• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „O

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „O"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „OTRZYMYWANIE SOLI W REAKCJACH KWASÓW Z ZASADAMI

CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Otrzymywanie soli w reakcjach kwasów z zasadami.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (7.1) [uczeń] wykonuje doświadczenie i wyjaśnia przebieg reakcji zobojętniania (np. HCl + NaOH).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ wie, co to są sole;

zna wzór ogólny soli;

wie, co to jest reakcja zobojętniania;

wie, jakie są substraty oraz produkty rekcji

zobojętniania;

wie, jaka jest rola wskaźników chemicznych

w reakcji zobojętniania;

wie, czym się różni cząsteczkowy, jonowy i

jonowy skrócony zapis równania reakcji;

podaje przykłady zastosowania reakcji zobojętniania w życiu

(2)

codziennym.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

potrafi tworzyć nazwy soli;

pisze wzór ogólny reakcji zobojętniania;

potrafi przedstawić reakcję zobojętniania w zapisie cząsteczkowym, jonowym oraz jonowym

skróconym;

potrafi zaprojektować doświadczenia, w których

otrzymuje sól działając kwasem na zasadę;

wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją;

rysuje schemat

doświadczenia, obserwuje przebieg oraz analizuje i

wyciąga wnioski z przeprowadzanych

doświadczeń;

posługuje się w sposób bezpieczny odczynnikami

chemicznymi, sprzętem i szkłem laboratoryjnym.

Kompetencje kluczowe

 kompetencje naukowe;

 porozumiewanie się w języku ojczystym;

(3)

 umiejętność uczenia się;

 umiejętność pracy w grupie;

 umiejętność pracy indywidualnej;

Etapy lekcji

1) Wstęp:

Nauczyciel sprawdza obecność oraz wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji. Podaje temat zajęć.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel w trakcie krótkiej pogadanki wprowadza uczniów do tematu lekcji. Podaje definicję substancji chemicznych, jakimi są sole. Przedstawia wzór ogólny soli, uczniowie zapisują notatki do zeszytu. Wybrani uczniowie korzystając z podręcznika tłumaczą klasie jak należy tworzyć nazwy soli.

Nauczyciel korzystając z tablicy szkolnej wyjaśnia jak ustala się wzory sumaryczne soli. Uczniowie ćwiczą tworzenie nazw i ustalanie wzorów soli.

Nauczyciel wykonuje doświadczenie pokazowe (np.

otrzymywanie soli poprzez działanie kwasem solnym na wodorotlenek baru). Uczniowie wskazują substraty oraz produkty reakcji, zapisują obserwacje wyciągają wnioski.

W trakcie „burzy mózgów” uczniowie zastanawiają się, jaka jest rola wskaźników chemicznych w powyższej reakcji reakcji.

Nauczyciel wprowadza pojęcie reakcji zobojętniania. Podaje wzór ogólny, wyjaśnia schemat jej przebiegu. Uczniowie zapisują notatki w zeszycie.

Nauczyciel poleca wykonanie zadania interaktywnego, w którym uczniowie ćwiczą pisanie reakcji zobojętniania.

Klasa dzieli się na cztery grupy i przystępuje do ćwiczeń w laboratorium. Każda z grup wykonuje to samo doświadczenie. Uczniowie rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwacje, formułują wnioski.

(4)

Nauczyciel wyświetla zestaw zdjęć „Sole metali i niemetali”.

Uczniowie w trakcie krótkiej rozmowy kierowanej przez nauczyciela podają przykłady zastosowania w życiu codziennym reakcji zobojętniania.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji 1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Reakcja zobojętniania jest to reakcja chemiczna między kwasem a zasadą, w wyniku której powstaje sól i woda.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem doświadczenia jest obserwacja reakcji

zobojętniania. Jest to reakcja jonowa zachodząca między kwasem i zasadą. Efektem jest powstanie roztworu o odczynie obojętnym.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Doświadczenia są prowadzone podczas lekcji chemii w klasie. Nauczyciel dzieli klasę na cztery zespoły. Potrzebny jest następujący sprzęt oraz odczynniki: wodorotlenek baru, kwas chlorowodorowy, fenoloftaleina, probówki.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Przykładowe doświadczenie do przeprowadzenia przez grupy uczniów:

Doświadczenie:

Do probówki z roztworem wodorotlenku sodu dodaj dwie krople fenoloftaleiny. Następnie dolej roztwór kwasu chlorowodorowego, aż do odbarwienia roztworu. Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

3) Podsumowanie:

Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wiadomości.

Ocenia pracę uczniów. Wyjaśnia pracę domową.

Zadanie domowe

(5)

Napisz właściwości fizyczne i chemiczne oraz zastosowanie chlorku sodu w życiu codziennym. Napisz równanie reakcji chemicznej otrzymywania chlorku sodu.

Środki dydaktyczne

 podręcznik, encyklopedia

 komputery połączone z Internetem

 odczynniki oraz sprzęt i szkło laboratoryjne

 Ćwiczenie interaktywne „Zapisywanie reakcji zobojętniania”

 Zestaw zdjęć „Sole metali i niemetali”

Metody nauczania

 pogadanka

 „burza mózgów”

 rozmowa kierowana

 doświadczenia laboratoryjne

Formy pracy

 praca indywidualna

 praca zbiorowa

Zadanie dla chętnych

Co to jest reakcja hydrolizy? Podaj przykłady.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W analizie re- akcji katalizowanych przez tyrozynazę rutynowo wykorzystuje się pomiary spektrofotometryczne stężenia dopachromu, który nie jest produktem reakcji enzymatycznej,

Gdy wydzielanie się gazowego wodoru stanie się bardzo wolne, zdekantuj ciecz znad metalicznej miedzi... Gdy wydzielanie się gazowego wodoru stanie się bardzo wolne, ogrzej

Wpływ wydzielania się produktów trudno rozpuszczalnych, łatwo lotnych, słabo dysocjowanych na równowagę reakcji chemicznych... Otrzymywanie produktu

Wskaż zestaw, w którym znajduje się błędnie zapisany wzór sumaryczny związku chemicznego.. W reakcji chemicznej dwóch dwuatomowych cząsteczek azotu i trzech dwuatomowych

W reakcji chemicznej dwóch cząsteczek tlenku węgla(II) oraz jednej dwuatomowej cząsteczki tlenu powstają dwie cząsteczki tlenku węgla(IV).. Wskaż poprawny zapis cząsteczkowy

P210 Przechowywać z dala od źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu.. P220 Trzymać z dala od odzieży i

Role jakie pełnią zarządzający określa się jako wewnętrznie usystematyzowane zespoły zachowania, które są utożsamiane ze stanowiskiem [Mintzberg w: Harvard

[r]