• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Warsztaty publicystyczne – od pomysłudo tekstu

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Warsztaty publicystyczne – od pomysłudo tekstu"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

III etap edukacyjny, język polski

Temat: Warsztaty publicystyczne – od pomysłu do tekstu

Treści kształcenia:

I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.

1. Czytanie i słuchanie. Uczeń:

10) rozróżnia gatunki publicystyczne prasowe, radiowe i telewizyjne (artykuł, wywiad, reportaż).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Poznaje i przyswaja najważniejsze wiadomości na temat reportażu,

● Doskonali umiejętność pracy w grupie – współdziałania i słuchania innych,

● Rozwija umiejętność pisania i redagowania tekstów,

● Czyta ze zrozumieniem teksty publicystyczne,

● Rozwija umiejętność krytycznego myślenia.

Nabywane umiejętności:

● Stosowania w praktyce poznanych wiadomości na temat tekstów publicystycznych,

● Rozróżniania gatunków publicystycznych,

● Korzystania z różnych źródeł informacji,

● Korzystania z komunikatów medialnych.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie,

● Inicjatywność i przedsiębiorczość.

Środki dydaktyczne:

● Zasób multimedialny: film „Jak zadawać pytania?”,

● Sprzęt multimedialny: komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna,

● Wybrane, zróżnicowane czasopisma i gazety do pracy w grupach, np. „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Super Express”, „KINO”.

Metody nauczania:

● Praktyczne: ćwiczenia, praca z tekstem, 1

(2)

● Problemowa aktywizująca: rozmowa kierowana,

● Podająca: wykład informacyjny,

● Eksponująca: film.

Formy pracy:

● Zbiorowa,

● Grupowa zróżnicowana,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecność. Następnie pojedynczo zawiesza na tablicy kartki/zapisuje skojarzenia dotyczące zawodu dziennikarza, np. „radio”, „telewizja”, „internet”,

„prasa”, „wywiad”, „informacja”, „przekaz”, „wiadomość”, „newsy”, „reportaż” itp., pytając:

„O kim mowa?”. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć, o jaki zawód chodzi. Gdy podadzą właściwą odpowiedź, prowadzący zapisuje temat lekcji na tablicy oraz zapoznaje klasę z celami zajęć.

Etap realizacji

Następnie nauczyciel podejmuje rozmowę z uczniami na temat pracy dziennikarza (czym zajmuje się dziennikarz, gdzie może pracować, czy każdy może zostać dziennikarzem itp.).

Po dyskusji młodzież samodzielnie wypisuje w zeszycie cechy dobrego dziennikarza;

wybrani uczniowie przedstawiają swoją notatkę.

W dalszym etapie prowadzący zajęcia wyświetla na ekranie informacje dotyczące trzech gatunków publicystycznych: artykułu, wywiadu, reportażu – zwracając uwagę, iż są one wspólne dla radia, telewizji i prasy:

Artykuł Wywiad Reportaż

● Publikacja prasowa, która wyraża stanowisko autora lub redakcji wobec istotnych problemów oraz zjawisk społecznych.

● Ocenia fakty i problemy z różnych dziedzin życia społecznego.

● Ukazuje związki między faktami, ich przyczyny, tło i konsekwencje.

● Formułuje wnioski, komentarze i postulaty dla określonych poglądów i działań.

● Polega na rozmowie dziennikarza z jakąś osobą na określony temat.

● Przybliża zagadnienia, przedstawia sylwetki bohatera wywiadu, omawia sprawy szczególnie interesujące opinię publiczną.

● Rozróżniamy wywiady:

prasowy, radiowy, telewizyjny.

● Rozmowa wielu osób na określony temat nosi nazwę debaty lub dyskusji.

● Jest to prezentacja

wydarzeń, których autor był bezpośrednim świadkiem lub uczestnikiem.

● Zawiera opis środowiska i charakterystykę postaci.

● Mogą pojawić się elementy innych form wypowiedzi, np.

sprawozdania, opisu, wywiadu.

● Pojawiają się wrażenia i komentarze autora.

2

(3)

Uczniowie starają się znaleźć ich cechy wspólne. Sugerowane odpowiedzi:

● Ciekawy, aktualny temat,

● Intrygujący tytuł,

● Lid – zapowiedź tekstu,

● Znajomość tematyki,

● Poprawność językowa,

● Dbałość o bogactwo języka,

● Kultura wypowiedzi,

● Dostosowanie stylu wypowiedzi do tematu i odbiorcy.

Nauczyciel prosi uczniów, aby z uwagą obejrzeli zasób multimedialny i zapamiętali „sztukę zadawania pytań”, o której opowiada dr Glensk, literaturoznawca. Po emisji materiału uczniowie wymieniają swoje spostrzeżenia; dyskutują.

Następnie uczniowie otrzymują w parach różne czasopisma, w których wyszukują omówione gatunki publicystyczne. Określają tematykę, odbiorcę tekstu, wskazują wyznaczniki gatunku.

Oceniają poprawność językową i bogactwo języka. Nauczyciel poleca im, by na podstawie wybranego materiału napisali dwa krótkie teksty spełniające kryteria dwóch gatunków dziennikarskich, ale o tej samej tematyce (np. krótki reportaż i artykuł).

Etap końcowy

Nauczyciel prosi uczniów, aby w zeszytach zapisali trzy pytania, które chcieliby zadać znanej osobie. Chętni głośno je odczytują.

Zapis pracy domowej:

Wyszukaj w swoim środowisku problem, który mógłby stanowić temat reportażu. Wymyśl tytuł, napisz krótką zapowiedź (lid).

Dodatkowo:

Scenariusz można również wykorzystać na zajęciach koła dziennikarskiego.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

-gdy na ciało nie działają Ŝadne siły zewnętrzne, lub działające siły równowaŜą się, wtedy ciało to pozostaje w spoczynku, lub porusza się ruchem

DZIECKO OBSERWACJA RODZICA Potrafi podzielić przedmioty według kilku kryteriów (np. zastosowanie, kolor,

Czę- sto spotkać można bowiem stanowisko widoczne w wielu decyzjach rzeczników odpowiedzialności zawodowej, iż leka- rze wykonujący takie czynności w ogóle nie mogą

poleceń i kombinacji klawiszy można cofnąć punkt wstawiania do ostatnio edytowanego

Cele wynikające z podstawy programowej: uczeń: identyfikuje wypowiedź jako tekst publicystyczny, wyszukuje w tekście informacje, odróżnia informacje o faktach od opinii,

Często strażak musi umieć podejmować szybko decyzję, bo w ratowaniu ludzkiego życia ważna jest każda sekunda?. Kolejną ważną cechą strażaka jest poświęcenie dla innych i

wiście psychiatria może stać się neuropsychiatrią, a dominujący nurt we współcze ­ snej psychiatrii zdaje się nawet prowadzić ją właśnie w tym kierunku.. Warto jednak

Ilość celów szczegółowych jest wynikiem realizacji przydzielonych zadań w bazach właśnie przez czworo kolejnych zajęć. Stworzone warunki umożliwiają dzieciom ze