1
Przygotowanie do pracy metodą projektu edukacyjnego – planowanie pracy. Sport to zdrowie?
Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących uczniów do pracy metodą projektu dla IV etap edukacyjnego
---
Wymaganie szczegółowe:
5. W zakresie sportu.
5.1 Uczeń wyjaśnia relacje między sportem profesjonalnym i sportem dla wszystkich a zdrowiem.
Adresat:
Uczniowie i uczennice IV etapu edukacyjnego
Czas trwania:
90 minut (2x45 minut)
Cele szczegółowe W zakresie wiadomości
: Uczeń: wie, jakie są różnice pomiędzy sportem wyczynowym a sportem dla wszystkim
zna etapy pracy w projekcie edukacyjnym
Cele szczegółowe W zakresie umiejętności:
Uczeń:
pracuje w grupie zadaniowej
wykorzystuje metaplan do opisania problemu/zagadnienia
planuje przykładowy projekt
Cele szczegółowe W zakresie postaw:
Uczeń:
wykazuje gotowość do uczestnictwa w działaniu zespołowym
przyjmuje rolę lidera lub członka zespołu
przyjmuje odpowiedzialność za wspólne decyzje zespołu
Metody nauczania:
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
Osiągnięcie założonych celów będzie wymagało od nauczyciela zastosowania metod i technik aktywizujących, takich jak: praca indywidualna, praca w grupach, dyskusja, burza mózgów, metaplan. Rolą nauczyciela jest moderowanie lekcji oraz motywowanie uczniów do aktywnej pracy własnej.
Miejsce przeprowadzenia zajęć:
Zajęcia powinny być przeprowadzone w pomieszczeniu, w którym można odtworzyć
prezentację multimedialną. Wskazana jest również możliwość swobodnego przemieszczania się uczniów.
Przybory i przyrządy
: Tablica lub flipchart, mazaki, duże arkusze papieruMateriały pomocnicze:
karty pracy:
1. układanka „Etapy pracy metodą projektu”
2. karta pracy „Algorytm postępowania projektowego – checklista”
3. zestaw ilustracji „Przykładowe metaplany”
Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „W jakiej dyscyplinie wykorzystuje się?”
2. prezentacja multimedialna: „Sport a zdrowie - podstawowe definicje”
Opis przebiegu lekcji
Część I
Część wstępna
Czas realizacji: 10 minut, pomoce: prezentacja multimedialna „Dyscypliny sportowe”, papier A4
Nauczyciel wita uczniów i zaprasza do zabawy ożywiającej „Dyscypliny sportowe”.
Włącza prezentację multimedialną. Na slajdach pojawiają się przybory sportowe związane z określonymi dyscyplinami sportowymi. Zadaniem uczniów jest zapisanie na kartce nazwy dyscypliny, z którą kojarzy się dany przybór.
Po wyświetleniu wszystkich slajdów uczniowie wspólnie z nauczycielem sprawdzają poprawność odpowiedzi.
Nauczyciel podaje temat i cele zajęć.
Część właściwa
Czas realizacji: 25 minut, pomoce: tablica lub flipchart, mazaki, prezentacja multimedialna
„Podstawowe definicje”, duże arkusze papieru.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: z czym kojarzy się Wam pojęcie SPORT? Wszystkie odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy lub flipcharcie.
Włącza prezentację „Podstawowe definicje” i wprowadza uczniów w tematykę zajęć.
Następnie uczniowie razem z nauczycielem starają się pogrupować odpowiedzi zapisane na tablicy/flipcharcie w trzy kategorie: sport wyczynowy, sport dla wszystkich, zdrowie.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy zespoły. Każdy zespół otrzymuje 3 plakaty. Zadaniem uczniów jest: 1) zapisanie wad i zalet sportu wyczynowego, 2) określenie słabych i mocnych stron sportu dla wszystkich, 3) udzielenie odpowiedzi na pytanie „Jak uprawianie sportu może wpływać na zdrowie? Liderzy zespołów przedstawiają efekty pracy grupowej.
Część końcowa – podsumowanie
Czas realizacji: 10 minut, pomoce: zestaw ilustracji „Przykładowe metaplany”
Nauczyciel pokazuje uczniom zestaw ilustracji „Przykładowe metaplany” i prosi, aby na podsumowanie tej części zajęć uczniowie w zespołach wykonali metaplany do zagadnienia „Sport a zdrowie”, na których przedstawią zależności sportu (zarówno wyczynowego, jak i sportu dla wszystkich) i zdrowia.
Część II
Część wstępna
Czas realizacji: 5 minut, pomoce: układanka „Etapy pracy metodą projektu”.
Nauczyciel nawiązuje do poprzedniej części zajęć i wiesza w widocznym miejscu trzy wykonane przez uczniów metaplany.
Następnie dzieli uczniów na trzy grupy (lub pozostaje przy starym podziale) i rozdaje każdej grupie układankę „Etapy pracy metodą projektu”. Zadaniem uczniów jest ułożenie w poprawnej kolejności wszystkich części układanki.
Jedna osoba z każdej grupy przedstawia efekty pracy grupowej.
Część właściwa
Praca zespołowa – opracowanie projektu dotyczącego związku sportu i zdrowia Czas realizacji: 25 minut
Nauczyciel pozostawia dotychczasowy podział na trzy grupy lub dzieli uczniów od nowa na trzy zespoły. Następnie rozdaje uczniom kartę pracy „Algorytm
postępowania projektowego – checklista” i prosi, aby uczniowie w zespołach zaplanowali możliwy do wykonania projekt edukacyjny dotyczący związku sportu i zdrowia.
Prezentacja przygotowanych opisów .
Uczniowie rozważają, który projekt najlepiej sprawdziłby się w środowisku szkolnym.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4
Część końcowa – podsumowanie Czas realizacji: 5 minut
Nauczyciel proponuje rundkę ewaluacyjną na podsumowanie zajęć. Może zrobić to w formie swobodnej wypowiedzi lub zaproponować metodę niedokończonych zdań:
dowiedziałam/łem się…, zabrakło mi…
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.