Przygotowanie do pracy metodą projektu – formułowanie celów, planowanie i
dokumentowanie działań, prezentowanie wyników.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH PRZYGOTOWUJĄCYCH UCZNIÓW DO PRACY METODĄ PROJEKTU DLA II ETAP EDUKACYJNEGO
---
Wymaganie szczegółowe uwzględnione w scenariuszu:
4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista.
Adresat:
Uczniowie i uczennice szkoły podstawowej
Czas trwania:
45 min.
Cele szczegółowe W zakresie wiadomości:
Uczeń:
zna pojęcie celu
wie, jakie znaczenie ma dla osiągnięcia celu planowanie i dokumentowanie działań
poznaje sposoby prezentowania wyników pracy.
Cele szczegółowe W zakresie umiejętności:
Uczeń:
formułuje cele wybranych działań
planuje i tworzy elementy dokumentacji
ustala sposoby dzielenia się wiedzą z innymi
doskonali komunikację z rówieśnikami
Cele szczegółowe W zakresie postaw:
Uczeń:
dostrzega korzyści wynikające ze współpracy
Przybory i przyrządy
: Laptop, rzutnik, duże arkusze papieru, papier A4, karteczki samoprzylepne, mazaki, wizytówki, teczki (segregatory)Materiały pomocnicze:
karty pracy:
1. lista „Znajdź kogoś, kto …”
2. karta pracy „Gwiazda pytań”
3. karta pracy „Sposoby prezentacji wyników”
Materiały multimedialne:
1. prezentacja: „Cele”
2. prezentacja: „Planowanie, dokumentowanie”
przebieg zajęć uwagi organizacyjno –
metodyczne
Przywitaj uczniów, przeprowadź zabawę integrującą
„Znajdź kogoś, kto…”. Rozdaj uczestnikom materiał 1 i poproś, by odnaleźli w grupie osoby z wymienionymi cechami.
Przedstaw uczniom temat, omów cele zajęć.
Omawiając cele, zwróć uwagę na zależność pojęć CELE – OSIĄGNIĘCIA. Spytaj uczniów, czy osiągnęli cele poprzednich zajęć (pojęcie projektu, temat projektu, sposoby zbierania informacji). Czy czegoś się dowiedzieli, czy czegoś się nauczyli?
Poproś uczniów, by sformułowali pytanie, jakie trzeba sobie zadać, chcąc określić cel jakiejś czynności, działania.
Demonstruj określenie celu, wskaż na rodzaje celów, pokaż, jak można określać cele projektu.
Zaproponuj uczniom dobranie się w pary, tak by osoby ją tworzące, miały dwie cechy wspólne określone w zabawie.
Rozdaj uczniom po 3 karteczki samoprzylepne.
W dostępnym dla wszystkich miejscu powieś plakat z wpisanym na środku przykładowym obszarem tematycznym.
Objaśnij zadanie: każda para zaproponuje 2 cele do
Wszyscy w kręgu. Poza kręgiem stoliki do pracy w zespołach.
Zabawa toczy się w obrębie kręgu.
Cel zrealizowany to osiągnięcie.
W toku rozmowy powinno paść pytanie PO CO? – zapisz je na plakacie.
Prezentacja „Cele”.
Np.
ZAGROŻENIE
na drodze
nad wodą i w górach
podczas korzystania ze sprzętu i urządzeń sportowych.
projektu, który poświęcony byłby temu zagadnieniu i zapisze je na osobnych karteczkach. Następnie pary w dowolny sposób dobiorą się w czwórki, zapoznają się z celami partnerów oraz wspólnie uzupełnią i ustalą ostateczną wersję 4 celów. Karteczki z celami przykleją na plakat.
Omów wynik ćwiczenia, korygując zapisy i wskazując cele, które okazały się najważniejsze dla grupy.
Zaproponuj inne cele (występuj z pozycji ucznia).
Podziel grupę na 4 zespoły przy pomocy losowania wizytówek samoprzylepnych w czterech kolorach lub czterech różnych kształtach (np. zwierzęta, figury geometryczne, wizerunki przyborów sportowych).
Rozdaj wszystkim materiał 2 – „Gwiazdę pytań” oraz po jednym, dużym promieniu „Gwiazdy pytań” dla każdego zespołu. W środku kręgu, na podłodze przyklej okrągły plakat z obszarem tematycznym i promień z pytaniem o cel.
Demonstruj kolejne slajdy, wskazując na znaczenie planowania działań i gromadzenia przydatnych materiałów.
Objaśnij zadanie dla zespołów: uczniowie najpierw samodzielnie wpisują w promienie odpowiedzi na pytania zawarte w „Gwieździe pytań”, następnie, po dyskusji w zespole, odpowiadają na pytanie z dużego promienia. Doklejają swój promień na podłodze.
Zachęć uczniów do komentowania wyniku ćwiczenia.
Zwróć uwagę na pomysły , które można będzie wykorzystać przy dzieleniu się wiedzą z innymi.
Zaproponuj uczniom pracę domową – pracując w parach, przy pomocy materiału 3 – „Sposoby prezentacji wyników”, opracujcie opisy sposobów zaprezentowania innym wyników pracy projektowej.
Poproś o uzupełnienie teczek o materiały z zajęć.
Prezentacja „Planowanie, dokumentowanie projektu”.
To, co uczniowie wpiszą
w promień z pytaniem: Z KIM?, może być wskazówką przy podziale na zespoły realizujące później konkretny projekt.
W promieniu z pytaniami: CO?
i JAK? mogą pojawić się
działania, będące jednocześnie formą prezentacji wyników projektu.
Wszyscy wokół dużej „Gwiazdy pytań”.
Podsumuj zajęcia. Uzyskaj opinie uczniów na temat np. satysfakcji z udziału w zajęciach, ich aktywności, atmosfery zajęć. Pożegnaj się.
Np. zdania niedokończone, tarcza strzelnicza, rybi szkielet.