z definicji iloczynu skalarnego wektorów (należy skorzystać z obydwu definicji tego iloczynu) policzyć wszystkie odległości pomiędzy rozważanymi gwiazdami.. Patrząc

Je Piaskowce, piaskowce dolomitowe, wapi:1iste, piaski; wapienie piasz- czysto-margliste, gruzłowe, oolito- we i glaukonitowe, dólomity, mar- gle piaszczyste, mułowce,