• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Description of a restaurant

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Description of a restaurant"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Description of a restaurant

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze strukturą artykułu będącego opisem restauracji oraz ze słownictwem przydatnym do wykonania takiego opisu. Praca z tekstem czytanym

umożliwia poznanie ciekawych, różnorodnych i często spotykanych sformułowań dotyczących omawianego tematu, a dalsze ćwiczenia pomagają rozbudować zasób słownictwa. Po lekcji uczniowie są w stanie samodzielnie stworzyć opis restauracji, zarekomendować ją lub nie.

Ćwiczą to poprzez przygotowanie w grupach prezentacji dotyczących restauracji różnego typu.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści artykułu, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Uzupełniając tekst podanymi słowami, uczniowie opanowują umiejętność konstruowania opisu miejsca, jakim w tym przypadku jest restauracja.

Ćwiczona jest również umiejętność mówienia - w drugiej części lekcji uczniowie przygotowują w grupach charakterystykę różnego typu restauracji i swoje opinie na ich temat. Tym

sposobem ćwiczą nie tylko umiejętność porozumiewania się w grupie, lecz także - wykonywania prezentacji i samodzielnego mówienia przed większą publicznością.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie - uzupełniają tekst „Description of a restaurant" podanymi zwrotami. Zapoznają się ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do opisu miejsca. Następnie uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach - przygotowują prezentacje będące charakterystyką różnego typu restauracji.

3. Środki dydaktyczne

a. Ćwiczenie zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania - „Description of a restaurant", w którym uczniowie uzupełniają luki podanymi słowami.

b. Szablon do pracy z uczniem - zawierający klucz odpowiedzi do zadania z karty pracy ucznia oraz ćwiczenie rozwijające umiejętność stosowania poznanych zwrotów w mowie (zestaw pytań odnoszących się do opisu konkretnych restauracji).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, jakiego rodzaju informacje powinny być zawarte w dobrym artykule charakteryzującym restaurację.

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają tekst „Description of a restaurant" a następnie uzupełniają go podanymi w ćwiczeniu zwrotami - pracują samodzielnie.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION - Uczniowie starają się odgadnąć znaczenia słów i zwrotów wykorzystanych w tekście, a przydatnych w tworzeniu opisu restauracji.

c. Faza podsumowująca

SPEAKING, WRITING - Uczniowie pracują podzieleni na pięć kilkuosobowych grup. Każda z grup ma za zadanie przygotować ciekawą charakterystykę podanej restauracji.

Prezentacje mogą zostać dokończone przez uczniów w domu, w ramach pracy domowej.

Zadaniem uczniów będzie wówczas przygotowanie plakatu, folderów, które wzbogacą i urozmaicą ich prezentację, zachęcając lub zniechęcając do odwiedzenia opisywanej przez

(2)

nich restauracji. Zawartość tekstowa prezentacji powinna jednak być choć częściowo przygotowana w klasie i (w miarę możliwości) skonsultowana z nauczycielem.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu - tekst „Description of a restaurant" wraz z listą zwrotów, którymi należy ten tekst uzupełnić.

b. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do zadania z karty pracy ucznia oraz zestaw przykładowych pytań ułatwiających wykonanie przez uczniów prezentacji.

c. Zadanie domowe

Uczniowie przygotowują dodatkowe materiały (plakaty, foldery, ulotki itp.), będące urozmaiceniem ich prezentacji.

6. Czas trwania lekcji

45 minut + (w przypadku, gdy uczniowie przygotowują w domu dodatkowe materiały do prezentacji) 20-45 minut poświęcone na zaprezentowanie się wszystkich grup.

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Czas prowadzenia pojazdów i czas odpoczynku kierowcy na terenie Unii Euro- pejskiej uregulowany jest w „Rozporządzeniu Wspólnoty Europejskiej 561/2006 Parlamentu Europejskiego

Wartość średnia oczekiwań i oceny świadczonych przez JST usług oraz luka między nimi według respondentów.. Argumenty Oczeki- wania Ocena Luka

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają tekst „Living on your own" a następnie uzupełniają go podanymi w ćwiczeniu słowami - pracują samodzielnie.. READING FOR

Uczniowie odpowiadają ustnie. Nauczyciel pyta, jak wygląda rozmowa w restauracji, a uczniowie podają przykłady zdań. Uczniowie słuchają i uzupełniają nagrania z ćwiczeń 1-4

1935 o ratyfikacji konwencji handlowej i na­ wigacyjnej oraz protokółu dodatkowego do niej między Polską a Czechsłowacją (Dz.. 1935 o ratyfikacji prowizorycznego porozumienia

Skuteczność m artw ej m etafory może być m ajoryzow ana, jak mi się w ydaje, tylko w koncepcjach semiotycznych, które narzucają pry m at nazyw ania (dénomination),

pisze, że legenda Tyrm anda była „w znacznym stopniu efektem autokreacji, w której Dziennik 1954 odgrywa istotną

Zlecenie wykonania dokumentacji GMP/GHP lub HACCP 10.. Zakup