• Nie Znaleziono Wyników

ROZUMIEM PRZYRODĘ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "ROZUMIEM PRZYRODĘ"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

ROZUMIEM PRZYRODĘ

JOANNA

BORGENSZTAJN

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania przyrody dla szkoły podstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Strona redakcyjna

Redakcja merytoryczna – Anna Kasperska-Gochna Recenzja merytoryczna – dr Adam Cudowski

Monika Zaleska-Szczygieł

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak Jadwiga Iwanowska

Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Moja miejscowość wczoraj i dziś.

Klasa/czas trwania lekcji klasa IV, 45 minut

Cel ogólny lekcji

Zapoznanie ucznia ze składnikami środowiska antropogenicznego najbliższej okolicy.

Cele szczegółowe Uczeń:

„ rozpoznaje składniki środowiska przyrodniczego i antropogenicznego najbliższej okolicy;

„ opisuje dawny krajobraz najbliższej okolicy oraz ocenia jego zmiany na podstawie materiałów źródłowych (zdjęcia, opisy, itp.).

Metody/techniki/formy pracy

„ Metody i techniki pracy: metoda lekcji odwróconej, studium przypadku, metoda projektu, prezentacja, dyskusja.

„ Formy pracy: praca indywidualna, praca grupowa, praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne

„ tablica tradycyjna i komputer z rzutnikiem lub tablica multimedialna;

„ (opcjonalnie) kopie różnych dokumentów przedstawiających dawny krajobraz okolicy zamieszkania ucznia, takich jak szkice, ryciny, fotografie, stare pocztówki;

„ arkusze brystolu (po jednym na grupę) w celu wykonania plansz przedstawiających zmiany krajobrazu najbliższej okolicy, klej lub taśma samoprzylepna, nożyczki, itp.;

„ kolekcja aplikacji Spojrzenie w przeszłość dostępna pod adresem https://

learningapps.org/display?v=pewjvrt1j19 lub przy pomocy poniższego QR kodu.

Opis przebiegu lekcji Faza przygotowawcza

1. Przed zajęciami prowadzący zapoznaje się z kolekcją aplikacji Spojrzenie w przeszłość, a następnie wybiera jeden z zamieszczonych tam przykładów i zadaje uczniom do pisemnego przeanalizowania w domu pod kątem wyszukania i nazwania poszczególnych elementów środowiska antropogenicznego, które zmieniły się oraz pozostały stałe na przestrzeni lat.

(4)

4

2. Nauczyciel poleca uczniom, aby zgromadzili i przynieśli na zajęcia takie materiały jak stare fotografie i pocztówki przedstawiające krajobraz najbliższej okolicy oraz szkice i rysunki wykonane na podstawie opowiadań rodzinnych. Prosi ich także o wyjaśnienie pochodzenia nazwy własnej miejscowości (ewentualnie gminy lub powiatu).

3. Na zajęciach prowadzący zapisuje na tablicy temat lekcji i zapoznaje uczniów z jej celem.

Faza realizacyjna

1. Nauczyciel wskazuje osobę, która omówi przeanalizowany w domu przykład i wyjaśni, jakie elementy środowiska antropogenicznego uległy w tym przypadku zmianom, a które pozostały stałe. Prowadzący zachęca do podzielenia się z klasą własnymi spostrzeżeniami na temat tego, co zdziwiło lub zainteresowało ucznia w trakcie oglądania zaprezentowanych ilustracji.

2. Nauczyciel inicjuje dyskusję na forum klasy, w trakcie której zostaje wyjaśnione pochodzenie nazwy własnej miejscowości. Jeśli jest kilka wiarygodnych teorii odnośnie pochodzenia tej nazwy – wszystkie zostają potraktowane równoprawnie.

3. Prowadzący dzieli klasę na grupy i każdej z nich poleca sporządzić planszę przedstawiającą zmiany krajobrazu najbliższej okolicy od czasów dawnych po współczesne. W miarę możliwości nauczyciel uzupełnia przyniesione przez uczniów materiały posiadanymi kopiami zdjęć i innych dokumentów.

4. Uczniowie prezentują swoje prace przed klasą i krótko je omawiają, wyjaśniając pozostałym uczniom, co przedstawiają plansze.

Faza podsumowująca

1. Prowadzący wskazuje osobę, która krótko podsumuje najważniejsze wiadomości z lekcji. W razie potrzeby uzupełnia wypowiedź ucznia.

2. Nauczyciel przeprowadza krótką rundę niedokończonych pytań dotyczących zmian w środowisku antropogenicznym najbliższej okolicy oraz pochodzenia nazwy miejscowości zamieszkania uczniów i prosi o ich dokończenie. Na podstawie udzielonych odpowiedzi dokonuje ewaluacji zajęć.

Komentarz metodyczny

Na wypadek gdyby któryś z uczniów nie miał w domu dostępu do internetu, należy zadbać wcześniej o to, żeby szkoła zapewniła uczniom możliwość

skorzystania z komputera w celu odrobienia lekcji. Można również dać uczniom do przeanalizowania w domu przygotowany wcześniej i powielony w odpowiedniej liczbie egzemplarzy przykład z lokalnej prasy lub publikacji książkowej.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Przed zajęciami prowadzący zapoznaje się z kolekcją aplikacji Zdrowy styl życia oraz prosi uczniów o wypełnienie krótkiej ankiety pt.. Na zajęciach nauczyciel zapisuje na

Przed zajęciami prowadzący zapoznaje się z kolekcją aplikacji Opady i osady atmosferyczne oraz sprawdza, czy wszystkie komputery/ urządzenia mobilne są sprawne.... Na

Lekcja jest przykładową realizacją idei łączenia międzyprzedmiotowych treści rozszerzających zaproponowanych w programie nauczania (określanie czasu na podstawie

Uczniowie powinni zostać poinformowani o tym, jak powinni postąpić znajdując grzyb, którego nie znają lub nie są pewni, do jakiego należy gatunku oraz jak się zachować w

Nauczyciel zapoznaje się z kolekcją aplikacji Woda i jej stany skupienia oraz przygotowuje niezbędne materiały i przybory do przeprowadzenia doświadczeń.... Na zajęciach

Przed zajęciami prowadzący poleca wszystkim uczniom zapoznanie się w domu z aplikacją Soczewka skupiająca, przeanalizowanie zamieszczonych tam ilustracji oraz zaplanowanie na

Przed zajęciami prowadzący zadaje uczniom przygotowanie w domu informacji dotyczących pola magnetycznego wokół magnesów trwałych oraz przewodników z prądem, zasady

Nauczyciel zapoznaje się z kolekcją aplikacji Rozpady jąder atomowych oraz przygotowuje plansze, żetony i kostki.. Na zajęciach prowadzący zapisuje na tablicy temat lekcji i