• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Zwierzęca olimpiada – w czym jesteśmy najlepsi?Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Zwierzęca olimpiada – w czym jesteśmy najlepsi?Treści kształcenia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Zwierzęca olimpiada – w czym jesteśmy najlepsi?

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Potrafi określić swoje mocne i słabe strony – treści rozszerzające,

2) Korzysta z informacji: uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji – edukacja polonistyczna (1.1a),

3) Tworzy wypowiedzi: w formie ustnej i pisemnej: kilkuzdaniową wypowiedź – edukacja polonistyczna (1.3a),

4) W zakresie ekspresji przez sztukę: podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak: kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne) – edukacja plastyczna (4.2b),

5) Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych;

przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych – edukacja społeczna (5.4).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi określić swoje mocne i słabe strony,

● Wyszukuje potrzebne informacje w tekście,

● Rozpoznaje symbolikę olimpijską,

● Posługuje się globusem i atlasem,

● Umie pogrupować zwierzęta zgodnie z podanymi warunkami,

● Potrafi stworzyć własny znak przy użyciu technik plastycznych,

● Zgodnie współpracuje w grupie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Określa swoje słabe i mocne strony,

● Współpracuje w grupie,

● Słucha ze zrozumieniem,

● Wypowiada się na temat cech charakteru,

● Komunikuje się w zabawie.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: zadanie interaktywne Czym mogę się poszczycić?, karty pracy (Nasze zalety oraz Czy mogę się zmienić?),

● Rymowanka Olimpiada zwierząt,

● Symbol kół olimpijskich,

● Globus, atlas geograficzny, mapa świata,

● Figury geometryczne z kolorowego papieru,

● Kartki z poleceniami,

● Duży arkusz papieru, kartki z bloku, nożyczki, klej, 1

(2)

● Komputery, tablica multimedialna,

● Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

● Podająca: rozmowa,

● Problemowa: aktywizująca – gra dydaktyczna,

● Programowana: z użyciem komputera,

● Praktyczne: metoda przewodniego tekstu, realizacji zadań wytwórczych, ćwiczenia przedmiotowe.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Zbiorowa zróżnicowana,

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita dzieci, a następnie prezentuje symbol kół olimpijskich. Omawia z uczniami jego znaczenie: każdy kolor oznacza jeden z kontynentów, a ich połączenie jest symbolem jedności i wspólnoty. Uczniowie o zainteresowaniach geograficznych prezentują omawiane kontynenty na globusie, w atlasie, na mapie świata.

2. Prowadzący zajęcia prosi sześcioro uczniów o uzdolnieniach aktorskich o odczytanie rymowanki pt. Olimpiada zwierząt. Reszta dzieci słucha wiersza i stara się zapamiętać jak najwięcej cech, o których mowa w utworze. Dzieci z trudnościami z koncentracją lub problemami słuchowymi otrzymują wydrukowany tekst, w którym podkreślają potrzebne informacje.

Uczniowie wypowiadają się na temat treści wiersza, czemu mogą służyć pytania pomocnicze:

● Do jakiego wydarzenia szykowali się bohaterowie tekstu?

● Jakimi cechami szczyciły się zwierzęta?

● W czym i w jaki sposób cechy te mogły im pomóc?

3. Zadanie interaktywne Czym mogę się poszczycić?.

Polecenie: „Pomóż zwierzętom podjąć decyzję, w jakiej konkurencji na olimpiadzie powinny wziąć udział”.

Uczniowie przydzielają zwierzęta do odpowiedniej grupy. Zauważają, że niektóre z nich mogą zostać zakwalifikowane do obu grup; zastanawiają się, jaką decyzję powinny podjąć zwierzęta, jeśli mają do wyboru tylko jedną konkurencję.

Grupy: zwinne, silne.

Zwierzęta, np.: żubr, zając, lis, niedźwiedź, koń, kot.

4. Karta pracy Nasze zalety.

Uczniowie zostają podzieleni na zespoły złożone z czterech lub pięciu osób. Otrzymują kartę pracy na grupę. W nagłówku zapisane jest zdanie: „Jesteśmy dobrzy w…”. Wokół rozpoczętego zdania zaznaczone są puste pola. Dzieci wypisują ustalone w grupie propozycje, np.: w sporcie, w tańcu, w wymyślaniu zabaw. Pracami kierować powinien wyznaczony lider – uczeń uzdolniony społecznie o silnym rysie przywódcy. Następnie grupy zapisują wszystkie propozycje na wspólnym, dużym arkuszu papieru przypiętym do tablicy – za każdym razem dopisywane są te pomysły, które nie pojawiły się wcześniej. Chętni

2

(3)

uczniowie odczytują kolejno poszczególne fragmenty zgromadzonego materiału.

5. Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel proponuje, żeby każdy z nich stworzył własny symbol olimpijski. Przed dziećmi rozłożone są różnokolorowe figury geometryczne – powinno być ich tyle, aby każdy uczeń mógł wykorzystać figurę z każdego rodzaju. To dobra okazja do powtórzenia wiadomości na temat figur geometrycznych oraz praktycznego zastosowania nazw wielokątów.

Prowadzący zajęcia przygotowuje kartki z poleceniami, które losują uczniowie. Po odczytaniu polecenia dzieci, które uważają, że mają daną cechę, wybierają odpowiednią figurę:

● Jeśli jesteś dobrym sportowcem, połóż przed sobą kwadrat.

● Jeśli jesteś dobrym kolegą i przyjacielem, połóż przed sobą trójkąt.

● Jeśli jesteś pilnym i aktywnym uczniem, połóż przed sobą prostokąt.

● Jeśli jesteś uzdolnionym plastykiem, połóż przed sobą koło.

● Jeśli jesteś uzdolniony muzycznie lub tanecznie, połóż przed sobą pięciokąt.

Następnie nauczyciel pyta, czy uczniowie potrzebowaliby jeszcze innej figury i jaką ich mocną cechę mogłaby ona prezentować. Dzieci wycinają brakującą figurę z kolorowego papieru.

Ze zgromadzonych figur każdy uczeń wykleja na białej kartce własną propozycję symbolu – przyklejone figury może opisać, przyporządkowując im znaczenie. Dzieci mogą nadać swojemu dziełu tytuł lub zapisać krótkie hasło, które mogłoby go reklamować.

Na koniec następuje prezentacja i omówienie prac, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich symbolikę.

Inna wersja: Uczniowie sami decydują o symbolice figur. W trakcie prezentacji, po wykonaniu pracy, wyjaśniają ich znaczenie kolegom.

6. Karta pracy Czy mogę się zmienić?.

Nauczyciel prosi uczniów, aby zastanowili się, czy mają jakieś wady. Tłumaczy, że każdy człowiek ma jakieś słabsze strony i że w większości wypadków można nad nimi pracować i doskonalić się. Proponuje, aby dzieci same zdecydowały, którą wersję kart pracy wybierają – pisemną czy ustną. Informuje też, że ćwiczenie pozostanie do ich wiadomości – nie będą dzielić się nim na forum klasy.

7. Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie zasadniczych pojęć, które poznali na zajęciach (zalety, wady, koła olimpijskie, nazwy figur geometrycznych). Na zakończenie każde dziecko podaje jedną, najbardziej dla siebie charakterystyczną cechę.

Uwagi:

Tekst rymowanki pt. Olimpiada zwierząt do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją.

Olimpiada zwierząt

Dzisiaj ważny dzień dla zwierząt, będzie wielka Olimpiada.

Małe czy też duże zwierzę – każde strój sportowy wkłada.

– Kto jest szybki? – prycha koń. – A kto silny? – trąbi słoń.

– Kto jest gibki? – piszczą małpy. – Kto odważny? – ryczą lamparty.

A wy, dzieci? W waszej klasie też sportowców świetnych macie.

Są aktorzy i malarze, ktoś naukowcem się okaże.

Każdy jakieś ma zalety, charakteru dobre cechy.

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

Należy zwrócić uwagę na to, aby skład grupy był różnorodny – by znaleźli się w niej uczniowie uzdolnieni społecznie (przywódczo), którzy będą

● Uczeń uzdolniony literacko może dodatkowo przygotować krótką prezentację na temat Doris Lessing, jej biografii i możliwych związków biografii

Opowiadając o nich, odnoszą się do kwestii poruszonych na zajęciach (korzyści i obowiązki; jakie są realne konsekwencje związane z posiadaniem zwierzęcia

Uczniowie otrzymują karty pracy Jakim jestem zwierzęciem?, na których znajduje się tekst wiersza Ignacego Krasickiego.. Każda z wersji karty ma wydrukowaną ilustrację

Po przywitaniu się z klasą nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania recytacji wiersza Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem?.. Uczniom z trudnościami

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Następnie prosi dzieci o przyjrzenie się cechom wypisanym na tablicy i zastanowienie się, jakim rodzajom inteligencji odpowiadają.. Prowadzący zajęcia

Lewis Carroll, O tym, co Alicja odkryła, po drugiej stronie lustra, tamże, s.. Odwołując się do fragmentu tekstu II, objaśnij koncepcję życia, człowieka i świata, która