• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Historia Polski w malarstwie – Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem” Czas: 45 minut Najważniejsze umiejętności

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Historia Polski w malarstwie – Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem” Czas: 45 minut Najważniejsze umiejętności"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji języka polskiego w kl. IV Autorka – Joanna Ewa Szkop

Temat: Historia Polski w malarstwie – Jan Matejko „Bitwa pod Grunwaldem”

Czas: 45 minut

Najważniejsze umiejętności [ponadprzedmiotowe] zdobywane przez ucznia na lekcji - częśd wstępna podstawy programowej dla szkoły podstawowej

Nr 4. Umiejętnośd komunikowania się w języku ojczystym, zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Nr 5. Umiejętnośd posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno – komunikacyjnymi, w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji.

Nr 7. Umiejętnośd pracy zespołowej.

Cele

Lp. Uczeo:

Odniesienie do podst. progr.

z j. pol. w II et.

eduk. – nr celu kształc. i treści

naucz.

Częśd lekcji

1. rozpoznaje podstawowe części mowy I.3.3

Wstępna – podział na grupy

2. sprawnie czyta tekst I.1.1

Zasadnicza 3. odróżnia zawarte w tekście informacje ważne od informacji

drugorzędnych I.1.6

4. rozwija umiejętnośd poszukiwania wiadomości, a także ich porządkowania oraz poznawania dzieł sztuki

I.

5. określa temat tekstu *kultury – obrazu] I.1.2 6. korzysta z informacji zawartych w encyklopedii I.2 7. nazywa swoje reakcje (wrażenia, emocje) II.1.1 8. dostrzega swoistośd artystyczną dzieła *malarskiego+ II.2.1 9. tworzy spójny tekst (mówiony, pisany) na temat tekstu

kultury *dzieła sztuki malarskiej+

III.1.1

Formy pracy: zespołowa, indywidualna.

Metody i techniki: burza mózgów, promyczkowe uszeregowanie, praca z tekstem, praca z komputerem.

Środki dydaktyczne: materiały do podziału na grupy – części mowy, prezentacja multimedialna, reprodukcja obrazu J. Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, wersja obrazu w formacie 3D, okulary dla każdego ucznia do oglądania wersji 3D, karty pracy dla grup, mazaki, plansza „Zasady pracy w grupie”, encyklopedie, leksykony, laptopy – dostęp

(2)

do Internetu, zeszyt dw. „Okno na świat” kl. IV cz. 2, karta do promyczkowego uszeregowania z napisem „Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem”, karteczki samoprzylepne, plansze i cenki do oceny lekcji przez uczniów, magnesy lub masa mocująca.

Lp. Przebieg lekcji Czas–m. Pomoce dydaktyczne

1. Powitanie, podział uczniów na 4 grupy. 2 Materiały do podz.

na 4 gr. – części mowy 2. Nawiązanie do poprzednich lekcji – tematyka rycerska:

O jakim sławnym rycerzu uczyliśmy się? – Zawisza Czarny

Jakie powiedzenie, które od niego się wywodzi, funkcjonuje w naszym języku? – polegad jak na Zawiszy

Co ono oznacza? –zawsze można na tej osobie polegad, nigdy nas nie zawiedzie

2

3. Przedstawienie uczniom celów i tematu lekcji.

Pokazanie obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Pierwsze wrażenia, reakcje uczniów- burza mózgów, promyczkowe uszeregowanie

7 Prezentacja multimedialna Materiały do promyczkowego uszeregowania: napis, karteczki samoprzylepne 4. Rozwiązywanie problemów w zespole

Rozdanie grupom kart pracy, przypomnienie zasad pracy w grupie, omówienie sposobu wykonania zadao i źródeł informacji, z których każda grupa będzie korzystała.

Wykonywanie zadao w grupach.

10 Plansza „Zasady pracy w grupie”

Karty pracy dla grup Mazaki

Encyklopedie, leksykony, laptopy

5. Prezentacja efektów pracy grup- uzupełnianie informacji uczniów przez nauczyciela- prezentacja multimedialna

10 Magnesy

Prezentacja multimedialna 6. Ocena koleżeoska dotycząca pracy w grupach 3 Karty do oceny pracy

w grupach 7. Rozmowa nt. „Dlaczego J. Matejko namalował Bitwę

pod Grunwaldem?” – wyjaśnienie pojęcia „ku pokrzepieniu serc”.

2

8. Pokaz obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” w wersji 3D 4 Laptop, film

9. Praca indywidualna – dw. 1 s. 31 w zesz. dw. cz. 2. 3 Zeszyt dwiczeo cz. 2 10. Praca domowa

Opis obrazu w zeszycie dw. cz. 2.- dwiczenie 2 s. 31.

1 Zeszyt dwiczeo cz. 2 11. Ocena lekcji przez nauczyciela i uczniów 1 Plansze – buźki, cenki

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ostatnie więc szeregi z podniesionemi prawie pionowo kopiami, które na obrazie się widzą, zdają się czekać tylko hasła do natarcia i tern się tłómaczy ten cały las

[r]

1. Poproście lektora, aby przeczytał wam fragment „Dziejów Polskich” J. Długosza, napiszcie czym charakteryzuje się język użyty w tym dziele, jakie uczucia wam towarzyszyły

H. Sienkiewicz, Krzyżacy), reprodukcja obrazu Jana Matejki pt. Bitwa pod Grunwaldem, karty pracy ucznia. Zadanie uczniom pytania: „Co wiedzą na temat bitwy pod Grunwaldem?”,

Nauczyciel prezentuje uczniom portret Jana Matejki (załącznik 1). Nauczyciel odczytuje kolejno pytania, a chętni uczniowie udzielają odpowiedzi i poprawną odpowiedź zapisują na

W miarę wzmagania się i dojrzewania uzdolnień czysto artystycznych, żądza nauczenia się w swym zawodzie czegoś więcej, niż mógł dać Instytut

Оба отряда после краткого боя разошлись: Чаховский на северо-восток, Бентковский же на северо-запад и обошедши большим луком поле сражения направился

3 3-a arm ja ma wykonać decydujące uderzenie przeciw nieprzy­ jacielowi, który w targnął przez Brody i Tarnopol, o ile będzie on się dalej posuwać; dla tego uderzenia 3-a arm