• Nie Znaleziono Wyników

Przygotowanie do pracy metodą projektu edukacyjnego – formułowanie tematu i celów projektu, planowanie i dokumentowanie działań. Razem dla zdrowia – instytucje i organizacje działające na rzecz zdrowia.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Przygotowanie do pracy metodą projektu edukacyjnego – formułowanie tematu i celów projektu, planowanie i dokumentowanie działań. Razem dla zdrowia – instytucje i organizacje działające na rzecz zdrowia."

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Przygotowanie do pracy metodą projektu

edukacyjnego – formułowanie tematu i celów projektu, planowanie i dokumentowanie

działań. Razem dla zdrowia – instytucje i organizacje działające na rzecz zdrowia.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH PRZYGOTOWUJĄCYCH UCZNIÓW DO PRACY METODĄ PROJEKTU DLA IV ETAP EDUKACYJNEGO

---

Wymaganie szczegółowe:

6. W zakresie edukacji zdrowotnej.

6.11 Uczeń omawia, na czym polega współuczestnictwo i współpraca ludzi, organizacji i instytucji w działaniach na rzecz zdrowia.

Adresat:

Uczniowie i uczennice IV etapu edukacyjnego

Czas trwania

90 minut (2x45 minut)

Cele szczegółowe W zakresie wiadomości

: Uczeń:

 wie, na czym polega działalność organizacji działających na rzecz zdrowia

 zna cechy dobrych projektów

 zna pojęcie celu

 poznaje sposoby dokumentowania działań

 zna sposoby prezentowania projektu

Cele szczegółowe W zakresie umiejętności:

Uczeń:

 wyszukuje i selekcjonuje informacje na dany temat

 formułuje temat i cele projektu

 planuje działania zespołu zadaniowego

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(2)

2

Cele szczegółowe W zakresie postaw:

Uczeń:

 wykazuje gotowość do uczestnictwa w działaniu zespołowym

 przyjmuje odpowiedzialność za wspólne decyzje zespołu

 rozumie potrzebę różnorodnych działań na rzecz zdrowia

Metody nauczania:

Osiągnięcie założonych celów będzie wymagało od nauczyciela zastosowania metod i technik aktywizujących, takich jak: praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja, burza mózgów. Rolą nauczyciela jest moderowanie lekcji oraz motywowanie uczniów do aktywnej pracy własnej.

Formy nauczania:

Zajęcia będą przeprowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego. Ze względu na wykorzystanie komputerów, zajęcia powinny być przeprowadzone w sali komputerowej lub pracowni multimedialnej – alternatywą może być korzystanie z bezprzewodowego internetu w smartfonach lub tabletach.

Przybory i przyrządy

: tablica lub flipchart, mazaki, kartki A4

Materiały pomocnicze:

karty pracy:

1. zestaw ilustracji: „Organizacje działające na rzecz zdrowia”

2. przykładowa karta realizacji działań 3. karta pracy „Znajdź słowo”

Zasoby multimedialne:

1. prezentacja: „Metoda projektu”

2. prezentacja: „Przykładowe formy prezentacji projektów”

Opis przebiegu lekcji

Część I

Część wstępna

Czas realizacji: 10 minut, pomoce: prezentacja „Projekt edukacyjny”

 Nauczyciel wita uczniów, podaje temat i cele zajęć. Pyta uczniów o znaczenie słowa PROJEKT i zapisuje na tablicy skojarzenia uczniów. Następnie włącza prezentację i wprowadza uczniów w tematykę metody projektu.

 Po zakończeniu inicjuje dyskusję na temat możliwości zastosowania metody projektu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(3)

3

w wychowaniu oraz jej przydatności w procesie nauczania – uczenia się.

 Podsumowując dyskusję nauczyciel podkreśla, że praca metodą projektu kształtuje określone umiejętności: współpracy w zespole, formułowania problemów,

planowania i organizacji pracy, korzystania z różnych źródeł informacji, formułowania poglądów i opinii, dyskusji i poszukiwania kompromisów, prezentacji efektów pracy własnej i grupowej oraz oceny i samooceny.

Część właściwa

Czas realizacji: 30 minut, pomoce: zestaw ilustracji „Organizacje działające na rzecz zdrowia”

 Nauczyciel przypomina uczniom definicję zdrowia oraz czynniki warunkujące zdrowie.

Następnie dzieli uczniów na 8 grup. Każda grupa losuje jedną kartę z zestawu ilustracji (na kartach są loga różnych organizacji działających na rzecz zdrowia

w Polsce i na świecie). Zadaniem uczniów jest wyszukanie w Internecie informacji na temat wylosowanej organizacji i omówienie jej działania.

 Każda grupa otrzymuje kartki A4. Zadaniem uczniów jest zapisanie na kartkach innych sposobów zdobycia informacji o danej organizacji i zaprezentowanie listy innym.

Nauczyciel podsumowuje ćwiczenie w zależności od podawanych przez uczniów odpowiedzi. Następnie wszyscy wspólnie dyskutują o możliwościach zastosowania różnych technik do badania opinii oraz zdobywania i weryfikacji informacji.

 Kolejnym zadaniem uczniów jest sformułowanie tematów przykładowych projektów związanych ze zdrowiem i problematyką, którą zajmuje się dana organizacja.

Nauczyciel rozdaje grupom plakaty, na których uczniowie mają zapisać jeden temat (na górze kartki należy zapisać nazwę wylosowanej organizacji). Uczniowie mają 2 minuty na zapisanie swojego pomysłu, a po tym czasie następuje przekazanie plakatu do kolejnej grupy (runda). Ćwiczenie kończy się w momencie powrotu plakatu do pierwotnej grupy. Plakaty z tematami projektów wieszamy w widocznym miejscu.

Część końcowa Czas realizacji: 5 minut

 Nauczyciel proponuje ranking tematów związanych z działalnością organizacji działających na rzecz zdrowia. Zadaniem każdego jest postawienie znaku „+” przy najważniejszym, zdaniem głosującego, temacie projektu. Nauczyciel podkreśla, że wynik rankingu świadczy o znaczeniu, jakie przypisuje grupa problemowi zawartemu w temacie.

Część II

Część wstępna

Czas realizacji: 5 minut, pomoce: tablica lub flipchart, mazaki

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

(4)

4

 Nauczyciel zadaje grupie pytanie „Po co ludzie ćwiczą – wykonują ćwiczenia fizyczne?” Wszystkie odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy lub flipcharcie.

 Nawiązując do postawionego pytania i odpowiedzi uczniów, omawia pojęcie CELU i wskazuje na sposoby jego formułowania. Dodaje, że dla każdego projektu należy sformułować cele, których osiągnięcie będzie możliwe przez realizację odpowiednio dobranych działań (planowanie).

Część właściwa

Czas realizacji: 35 minut, pomoce: papier A4, mazaki, karta pracy „Przykładowa karta realizacji działań”, prezentacja „Wybrane formy prezentacji wyników”

 Nauczyciel dzieli uczniów, w dowolny sposób, na cztery grupy lub pozwala dobrać się uczniom samodzielnie. Zadaniem każdej grupy jest wybranie dowolnego tematu projektu związanego z organizacjami działającymi na rzecz zdrowia i określenie 3-4 celów takiego projektu (można wykorzystać tematy projektów konstruowane na poprzedniej lekcji). Po określonym czasie lider czyta sformułowane przez grupę cele.

Jeżeli występują błędy w konstrukcji celu wszyscy wspólnie dokonują korekty zapisu celu.

 Nauczyciel prosi uczniów, aby w grupach zastanowili się, jakie działania powinni podjąć, aby osiągnąć te cele, które zapisali na kartkach. Rozdaje grupom

„Przykładową kartę realizacji działań”, podkreślając, że jest to jeden ze sposobów dokumentowania ich pracy. Zadaniem każdej grupy jest zapisanie działań, które zamierzają podjąć, by zrealizować poszczególne cele . Nauczyciel zachęca uczniów do tworzenia własnych wzorów dokumentów przydatnych w planowaniu i raportowaniu wyników.

 Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat sposobów prezentacji wyników projektu.

Wszystkie odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy lub flipcharcie. Następnie włącza prezentację „Wybrane formy prezentacji wyników” i w ten sposób porządkuje wiedzę uczniów.

Część końcowa – podsumowanie

Czas realizacji: 5 minut, pomoce: karta pracy „Znajdź słowo”

 Nauczyciel proponuje zabawę na zakończenie zajęć. Rozdaje wszystkim kartę pracy

„Znajdź słowo” i prosi uczniów o zakreślenie 8 skrótów organizacji działających na rzecz zdrowia. Podpowiada, że wyrazy nie łączą się i nie krzyżują ze sobą oraz że są ułożone tylko od lewej do prawej oraz z góry na dół. Dodaje, że na planszy znajduje się jeszcze pięć wyrazów, które w luźny sposób wiążą się z tematem zajęć.

 Nauczyciel może nagrodzić osobę, która jako pierwsza prawidłowo wykona zadanie.

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli”.. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

[r]

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli”.. współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Spytaj uczniów, czy osiągnęli cele poprzednich zajęć (pojęcie projektu, temat projektu, sposoby zbierania informacji).. Czy czegoś się dowiedzieli, czy czegoś

Podstawa programowa: Punkt (4.14) [uczeń] opisuje glebę jako zbiór składników ożywionych i nieożywionych, wyjaśnia znaczenie organizmów glebowych i próchnicy w

Podstawa programowa: Punkt (8.7) [uczeń] bada właściwości ogniskujące lupy, powstawanie obrazu widzianego przez lupę i podaje przykłady zastosowania lupy..