• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęcia dla grupy 3,4,5 -latków

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęcia dla grupy 3,4,5 -latków"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęcia dla grupy 3,4,5 -latków Autor: Maria Greń

Obszar podstawy programowej:

11.Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

Grupa wiekowa: 3,4,5 - latki

Blok tematyczny: Obserwuję pogodę i podejmuję decyzje Temat: Majowy deszczyk, letnia burza.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Posługuje sie podstawowymi terminami z zakresu przyrody nieożywionej.

Nazywa podstawowe zjawiska z zakresu przyrody ożywionej i nieożywionej.

Posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach ruchowych.

Dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną oraz towarzyszące im charakterystyczne zjawiska atmosferyczne: deszcz, burza.

Czyta sposobem globalnym wyrazy.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Dostrzega zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie.

Uczestniczy w zajęciach i zabawach muzyczno – ruchowych i ruchowych.

Wie, co może zagrażać zdrowiu oraz życiu człowieka.

Rozpoznaje podstawowe zjawiska z zakresu przyrody nieożywionej.

Zna zasady bezpieczeństwa, a także dbałości o zdrowie, przestrzega ich.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym.

Prawidłowo artykułuje głoski, formułuje zdania poprawne pod względem gramatycznym.

Treści kształcenia:

 rozpoznawanie instrumentów muzycznych perkusyjnych i pianina po wydawanych przez nie dźwiękach;

 maszerowanie w rytmie muzyki lub w rytmie wystukiwanym na bębenku;

 wyklaskiwanie rytmicznych fragmentów piosenek;

 ćwiczenia warg oraz języka;

 ćwiczenia narządów artykulacyjnych z wykorzystaniem samogłosek, spółgłosek, krótkich tekstów;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 wypowiadanie się prostymi zdaniami, a także złożonymi zdaniami, stosowanie kilkuzdaniowej wypowiedzi;

 poznanie zjawisk atmosferycznych: burzy i tęczy;

 uczestniczenie w zabawach rytmicznych oraz ruchowych;

 wyczuwanie akcentu metrycznego w taktach dwu-, trzy- i czteromiarowych;

 nazywanie barw podstawowych (czerwona, niebieska, żółta) i pochodnych, nazywanie barw ciepłych oraz zimnych;

 obserwowanie zjawiska fizycznego - rozszczepianie światła (tęcza);

 ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych (zapobieganie przegrzaniu);

 odpowiednie zachowywanie się podczas burzy, huraganu.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji

1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Wzbogacenie kącika zabaw o nowe układanki: Tęczowa wieża dla dzieci młodszych i puzzle Tęcza dla dzieci starszych. Zachęcanie dzieci do podjęcia zabawy nowymi zabawkami, nazywanie kolorów podstawowych.

2. Zabawa muzyczno- ruchowa przy akompaniamencie. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, wirując niczym wiatr.

Materiał: załącznik nr 5.

I. Zajęcia poranne

Przygotowanie do śniadania 1. Jak promyki tęczę malowały:

słuchanie opowiadania z nagrania, bądź nauczyciel (N) czyta je. Następnie N rozmawia z dziećmi na temat różnorodności kolorów i gatunków kwiatów rosnących na wiosennej łące.

Materiały: załącznik nr 3, 8.

2. Spacer z parasolką:

zabawa przy fragmencie utworu E. Griega Poranek. Dzieci spacerują zgodnie z rytmem trzymając w ręce laski do ćwiczeń.

3. Malujemy tęczę:

malowanie na sztalugach. Dzieci malują tęczę wykonując zamaszyste ruchy pędzlem.

4. Zła pogoda:

zabawa ruchowa z piosenką Zła pogoda. Dzieci naśladują kapiący deszcz – uderzają palcami o podłogę, tupią stopami, szumią.

Materiały: załącznik nr 6.

5. Kwiaty:

gry przy stolikach - manipulowanie kwiatami o zróżnicowanym kształcie i kolorze.

Materiały: załącznik nr 4.

5. Już czytamy:

analiza i synteza głoskowa wyrazów: woda, słońce, parasol (ułożenie odpowiedniej liczby elementów).

II. Zajęcia dydaktyczne

6. Tworzymy tęczę!:

zabawy badawcze w ogrodzie. Podjęcie próby wytworzenia tęczy przy

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

pomocy węża do podlewania (warunek: słoneczna pogoda).

Przygotowanie do obiadu

1. Jesteśmy

konstruktorami!:

zabawy przy

stolikach lub na dywanie, układanie

i budowanie

z klocków

1. Tęcza:

puzzle w wersji stolikowej lub multimedialnej.

Załączniki nr 1, 2, 7.

III Zajęcia popołudniowe

2. W ogrodzie:

zabawy w ogrodzie z piłkami w parach - doskonalenie umiejętności rzucania i chwytania piłki oburącz, zabawy dowolne.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. Zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3- letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci mimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „ programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską ( 1985) Czynne: zadań stawianych dziecku.

Słowne: opowiadania, rozmowy.

Percepcyjne: przykład dorosłych, udostępnianie dzieciom utworów muzycznych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

sztalugi, duże arkusze papieru, farby plakatowe, konewka z wodą, laski do ćwiczeń, piłki, klocki, drewniane układanki, płyta CD z nagraniem E. Griega Poranek, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tęcza –puzzle 6 - elementów;

2. Tęcza –puzzle 9- elementów;

3. Jak promyczki tęczę malowały - tekst opowiadania, autor: Maria Greń;

4. Kwiaty – szablony do wydrukowania;

5. Akompaniament do zabawy ruchowej;

6. Zła pogoda – nagranie piosenki;

7. Tęcza w komputerze – puzzle multimedialne;

8. Jak promyczki tęczę malowały - nagranie audio, autor: Maria Greń.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności