Przygotowanie do pracy metodą projektu – formułowanie celów, techniki
badawcze, prezentacja wyników
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH PRZYGOTOWUJĄCYCH DO PRACY METODĄ PROJEKTU DLA III ETAPU EDUKACYJNEGO
--- Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny
2.5 opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające gibkość, zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała
Adresat:
Uczennice i uczniowie kl. IICele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna pojęcie celu
poznaje wybrane techniki badawcze (wywiad, obserwacja)
wie, wg jakich zasad należy konstruować prezentację
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
określa cele projektu szkolnego
dobiera techniki pozyskiwania danych
uczeń planuje formy prezentacji wyników
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
wykazuje gotowość do uczestnictwa w działaniu zespołowym
przyjmuje odpowiedzialność za wspólne decyzje zespołu
Przybory i przyrządy
: Flipchart, 4 komplety mazaków, wizytówki samoprzylepne w 4 kolorach dla wszystkich uczestników, papier A4.Materiały pomocnicze
:karty pracy:
1. Tekst do zabawy „Rodzinka w ZOO” – dla nauczyciela 2. Określ cel – dla każdego ucznia
3. Co możemy zrobić?, po co? – dla każdego zespołu 4. Przygotowanie prezentacji – dla każdego
Materiały multimedialne:
1. prezentacja: Projekt edukacyjny – cele i techniki 2. prezentacja: Autoprezentacja - podstawowe zasady
Opis przebiegu zajęć
przebieg zajęć uwagi organizacyjno –
metodyczne
Przywitaj grupę i zaproponuj zabawę rozgrzewającą Rodzinka w ZOO – zaproś uczniów, by usiedli na krzesłach ustawionych w dwóch rzędach, tyłem do siebie i wyznacz każdemu jedną z ról, pamiętając, by każdy z zespołów miał taką samą liczbę postaci.
Zadaniem uczestników jest obiegnięcie wszystkich siedzących za każdym razem, gdy usłyszą, że w tekście (karta pracy 1) jest mowa o postaci, którą kreują. „Wygrywa” zespół, który po zakończeniu czytania szybciej usiądzie na swoich miejscach.
Poproś grupę o przygotowanie miejsca pracy dla 4. grup i zajęcie miejsc w dowolnie dobranych zespołach.
Przypomnij krótko o treściach poprzednich zajęć poświęconych projektowi edukacyjnemu i wyjaśnij zgłaszane wątpliwości.
Przedstaw uczniom i komentuj temat zajęć.
Napisz na górze plakatu pytania:
CO?, DLACZEGO?, PO CO?, JAK? , a na dole:
SPOSOBY, MOTYWY, TREŚCI, CELE. Poproś, by uczniowie przyporządkowali pytania poniższym pojęciom.
Podziel grupę na 4 zespoły (wykorzystaj do tego
Na czas zabawy stoliki zsunięte na boki.
Postacie tekstu to: mama, tata, dziecko (dowolna liczba), pies Pikuś, słoń.
Czytaj tekst wolno i wyraźnie.
Prezentacja
Często motywy utożsamiane są z celami.
Komentując to ćwiczenie, odwołuj się do definicji projektu.
Podczas zajęć proponujemy
kolorowe wizytówki – poproś, by każdy napisał na wizytówce swoje imię).
Rozdaj wszystkim kartę 2 – określanie celu i poproś, by każdy sam wykonał zadanie na swoim arkuszu– w razie potrzeby może naradzać się z pozostałymi
członkami zespołu. Zaproponuj rundę: lider pierwszego zespołu odczytuje pierwszy cel, lider każdego następnego zespołu odczytuje pierwszy cel tylko wtedy, gdy jest on inny. Ostatni zespół
rozpoczyna rundę powrotną odczytując drugi cel.
Komentując wypowiedzi uczniów podkreśl, że wykonywanie tej samej czynności może służyć różnym celom.
Napisz na tablicy temat przykładowego projektu:
Dbam o swoją sprawność. Daj każdemu zespołowi duży plakat przedzielony na pół linią – karta pracy 3 – co możemy zrobić?, poco? – i poproś, by
uczniowie wypisali wszystkie pomysły na działania w ramach tematu, a potem spróbowali określić, po co, to chcą robić.
Po zakończeniu ćwiczenia każdy zespół wiesza swój plakat i prezentuje opracowanie.
Podsumuj i podkreśl, że jest to materiał wyjściowy do dalszego planowania.
Przerwa.
Wprowadzenie: każdy projekt wymaga od uczestników zebrania przydatnych informacji,
zapoznania się z opiniami innych, obserwacji zdarzeń i osób. Zainicjuj krótką rozmowę na temat znanych uczniom technik badawczych, odwołując się do ich doświadczeń. Zapisuj na tablicy wymieniane przez uczniów sposoby zbierania informacji i dopisz te, które będą mogły być wykorzystane. Krótko omów cechy poszczególnych technik.
Zaproponuj zespołom 1 i 2 ułożenie
kwestionariusza pytań do wywiadu zbiorowego (np. dla uczniów wybranych klas I.),
który dostarczy informacji o poziomie wiedzy i umiejętności w zakresie kształtowania swojej sprawności.
uczniom uczestnictwo w różnych zespołach.
Podstawą do ćwiczenia może być oczywiście każdy inny akceptowany lub wybrany temat.
Przedstaw wymaganie szczegółowe z podstawy programowej, do którego nawiązuje temat projektu.
Wygenerowany w tym
ćwiczeniu materiał pozwoli na uporządkowanie celów i ostateczną ich redakcję oraz określenie zadań zespołów.
Ankietowanie, wywiad, obserwacja, analiza dokumentów.
Prezentacja
Zespoły otrzymują czyste arkusze A4 dla każdego i po 2 duże plakaty, mazaki.
Zaproponuj zespołom 3 i 4 stworzenie arkusza obserwacji, na którym w prosty sposób można byłoby potwierdzać zainteresowanie uczniów i ich działania w tym zakresie.
Wspieraj uczniów w działaniu, po określonym czasie poproś, by liderzy zespołów wywiesili i omówili prace.
Komentuj wyniki pracy uczniów i zachęć do dalszej pracy nad narzędziem.
Rozdaj wszystkim kartę pracy 6 – przygotowanie prezentacji i poproś, by każdy przygotowując się do spotkania w zespole zadaniowym, najpierw
popracował z nią samodzielnie.
Pożegnaj się.
Zadanie jest trudne, czas trwania ćwiczenia ok. 15 min.
Nie podsuwaj gotowych wzorców.
To zadanie można też wykonać w czasie pozaszkolnym.
Materiały pomocnicze:
1. Tekst do zabawy „Rodzinka w ZOO” – dla nauczyciela Zabawa rozgrzewająco - integrująca Rodzinka w zoo
Zanim rozpoczniesz czytanie tekstu przydziel uczestnikom role.
Pewnego słonecznego dnia MAMA, TATA I DZIECI postanowili wybrać się do zoo. Bardzo chcieli zobaczyć SŁONIA. MAMA zapytała TATĘ, co zrobią z psem PIKUSIEM? TATA postanowił, że zabiorą PIKUSIA z sobą. DZIECI i MAMA bardzo ucieszyły się z tej decyzji. PIKUŚ był bardzo zadowolony i wesoło pomachał ogonkiem. Przy wejściu do ZOO kasjer zapytał kto będzie się opiekował PIKUSIEM?.
DZIECI obiecały, że będą pilnować PIKUSIA. PIKUŚ jednak pobiegł przed DZIEĆMI wprost do wybiegu SŁONIA. MAMA i TATA bardzo się tym zdenerwowali. DZIECIOM najbardziej podobała się trąba SŁONIA, TACIE
i MAMIE uszy SŁONIA, a PIKUSIOWI jego wybieg. DZIECI podziękowały RODZICOM za piękną
wycieczkę. CAŁA RODZINKA wróciła do domu i usiadła do kolacji. Tylko PIKUŚ zasnął pod stołem. Śnił mu się SŁOŃ.
Zabawa rozgrzewająco - integrująca Rodzinka w cyrku
Pewnego dnia do domu wpadł TATA i krzyknął: DZIECI, do naszego miasta przyjechał cyrk! Trzeba kupić bilety powiedzieli SYN i CÓRKA. Ktoś zapukał do drzwi - wtedy zaczął szczekać PIES, a KOT zjeżył sierść. To była MAMA. Kiedy dowiedziała się o pomyśle TATY, ucieszyła się i ucałowała DZIECI. O 18-tej CAŁA RODZINA wyszła z domu i udała się do cyrku. PIES z KOTEM zostały w domu. Przedstawienie najbardziej podobało się DZIECIOM. RODZICE martwili się czy KOT nie zerwał firanek w pokoju CÓRKI, a PIES nie pogryzł nowych butów SYNA. Nic takiego się nie stało, ZWIERZĘTA zjadły tylko
przygotowaną dla całej RODZINY kolację.
2. Określ cel – dla każdego ucznia Określ cele poniższych czynności
czynność cel
Bieganie w parku z psem
Udział w teście biegowym Coopera
………
Taniec na prywatce u Marioli
Start w Turnieju Tańca Towarzyskiego
………
Gra w siatkówkę na plaży
Gra w olimpijskiej drużynie siatkarskiej
………..
zaproponuj swój przykład
………..
3. Co możemy zrobić?, po co? – dla każdego zespołu
CO MOŻEMY ZROBIĆ? PO CO?
4. Przygotowanie prezentacji – dla każdego
Przygotowanie prezentacji
Pytania, na które szukamy odpowiedzi
Czego dotyczą ? Twoja odpowiedź
Po co prezentacja? cele prezentacji
Dla kogo prezentacja?
Ilu będzie słuchaczy(widzów)?
adresaci prezentacji
Kiedy odbędzie się prezentacja?
Jak długo będzie trwać?
terminy,
czas prezentacji
W jaki sposób będziemy prezentować?
metody, techniki prezentacji
Co będziemy prezentować? treści, zawartość
Jakie części będzie mieć prezentacja?
Kto poprowadzi?
struktura prezentacji, organizacja wystąpienia
Jaki sprzęt będzie potrzebny?
Skąd go weźmiemy?
Kto nam pomoże?
wyposażenie techniczne, wsparcie