Scenariusz lekcji - PRACA Z DOKUMENTAMI W EDYTORZE TEKSTU
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Uczeń powinien nabyć ogólną wiedzę i zdobyć podstawowe umiejętności posługiwania się edytorem tekstu na przykładzie edytora MS Word 2000.
b. Umiejętności
Uczeń nabędzie umiejętności posługiwania się podstawowymi narzędziami edytora tekstu w następującym zakresie:
otwierania dokumentu do edycji,
formatowania tekstu,
numerowania stron,
tworzenia tekstów zawierających listy wypunktowane oraz numerowane,
wstawiania obrazu do tekstu,
edycji tekstu w nagłówku i stopce,
wykonywania operacji na bloku: usuwanie, przenoszenie, kopiowanie.
2. Metoda i forma pracy
wykład, pokaz, praca z indywidualnymi kartami pracy
3. Środki dydaktyczne
tablica, dyskietki, karta pracy, komputery z oprogramowaniem
4. Przebieg lekcji
Nauczyciel podaje tematu lekcji i wyjaśnia, jakie są cele lekcji, jakich umiejętności nabędą uczniowie po wykonaniu ćwiczeń na zajęciach.
Następnie nauczyciel przekazuje uczniom nowe informacje w formie pokazu. Otwiera edytor Word i po kolei omawia jego funkcje i możliwości. Dokładnie tłumaczy, w którym miejscu ustawia się właściwości pliku i tekstu.
Pokazuje:
jak tworzy się nowy plik tekstowy,
jak się formatuje plik,
jak się ustawia numerację stron,
jak tworzy się tekst,
jak tworzy się listę, rodzaj list,
jak wstawia się obraz do tekstu,
jak edytuje się tekst w nagłówku i stopce.
Następnie rozdaje uczniom karty pracy – praca indywidualna.
Na koniec – nauczyciel kontroluje pracę uczniów.
Utrwalenie wiadomości i umiejętności – ocena punktowa.
5. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Na pulpicie utwórz folder o nazwie Ćwiczenia.
Wszystkie pliki zapisuj do folderu Ćwiczenia
Otwórz nowy plik Worda, zapisz go do folderu Ćwiczenia pod nazwą Numerowanie.
W pliku Numerowanie ponumeruj strony według poleceń:
Wybierz: położenie – dół strony, wyrównanie – do lewej,
format liczb – małe litery.
Następnie do pliku Numerowanie skopiuj poniższy tekst i zastosuj listę numerowaną stosując małe litery:
Fizyka Chemia Geografia Biologia
Listę numerowaną umieść w 4 wersie na 4 kolejnych stronach według poleceń:
1. Na stronie – b zmień kolor czcionki na czerwony i rozmiar 14 2. Na stronie – c zmień kolor czcionki na niebieski i rozmiar 21 3. Na stronie – d zmień kolor czcionki na zielony i rozmiar 30
Z folderu Pomoce otwórz plik Paryż i w nim po pierwszym i trzecim akapicie wstaw zdjęcie z pliku Francja umieszczonego również w folderze Pomoce. Zapisz swoją pracę nie zmieniając nazwy pliku.
Z folderu Pomoce otwórz plik Ukraina. Zamień w całym dokumencie słowo
„wymień” na „wskaż”. Zamienione wyrazy wyróżnij czerwonym kolorem.
Zmodyfikowany dokument zapisz pod tą samą nazwą.
Z folderu Pomoce otwórz plik Niemcy. W nagłówku tego dokumentu umieść nazwę pliku i ścieżkę, natomiast w stopce – aktualną godzinę. Dokument zapisz w pliku pod tą samą nazwą.
Z folderu Pomoce otwórz plik O Europie. Uzupełnij tekst, wstawiając w odpowiednie jego miejsca dwa fragmenty, które znajdziesz w pliku tekstowym Europa w folderze Pomoce. Zapisz wynik swojej pracy bez zmiany nazwy pliku.
Po zakończonej pracy poproś nauczyciela o sprawdzenie ćwiczeń.
b. Zadanie domowe
Na dyskietce utwórz dokument tekstowy pod nazwą „Najwyższe góry świata”, zawierający następujące elementy:
a. tekst zawierający listę wypunktowaną „Najwyższe pasma górskie każdego kontynentu”.
b. informację w nagłówku – twoje imię i nazwisko, w stopce datę utworzenia pracy domowej.
c. obrazy najwyższych szczytów każdego kontynentu.
d. krótki tekst o ww. pasmach górskich sformatowany według własnego pomysłu.