• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID przyszła_praca_scenariusz_technika_gimnazjum

Tytuł Moja przyszła praca

Przedmiot Technika

Autor (imię i nazwisko) Beata Sanakiewicz Autor (ulica, nr domu)

Autor (kod, miejscowość)

Autor (login w Scholaris) beasan2006

Abstrakt Scenariusz lekcji, w trakcie której uczniowie poznają grupy zawodów związane z techniką. W tym celu przeprowadzają wywiady z przedstawicielami wybranej grupy zawodowej.

Wydawca

Źródło Z. K. Dembek, Technika wokól nas, Wydawnictwo Temat.

Łysomice 2002 r.

Odnośniki Opisywany materiał jest wymagany przez materiał powiązany:

Karta pracy

Etap edukacyjny gimnazjum

Informacje o prawach

Słowa kluczowe Praca zawodowa, technika, wywiad, zawód, wykształcenie, oferta pracy

UDC

Czas trwania lekcji 2 jednostki lekcyjne Uwagi

Scenariusz lekcji – Moja przyszła praca

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń:

1. Zdobywa ogólną orientację na temat zawodów związanych z techniką.

2. Rozumie konieczność zdobywania wiedzy.

3. Poznaje siebie i swoje predyspozycje zawodowe, co umożliwi mu optymalny rozwój oraz poprowadzi do racjonalnego wyboru dalszego etapu kształcenia i przyszłej pracy zawodowej.

(2)

b) Umiejętności Uczeń:

1. Umie analizować ogłoszenia z ofertami pracy.

2. Potrafi przeprowadzić wywiad z przedstawicielem dowolnego zawodu w swoim otoczeniu.

3. Ocenia własne możliwości w stosunku do wymagań wstępnie wybranego przez siebie zawodu.

4. Prezentuje wyniki badań.

c) Postawy

1. Ujawnia własne zainteresowania i umiejętności.

2. Prezentuje wyniki badań.

2. Metoda i forma pracy

Praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja, wywiad, analiza, prezentacja, korzystanie z różnych źródeł

3. Środki dydaktyczne

1. Karta pracy

2. Foliogram (załącznik, str.1)

4. Przebieg lekcji

a) Etap przygotowawczy

1. Nauczyciel podaje temat oraz cele lekcji, z których głównym będzie zdobycie przez uczniów ogólnej orientacji na temat zawodów związanych z techniką.

2. Nauczyciel przy wykorzystaniu foliogramu (załącznik, str.1 karty pracy), prezentuje wybrane grupy zawodów oraz dokonuje krótkiej charakterystyki każdej z grup. Zadaniem uczniów jest przyporządkowanie do każdej grupy zawodu związanego z techniką.

3. Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej (wydrukowane z Internetu) oferty pracy.

Powinno być ich odpowiednio dużo, aby każdy uczeń mógł wybrać interesujący go zawód.

4. Uczniowie analizują ofertę pod kontem stawianych w niej wymagań, takich jak: wykształcenie, umiejętności, stan zdrowia, i inne. Zapisują na estetycznych kartkach, które zachowują dla siebie.

5. Nauczyciel rozdaje karty pracy (załącznik, str. 2) i przystępuje do wyjaśnienia zadania domowego. Zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu z przedstawicielem wybranego zawodu, związanego z techniką. Pytania do wywiadu zawiera karta pracy.

a) Posiadanie wykształcenie.

b) Na czym polega Pani/Pana praca?

c) Jakie cechy charakteru są pożądane na tym stanowisku?

d) Jakie umiejętności potrzebne są do świadczenia tej pracy?

e) Czy wykonywana praca Panią/Pana satysfakcjonuje?

f) W jakich godzinach Pani/Pan pracuje?

g) Czy praca wymaga specjalnych predyspozycji?

h) Czy w wykonywaniu tej pracy odgrywa rolę wiek i kondycja fizyczna?

(3)

6. Można również pozostawić uczniom większą swobodę w doborze pytań, zwracając jednak uwagę na konieczność uzyskania podstawowych informacji (zawartych w p. nr 4 ).

b) Etap realizacji

1. Lekcja realizująca to prezentacje zawodów, które były tematem wywiadów.

2. Uczniowie dzielą się na grupy czteroosobowe. Kryterium doboru do grupy są zbliżone profile zawodów.

3. Pracując w grupach, uczniowie analizują wywiady i ustalają wspólne wnioski dotyczące wymagań w danym zawodzie. Oceniają też własne możliwości sprostania wymaganiom wstępnie wybranego zawodu

4. Wnioski prezentowane są na forum klasy.

c) Etap podsumowujący

1. Nauczyciel, dokonując podsumowania lekcji, podkreśla, iż uczniowie już teraz powinni pracować nad swoim wykształceniem, umiejętnościami, aby w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy.

5. Bibliografia

1. Z. K. Dembek, Technika wokól nas, Wydawnictwo Temat, Łysomice 2002 r.

2. http://pracuj.pl/?adwords

3. http://praca.gazeta.pl/gazetapraca/0,0.html 4. http://www.wakaty.com.pl/

5. http://www.twoja-praca.pl/technika_przemysl/

6. Załączniki

a) Karta pracy

Karta pracy zawiera materiał z grupami zawodów, który przeznaczony jest do wykonania foliogramu oraz kartę dla ucznia która ułatwia przeprowadzenie wywiadu.

b) Zadanie domowe

Przeprowadź wywiad z przedstawicielem zawodu związanego z techniką.

Cytaty

Powiązane dokumenty

2) Powiązana jest ze scenariuszem lekcji: Analiza wyników ankiety przy użyciu funkcji LICZ JEŻELI. 3) Dotyczy przedmiotu informatyka na poziomie gimnazjum.. 4) Karta wspiera

wypełnia autor, około 10 terminów Odtwarzacz CD, magnetowid, pralka automatyczna, czytnik kodów paskowych, kasa fiskalna. UDC (wypełnia redakcja) Przybliżony czas trwania zajęć

Abstrakt Karta pracy ucznia będąca dodatkiem do scenariusza przygotowanego do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest wprowadzenie uczniów w

Teraz już nikt nie piecze, za moich czasów to się piekło, na Wielkanoc był specjalnie chleb upieczony, baranek z masła zrobiony, taka forma jest i się ładnie

W przyszłym roku (2014) informatorka planuje zorganizować dożynki na boisku we wsi. Dni gminy/wsi Dni wsi są festynem rodzinnym, mieszkańcy organizują jakieś

MB Gromnicznej OB._WYM_002 Teraz już to ginie, ale kiedyś przy każdej burzy mocnej, to była gromnica zaświecana, chroniła.. Karnawał, tłusty czwartek, koniec

Kiedyś jak były andrzejki, trzeba było iść się pobawić, chociaż nie było takich luksusów na sali jak teraz, bo ta sala była zimna, chociaż piecyk stał w

Do Częstochowy, z Poznaniem kiedyś chodziłam. Lokalne odpusty Odpusty w każdej parafii, wynajmujemy autokar i dużo nas jedzie. Pieszo też idzie pielgrzymka od nas do