• Nie Znaleziono Wyników

Uczestniczymy w grach i zabawach z piłką

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Uczestniczymy w grach i zabawach z piłką"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Uczestniczymy w grach i zabawach z piłką

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

--- Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.3 Sporty całego życia i wypoczynek

II.3.c Uczeń bierze udział w zabawach, minigrach i grach terenowych,

zawodach sportowych, respektując reguły i podporządkowując się decyzjom sędziego

Adresat: Uczniowie klasy III Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości Uczeń:

 zna przepisy wybranych gier

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności Uczeń:

 bierze udział we współzawodnictwie w roli zawodnika

 respektuje przepisy gier

Cele szczegółowe w zakresie postaw Uczeń:

 widzi korzyści współdziałania w zespole

 akceptuje decyzje sędziego

Metody: zadaniowa ścisła, zabawowa naśladowcza

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, zespołowa

Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna lub inne miejsce przygotowane do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

Przybory i przyrządy: Piłki do siatkówki dla każdego, znaczniki (np. szarfy), piłeczki do tenisa stołowego dla każdego, rzutnik multimedialny, laptop.

Zasoby multimedialne

1. film: „Gry i zabawy doskonalące rzut i chwyt piłki siatkowej – poznajemy minigrę - Połóż piłkę na linii końcowej”

(2)

2. zestaw ilustracji: „Ćwiczenie - podania piłki w zespołach”

3. prezentacja multimedialna: „Gramy”

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 10 – 15 minut

1. Czynności organizacyjne

 Przygotowanie sprzętu, zbiórka – sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć. Podanie tematu lekcji.

 Obejrzenie i omówienie materiałów multimedialnych.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Berek zaczarowany”

Berek goni pozostałych. Osoba zberkowana staje w rozkroku z ramionami wyprostowanymi

i wyciągniętymi w bok. Osobę zberkowaną można

„odczarować” przechodząc między jej nogami.

Ćwiczenia kształtujące z piłką

 Dowolna zabawa z piłką według inwencji dzieci,

 podanie piłki z PR do LR pod kolanem (plecy wyprostowane, kolano dociągnięte do klatki piersiowej),

 podrzut piłki oburącz – chwyt piłki w wyskoku,

 podrzut piłki oburącz w górę – odbicie piłki od podłogi – chwyt piłki oburącz,

 podrzut piłki oburącz w górę – odbicie piłki od podłogi, w tym czasie uczeń wykonuje obrót ciała o 360° – chwyt piłki,

 podrzut piłki oburącz w górę – obrót ciała o 360° – chwyt piłki,

 podrzut piłki oburącz z chwytem oburącz w biegu,

 przekładanie piłki „ósemką” na wysokości kolan (NN w rozkroku),

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w rozsypce w dowolnym siadzie.

Zasoby multimedialne.

Dla uatrakcyjnienia zabawy wprowadzamy drugiego berka.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie w szeregu.

Ustawienie w dwóch rzędach.

(3)

 rzut piłki o ścianę, chwyt odbitej piłki, odległość od ściany ok. 2-3 metry,

 rzut piłki o ścianę, jedno klaśnięcie,

a następnie chwyt piłki, odległość od ściany ok. 2-3 metry,

 rzut piłki o ścianę, dwa klaśnięcia, a następnie chwyt piłki, odległość od ściany ok. 2-3 metry,

 rzut piłki o ścianę z odległości 3-5 metrów przez pierwszą osobę i przejście na koniec rzędu, chwyt piłki przez kolejną osobę rzędzie.

Część główna 20 – 25 minut

Ćwiczenia rzutów i chwytów piłki Podania piłki w zespołach:

a) Podanie piłki oburącz na wprost – bieg na koniec swojego rzędu.

- kierunek biegu

- kierunek podania piłki

b) Podanie piłki oburącz po skosie – bieg na koniec swojego rzędu.

c) Podanie piłki oburącz na wprost – bieg na koniec przeciwnego rzędu.

(4)

Gra drużynowa „Połóż piłkę na linii końcowej”

Zespół, który wylosował piłkę, na sygnał

prowadzącego rozpoczyna grę ze środka boiska.

Zawodnicy podają do siebie piłkę oburącz, wykonując max. 3 kroki. Zespół zdobywa punkt, kiedy podaniami „dojdzie” do linii końcowej przeciwnika i położy na niej piłkę. Po zdobyciu punktu, zespół przeciwny wznawia grę ze środka boiska. Gra toczy się do 10 punktów. Nie wolno faulować przeciwnika. Za każde niezgodne z przepisami zachowanie na boisku utrata 1 punktu.

Uczniów dzielimy na dwa zespoły. Zespoły

oznaczamy szarfami lub innymi znacznikami.

Część końcowa 10 minut

1. Ćwiczenia korekcyjno – kompensacyjne

 W pozycji na czworakach uczniowie dmuchają przed sobą piłeczki do tenisa stołowego

Dzieci w rozsypce.

(5)

Dziecko wybrane przez nauczyciela staje tyłem do pozostałych uczniów. Reszta dzieci znajduje się w pozycji leżenia przodem, RR ułożone w „skrzydełka”. Jeden z leżących uczniów naśladuje głos kota. Uczeń odwrócony tyłem, szuka „kotka”. Jeśli odgadnie następuje zmiana ról.

2. Czynności organizacyjne

 Zbiórka i podsumowanie zajęć.

 Pożegnanie.

Dzieci w siadzie skrzyżnym.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla znaczenie funkcji sędziego podczas sportowego współzawodnictwa. Mówi o potrzebie stosowania się wszystkich uczestników gry do obwiązujących

przepisów.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Tworząc ideę nowożytnych igrzysk olimpijskich, Coubertin pragnął, aby rozgrywane podczas ich trwania zawody były przykładem tolerancji i równości, aby poprzez rywalizację na

przypadku, gdy badany nie ukończył próby w prawidłowy sposób (poślizgnął się, przewrócił, obiegł lub dotknął któregoś z pachołków, nie zatrzymał piłki lub nie przebiegł

 Przeprowadzenie Międzyklasowego Turnieju piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły – prezentowanie wyników projektu, rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepszego kibica i

- chwyt ringo tzw. Nauczyciel sędziuje grę, udziela na bieżąco wyjaśnień; ocenia grę każdej z drużyn i indywidualne zachowanie uczniów podczas gry.8. c) Faza podsumowująca

Tabela rozgrywek ligi: WADOWICE: II LIGA OKRĘGOWA D1 MŁODZIK GRUPA 4 RUNDA II - Stan tabeli po ostatniej kolejce. Lp Nazwa klubu Mecze

Czas na praktykę, w dzisiejszym przypadku na Stretching - Rozciąganie Całego Ciała Proszę oglądnąć poniższy filmik i zgodnie z instrukcją lektora spróbujcie wykonać18-minutowy

Jej choreografia łączy w sobie takie style, jak:hip-hop, soca, samba, salsa, merengue, mambo, sztuki walki, oraz elementy Bollywood i tańca brzucha. Wykorzystywane są także

W kilku klasach wprowadzałem podstawowe elementy piłki ręcznej i cieszyły się one