• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH DO PRACY Z UCZNIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU W KLASACH IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZAWODY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH DO PRACY Z UCZNIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU W KLASACH IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZAWODY"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH DO PRACY Z UCZNIEM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

W KLASACH IV - V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

„ZAWODY“

Cel ogólny :

 usprawnianie funkcji analizatora wzrokowego

 bogacenie zasobu leksykalnego ucznia Cele szczegółowe:

 terapeutyczny

 usprawnianie percepcji wzokowej;

 kształcenie koordynacji wzrokowo – ruchowej;

 ćwiczenie spostrzegawczości;

 doskonlenie sprawności manualnej;

 rozwijanie i wzbogacanie czynnego słownika ucznia;

 edukacyjny

 poznanie różnych zawodów;

 utrwalenie zasad ortograficznych pisowni „rz“ w zawodach;

 doskonalenie umiejętności obliczeń zegarowych;

 rozwojowy

 aktywizowanie twórczego myślenia;

 motywowanie do planowania swojej przyszłości.

Metody i techniki pracy:

 słowne;

 karty pracy;

 tworzenie tekstu;

 praca indywidualna

Pomoce dydaktyczne:

 obrazki z osobami wykonującymi różne zawody;

 karta pracy nr 1 – „Szyfr “;*

 karta pracy nr 2 – „ Wyścigi samochodowe“;*

 karta pracy nr 3 – zadanie matematyczne; (wg J. Hanisz „Wesoła szkoła“)

 karta pracy nr 4 – Przestaw litery*

 kredki

*wg Terapia pedagogiczna uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się zeszyt specjalny 2, RAABE

(2)

Przebieg zajęć:

1. Część wstępna

• Przywitanie ucznia. Nawiązanie kontaktu zadaniowego i emocjonalnego. Swobodna rozmowa na temat samopoczucia ucznia, zdarzeń z ostatniego tygodnia.

• Ćwiczenia oczu wg treningu widzenia M. Markiewicza np. dostrzeganie za oknem – w oddali wskazanego szczegółu, przeliczanie oddalonych elementów, kreślenie oczami leniwych ósemek ,itp.

• Zapoznanie ucznia z celem i przebiegiem zajęć.

2. Część właściwa

Prezentacja ilustracji z osobami wykonującymi różne zawody. (warto, aby obok ilustracji z osobami wykonującymi zawody kończące się na „- arz, - erz“ znalazły się obrazki z policjantem, elektrykiem, fryzjerem, ogrodnikiem i strażakiem, które wykorzystamy również w ostatnim ćwiczeniu).

 Rozmowa kierowana na temat ilustracji nazywanie zawodów, krótkie informacje czym się określone zawody zajmują. Nawiązanie do planów przyszłości zawodowej ucznia.

 Podział ilustracji na dwie kolumny – zawody kończące się na „-arz, - erz“ oraz pozostałe. Przypomnienie zasady ortograficznej.

• Uczeń otrzymuje KARTĘ PRACY NR 1 – Szyfr. Terapeuta omawia zadanie. Uczeń po skończonej pracy odczytuje utworzone wyrazy: murarz, piekarz, lekarz,kucharz, żołnierz.

• Prowadzący jednokrotnie głośno odczytuje polecenie i treść ćwiczenia - „ Wyścigi samochodowe“ (KARTA PRACY NR2). Poleca uczniowi wykonanie podkreślając, że uczeń może kilkakrotnie odczytać tekst. Uczeń koloruje kierowców i samochody wg wskazanego schematu oraz pisze krótką historyjkę. Następnie ją odczytuje.

• Terapeuta prosi, aby uczeń usiadł wygodnie, zamknął oczy, zakrył je ciepłymi rękami i relaksował się kilka minut wyobrażając sobie coś przyjemnego. Uczeń po dłuższej chwili powinien zobaczyć przed oczami czarną barwę – to poprawnie wykonana relaksacja oczu.(palming) Gdy oczy są zmęczone można połączyć naświetlanie oczu z palmingiem. Prowadzący poleca trzymanie dłoni na oczach, licząc powoli do dziesięciu. Następnie na przemian - naświetlanie oczu – odkrywanie dłoni. Powtarza nakładanie dłoni, znów licząc do dziesięciu. Czynność powtarzamy kilkakrotnie.

• Po krótkiej przerwie prowadzący podaje uczniowi zadanie matematyczne – KARTA PRACY NR 3. Udziela instrukcji. Po wykonaniu zadania wspólnie z uczniem sprawdza poprawność.

• Następnie terapeuta zachęca ucznia do wykonania zadania z KARTY PRACY NR 4. Wyjaśnia zasady utworzenia wyrazów – przestaw litery, tak aby powstały

nazwy pięciu zawodów. Po zapisaniu przez ucznia nazw zawodów prowadzący prosi o odszukanie obrazków, które przedstawiają osoby je wykonujące. (korzystamy z ilustracji z poczatku zajęć)

3. Zakończenie

• Powtórzenie ćwiczenia na zmęczone oczy.

• Terapeuta podsumowuje zajęcia, przypomina zasadę ortograficzną.Udziela uczniowi informacji na temat jego pracy podczas zajęć, dostrzega pozytywy.

• Pożegnanie.

opracowała: Anna Radtke

(3)

KARTA PRACY NR 1 – SZYFR

Każdej literze przyporządkowany jest określony symbol. Twoim zadaniem jest odszyfrowanie wyrazów i zapisanie ich w wyznaczonych miejscach.

A C E H I K L Ł M N O P R U Z Ż

☺ ▬

Przepisz wyrazy z tabelek:

…...

...

(4)

KARTA PRACY NR 2 – WYŚCIGI SAMOCHODOWE

Przeczytaj uważnie tekst. Zapamiętaj szczegóły. Tekst możesz przeczytać kilka razy.

W wyścigach samochodowych wystartowały cztery samochody w różnych kolorach.

Każdy samochód prowadził kierowca w innym kolorze kombinezonu. Pierwszy samochód był zielony, drugi – czerwony. Trzeci samochód był niebieski, a czwarty –

żółty. Kombinezon pierwszego kierowcy, zielonego samochodu, miał kolor żółty.

W drugim, czerwonym samochodzie siedział kierowca w zielonym ubraniu.

W trzecim, niebieskim samochodzie, był kierowca w czerwonym kombinezonie, a w czwartym, żółtym – w kombinezonie niebieskim.

A teraz pokoloruj samochody i kombinezony kierowców w odpowiedni sposób.

Napisz historyjkę na temat wyścigów samochodowych. Uwzględnij informacje zawarte w tekście.

…...

...

...

...

...

...

(5)

KARTA PRACY NR 3

Rolnik pracował w polu od godziny 6:00. o godzinie 10:00 miał 20 minut przerwy na sniadanie. Po przerwie pracował jeszcze 1 godzinę i 10 minut. O której godzinie rolnik skończył pracę w polu? Narysuj na zegarze odpowiednio ułożone wskazówki.

rozpoczął skończył skończył pracę przerwę pracę

(6)

KARTA PRACY NR 4

Ułóż 5 nazw zawodów z podanych zestawów liter. Zapisz we wskazanym miejscu.

ZFRERYJ …...

OGIRDKON .…...

ŻSARKAT …...

EKTEKYRL …...

JALPOINCT ...

Cytaty

Powiązane dokumenty

Abstrakt Szablon do pracy z uczniem będący dodatkiem do scenariusza przygotowanego do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem

Will make that moment live Give me what you alone can give A kiss to build a dream on.. Gimme a kiss to build a dream on And

Oh don't get so excited when I ____ home a little late at night go/come Cos we only act like children when we argue fuss and fight?. If you don't know me ____ now (If you don't

Frank isn’t having (not/have) a nice time in Chicago.. Mary isn’t dancing (not/dance) with

To build a question in Past Simple Tense we need an auxiliary verb “did”.. This auxiliary verb appears before a subject in the sentence but we have to remember that the main verb

Cover, remove from heat, and let eggs stand in hot water for 10 to 12 minutes.. Remove from hot water,

Unfortunately, the information on your advertisement was far from the truth. I would hardly call only two activities offered each day “a wide range”. What is more, on eight days of

It's like rain on your wedding day It's a free ride when you've already paid It's the good advice that you just didn't take Who would've thought ....