• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Living on your own 1. Cele lekcji a. Wiadomości

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Living on your own 1. Cele lekcji a. Wiadomości"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Living on your own

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów ze strukturą eseju przedstawiającego plusy i minusy samodzielnego mieszkania oraz ze słownictwem związanym z takim tematem.

Praca z tekstem czytanym umożliwia poznanie ciekawych, różnorodnych i często spotykanych sformułowań, a dalsze ćwiczenia pomagają rozbudować zasób słownictwa.

Przeprowadzona w trakcie lekcji dyskusja pomaga uczniom zebrać odpowiednie sformułowania, dzięki którym uczestnicy zajęć będą potrafili wyrazić swoją opinię na omawiany temat.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (zarówno czytanie w celu zrozumienia ogólnej treści artykułu, jak i czytanie ze zrozumieniem szczegółów). Uzupełniając tekst podanymi słowami uczniowie opanowują umiejętność konstruowania bogatych w słownictwo zdań złożonych.

Ćwiczona jest również umiejętność mówienia - w drugiej części lekcji uczniowie biorą udział w dyskusji. Podzieleni na dwie grupy przygotowują, a następnie prezentują swoje argumenty na zadany temat. Tym sposobem ćwiczą nie tylko umiejętność porozumiewania się w grupie, lecz także wykonywania prezentacji i samodzielnego mówienia przed większą publicznością.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie - uzupełniają tekst „Living on your own" podanymi słowami. Następnie wynotowują zawarte w tekście plusy i minusy

samodzielnego mieszkania - pracują samodzielnie. Wreszcie uczniowie pracują w

kilkuosobowych grupach - przygotowują własne argumenty potrzebne im do wyrażenia swojej opinii na omawiany temat.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania - „Living on your own" wraz z omówionymi w scenariuszu ćwiczeniami.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta, jakie jest zdanie uczniów na temat

samodzielnego mieszkania. Uczniowie wyrażają swoje zdanie na zadany temat, a ci, którzy już mieszkają samodzielnie, opowiadają o swoich związanych z tym doświadczeniach.

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają tekst „Living on your own" a następnie uzupełniają go podanymi w ćwiczeniu słowami - pracują samodzielnie.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION - Uczniowie starają się odgadnąć znaczenia słów i zwrotów wykorzystanych w tekście. Jeśli istnieje taka możliwość, korzystają z pomocy słowników. Następnie wynotowują zawarte w tekście argumenty dotyczące mieszkania „na swoim".

c. Faza podsumowująca

SPEAKING, WRITING - Uczniowie pracują podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa przygotowuje argumenty „za", druga grupa - „przeciw" samodzielnemu mieszkaniu.

(2)

Podczas przygotowań do dyskusji uczniowie mogą korzystać ze słowników i pomocy

nauczyciela. W trakcie dyskusji nie wolno już korzystać z żadnej pomocy, a grupy są ocenione przez nauczyciela. Należy pamiętać o tym, by zachęcić każdego ucznia do wypowiedzi - argumenty powinny być podzielone między członków grupy tak, by każdy miał szansę zabrać głos.

5. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu - tekst „Living on your own" wraz z listą słów, którymi należy ten tekst uzupełnić.

b. Szablon do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do ćwiczeń z karty pracy.

c. Zadanie domowe

Bazując na argumentach wykorzystanych w trakcie dyskusji, uczniowie piszą esej na temat plusów i minusów samodzielnego mieszkania.

6. Czas trwania lekcji 45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie materiałów załączonych do scenariusza - karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: tekst do przeczytania (fragmenty artykułu do ułożenia w odpowiedniej kolejności) oraz ćwiczenie, w którym uczniowie uzupełniają zdania

Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza.. Druga część lekcji poświęcona jest na

you can meet with your friends, go to parties you have to take care of your household and come back home as late as you desire. you become the master of your own life as you have to

Our life is full of making different decisions, ranging from those simple when we ask ourselves what to buy for breakfast, ending with those difficult ones, concerning our partners

READING FOR THE GIST - Uczniowie czytają tekst „Description of a restaurant" a następnie uzupełniają go podanymi w ćwiczeniu zwrotami - pracują samodzielnie..