• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Pojęcie budynku i jego funkcje

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Pojęcie budynku i jego funkcje"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Pojęcie budynku i jego funkcje

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

 uczeń zna pojęcia: obiekt budowlany, budynek, budynek użyteczności publicznej, kondygnacja.

b) Umiejętności

 Uczeń dokonuje klasyfikacji budynków według różnych kryteriów (czasu użytkowania, liczby kondygnacji, wysokości, funkcji).

 Uczeń kształtuje umiejętność korzystania z innych źródeł informacji niż podręcznik.

 Uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie.

 Uczeń doskonali umiejętność występowania przed publicznością.

2. Metoda i forma pracy

praca w grupach.

3. Środki dydaktyczne

1. Zdjęcia różnych budynków.

2. Ustawa – Prawo budowlane.

3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel dzieli klasę na grupy 3 – 4 osobowe. Każda z grup otrzymuje:

 ustawę,

 rozporządzenie,

 komplet zdjęć różnego rodzaju budynków.

Nauczyciel: Jakie budynki występują w waszym otoczeniu?

Uczniowie wymieniają sklepy, hipermarkety, domy, banki, dyskoteki, kina, bloki, wieżowce, ...;

Nauczyciel: Czy wszystkie wymienione przez was budynki są jednakowej wysokości?

Uczniowie: Nie, są parterowe, dwu-, cztero- i dziesięciopiętrowe;

Nauczyciel: Słowo „piętro” stosowane jest w języku potocznym, natomiast w budownictwie mówi się „kondygnacja”. Otrzymaliście ustawę – Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny

odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Znajdziecie w tych dokumentach definicje:

kondygnacja oraz obiekt budowlany, budynek, obiekt użyteczności publicznej i zapiszecie je w zeszycie.

(2)

Następnie obejrzycie zdjęcia leżące przed wami i podzielicie je według kryteriów zapisanych na tablicy (kryteria wymienione są w punkcie 2. fazy realizacji).

Pamiętajcie, że zdjęcia będą pasować do różnych kryteriów. W trakcie dokonywania podziałów wnioski zapisujcie na kartce. Potem je wspólnie uporządkujemy i

zapiszemy do zeszytu.

b) Faza realizacyjna

1. Na podstawie ustawy i rozporządzenia uczniowie wyjaśniają w zeszycie przedmiotowym podstawowe pojęcia: obiekt budowlany, budynek, obiekt użyteczności publicznej, kondygnacja;

2. Pracując w grupach uczniowie dokonują podziału budynków ze zdjęć według następujących kryteriów:

a) w zależności od czasu użytkowania;

b) w zależności od liczby kondygnacji;

c) w zależności od wysokości;

Uwaga: realizując ten podpunkt uczniowie powinni skorzystać również z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w celu określenia dokładnych wysokości budynków.

d) w zależności od funkcji (przeznaczenia budynku).

Uczniowie swoje spostrzeżenia notują na kartkach.

c) Faza podsumowująca

Reprezentant każdej grupy przedstawia na forum klasy i zapisuje na tablicy wyniki pracy dotyczące jednego kryterium (każda grupa innego). Pozostałe grupy ewentualnie uzupełniają wypowiedź.

Uczniowie zapisują wnioski w zeszycie.

Notatka:

Podział budynków w zależności od:

a) czasu użytkowania:

 stałe

 tymczasowe (zbudowane na określony czas, np. składówka na narzędzia postawiona na czas budowy domu, po tym czasie zostanie rozebrana).

b) liczby kondygnacji:

 parterowe;

 dwukondygnacyjne;

 wielokondygnacyjne.

c) wysokości:

 niskie – do 12 nad poziom terenu lub do 4 kondygnacji;

 średnio wysokie – 12 – 25 m i do 9 kondygnacji;

 wysokie – 25 – 55 m i do 18 kondygnacji;

 wysokościowe – powyżej 55 m.

Budynki mające więcej niż 4 kondygnacje muszą być wyposażone w dźwigi osobowe.

(3)

d) funkcji:

 mieszkalne (domy jednorodzinne i wielorodzinne);

 użyteczności publicznej (sklepy, kina, teatry, uczelnie, biblioteki, szpitale, biura, sądy, banki, kościoły, itp.);

 gospodarcze i magazynowe;

 przemysłowe.

5. Bibliografia

1. Podręcznik – Obiekty w środowisku, Tadeusz Maj.

2. Podręcznik – Obiekty w środowisku, Mieczysław Arkadiusz Woźniak.

3. Podręcznik – Budownictwo z technologią cz. 1, Krzysztof Tauszyński.

4. Ustawa – Prawo budowlane.

5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

6. Załączniki

a) Zadanie domowe

 Wypisz funkcje, jakie pełnią budynki użyteczności publicznej. Podaj co najmniej po 3 przykłady do każdej funkcji.

 Wybierz jedno z kryteriów podziału budynków. Znajdź w prasie, wytnij i wklej do zeszytu zdjęcia budynków obrazujące dane kryterium.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na zmienność funkcji danego dzieła sztuki, w zależności od kontekstu historycznego5. Przy odczytywaniu odpowiedzi na to ostatnie

 Pierwszym etapem jest omówienie przez nauczyciela, czym jest kultura polityczna, skąd się wywodzi oraz jakie jest jej znaczenie. Nauczyciel musi przekazać uczniom, że

- uczeń omawia znaczenie przemysłu w tworzeniu dóbr materialnych, - uczeń dzieli przemysł ze względu na działalność gospodarczą, - uczeń klasyfikuje przemysł ze względu na

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na pojęcie zmiennej i stałej, typy danych nazewnictwo zmiennej;. - praca uczniów z

- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z

- prezentacja wyników wyszukiwań – analiza ofert banków - podsumowanie – jak wygląda oferta usług bankowych w Polsce.. rocznej,

- pogadanka na temat zadań stawianych giełdzie papierów wartościowych - dyskusja na temat stereotypu giełdy („Jak zbić majątek, grając na giełdzie”).. 4 –

– przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół. – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania