Scenariusz zajęć dla 4-latków
Autorka: Katarzyna Walasek Obszar podstawy programowej:
7. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem
Grupa wiekowa 4-latki
Blok tematyczny: Jestem twórcą teatru, widzem i aktorem Temat: Jak Dyzio Marzyciel
Cele operacyjne:
Dziecko:
Wykonuje pracę przestrzenną (pacynka) z dostępnych materiałów;
Uczestniczy w zabawach parateatralnych;
Segreguje ilustracje zgodnie z poleceniem.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, a także łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach oraz muzykowaniu;
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania.
Treści kształcenia:
Kształtowanie umiejętności prospołecznych i komunikacyjnych, nauka szacunku dla innych osób we wspólnej zabawie oraz przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach oraz w sytuacjach zadaniowych – wspólnie z innymi dziećmi przygotowuje gazetkę, w której segreguje jedzenie na zdrowe i niezdrowe);
Rozwijanie mowy powiązanej z działaniem w zabawach parateatralnych oraz kształtowanie orientacji przestrzennej w zabawach ruchowych i tanecznych;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Rozwijanie sprawności manualnej poprzez tworzenie oraz wykorzystanie rekwizytów i pacynek z papierowych toreb, umiejętność manipulowania przygotowanymi przez siebie papierowymi pacynkami, próba połączenia ruchów z zabawami pantomimicznymi;
Nauka śpiewu łatwej piosenki nawiązującej do tematyki prowadzonych zabaw parateatralnych – dziecko umie skojarzyć treść piosenki z realizowaną treścią;
Rozwijanie prawidłowej komunikacji werbalnej, rozwijanie mowy powiązanej z działaniem, bogacenie słownictwa dziecka;
Poznawanie zasad dbania o porządek w najbliższym otoczeniu.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji I. Zajęcia
poranne
1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Na środku sali leży duża ilość kolorowych gazet i ulotek z reklamami różnego rodzaju jedzenia. Nauczyciel (N) nakierowuje na nie uwagę dzieci.
Prosi, aby wskazały na ilustracjach te produkty, które lubią jeść najbardziej (wspólne wycinanie).
Rozmowa powinna zostać skierowana na temat: „Co jest zdrowe, a co niezdrowe?”.
Gazety i nożyczki.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Zdrowa żywność.
N proponuje wykonanie zadania przedstawionego w materiale nr 1. Zachęca dzieci do wypowiedzi na temat: „Co lubisz jeść najbardziej?”.
2. Mój Dyzio:
dzieci wykonują pacynkę z papierowej torby. Najpierw kolorują szablon twarzy Dyzia, wycinają go. Malują na dowolny kolor papierową torbę, która będzie imitować ubranie chłopca.
Z kolorowego papieru wykonują ręce Dyzia. Wspólnie sprzątają po zakończeniu zabawy.
3. Mój Dyzio:
zabawa parateatralna - manipulowanie samodzielnie wykonaną pacynką. Rozmowa na temat wyglądu (ktoś jest chudy, grubszy, wysoki, niski).
4. Duże brzuchy - łakomczuchy:
zabawa zbiorowa, wspólne
śpiewanie piosenki,
manipulowanie pacynką.
5.Zabawa grupowa - wspólne tworzenie gazetki lub albumu.
Dzieci decydują, w jaki sposób przyporządkują produkty: do zdrowych, czy niezdrowych.
Materiał do wydrukowania nr 1.
Szablon do pokolorowania i wycięcia, materiały do wydrukowana nr 2, szablon twarzy na kartce A4, torba papierowa dla każdego dziecka, klej, nożyczki, papier kolorowy.
N, jeśli zachodzi taka potrzeba podpowiada dzieciom, w jaki sposób mogą bawić się pacynką: kołyszemy nią, siadamy, brzuch Dyzia rośnie (rozszerzamy torbę), Dyzio chudnie w oczach (składamy ją).
Tekst piosenki w materiałach do wydrukowania nr 3, plik muzyczny - multimedia nr 7.
N może zaproponować dzieciom podział na grupy.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
III. Zajęcia popołudniowe
1. Jak Dyzio Marzyciel:
dzieci kładą się na plecach, zamykają oczy i fantazjują.
2. Słodycze:
zajęcia indywidualne: dziecko łączy ze sobą pasujące do siebie słodycze, następnie koloruje ilustrację.
3. Układanie puzzli lub kolorowanka.
4. Gimnastyka na „duże brzuchy”: ćwiczenia na powietrzu.
Zabawa może przebiegać w trakcie poobiedniego odpoczynku. N czyta dzieciom tekst wiersza Juliana Tuwima Dyzio marzyciel.
Materiał do wydrukowania nr 4.
Multimedia nr 5, 6 lub 8.
Ćwiczenia proponuje N – naśladowanie cyrkowców na linie, ćwiczenia z obręczami hula hop.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita Środki dydaktyczne:
torba papierowa dla każdego dziecka, kartka papieru kolorowego dla każdego dziecka, nożyczki, klej typu wikol, zszywacz, obręcze hula hop, gazety/reklamy z ilustracjami produktów spożywczych, tablica do wywieszenia gazetki lub kartki, które posłużą do wykonania albumu, książka Jana Brzechwy, Księga wierszy, wyd. Wilga, Warszawa 2008, komputer z głośnikami, środki dydaktyczne, które można wykorzystać wzbogacając zajęcia z dziećmi, zamieszczone na portalu Scholaris:
1. Zdrowa żywność - ilustracje do wydrukowania;
2. Mój Dyzio - materiał do wydrukowania;
3. Duże brzuchy - łakomczuchy - tekst piosenki, autor: Katarzyna Walasek;
4. Słodycze - materiał do wydrukowania;
5. Puzzle multimedialne - Ciastko z kremem;
6. Puzzle multimedialne - Drzewo ze słodyczami;
7. Duże brzuchy - łakomczuchy – plik muzyczny;
8. Kolorowanka multimedialna - Torcik.