• Nie Znaleziono Wyników

Sposoby dyspersji nasion – scenariusz zajęć

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Sposoby dyspersji nasion – scenariusz zajęć"

Copied!
2
0
0

Pełen tekst

(1)

Sposoby dyspersji nasion – scenariusz zajęć | Zuzanna Jagiełło | EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA 2/2018

72

SZK

OŁA

NA

UK

A

KR

Ó

TK

O

EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA | ebis.ibe.edu.pl | ebis@ibe.edu.pl | © for the article by the Authors 2018 © for the edition by Instytut Badań Edukacyjnych 2018 Temat: Sposoby dyspersji nasion

Adresaci: uczniowie szkół podstawowych Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele ogólne:

Uczniowie zostają zapoznani z klasyfikacją nasion i owoców.

Omówienie budowy morfologicznej, anatomicznej nasion i owoców.

Uczniowie poznają sposoby rozsiewania roślin.

Tok lekcji

1. Czynności organizacyjne – nauczyciel sprawdza obecność oraz zapoznaje uczniów z tematem lekcji. 2. Na zasadach pogadanki uczniowie zapoznają się

ze sposobami rozsiewania nasion. Nauczyciel za-czyna lekcję od omówienia, skąd biorą się nasiona i w jaki sposób rośliny rozmnażają się płciowo. 3. Następnie nauczyciel wymienia sposoby

rozsiewa-nia nasion.

4. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Uczniowie empirycznie (przy pomocy eksponatów) przeko-nują się, w jaki sposób nasiona są rozsiewane. Każda grupa ma do dyspozycji:

pojemnik z wodą,

eksponaty: nasiona olszy czarnej, lipy, klonu, mniszka lekarskiego, łopianu, jarzębina, borów-ka zwyczajna, gruszborów-ka, nasiona grążela żółtego,

lupa.

Informacje

Typowe nasienie okrytozalążkowych składa się z 3 części: zarodka (zapłodniona komórka jajowa), biel-ma (tkanka odżywcza dla rozwijającego się zarodka) oraz łupiny nasiennej (okrywa chroniąca nasienie przed nadmiernym wyschnięciem i uszkodzeniem).

Owoce to organy, w  których zawarte są nasiona. Typowy owoc powstaje z zalążni słupka – składa się ze ściany zalążni – z której powstaje owocnia oraz nasio-no. Owoce mają różnorodną budowę, wyróżniamy typy owoców pojedynczych (np.  orzech, jagoda) oraz typy owoców złożonych (np. owoc maliny) oraz owocostany (np. jagodostan ananasa).

W toku ewolucji wykształciło się wiele różnych spo-sobów rozsiewania nasion. Samosiewność jest sposobem rozsiewania poprzez roślinę macierzystą – przy

wyko-Sposoby dyspersji nasion

– scenariusz zajęć

Zuzanna Jagiełło

Karta Pracy Ucznia do pobrania:

http://ebis.ibe.edu.pl/materialy/ebis-2018-2-jagiello-kp.pdf

UWAGA

mgr Zuzanna Jagiełło: doktorantka, Instytut Zoologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Cele szczegółowe:

Uczniowie poznają szczegółową budowę typowego nasiona i owocu.

Omówienie budowy morfologicznej, anatomicznej nasion i owoców.

Uczniowie poznają sposoby rozsiewania roślin oraz przykłady roślin rozsiewających się wg spo-sobu: obcosiewność (allochoria): hydrochoria, anemochoria, zoochoria, oraz samosiewność (au-tochoria).

Cele operacyjne

Uczeń zna budowę typowego nasiona i owocu.

Uczeń potrafi wykorzystać wiedzę w  praktyce – wskazać powiązanie pomiędzy budową owocu a sposobem rozsiewania.

Uczeń zna różne sposoby rozprzestrzeniania na-sion i  potrafi podać przykłady gatunków rośliny i typ dyspersji ich nasion.

Środki dydaktyczne:

Instrukcje dla uczniów.

Pogadanka, burza mózgów, pytania kierowane. Eksponaty:

owoce olszy czarnej,

jabłko,

żołędzie,

owoce klonu,

owoce lipy,

owoce łopianu,

owoce mniszka lekarskiego. Zdjęcia:

świeży kokos,

bezludna wyspa z palmą kokosową,

owoc niecierpka pospolitego. Przedmioty:

plastikowe pudełka wypełnione wodą,

(2)

Sposoby dyspersji nasion – scenariusz zajęć | Zuzanna Jagiełło | EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA 2/2018

73

SZK

OŁA

NA

UK

A

KR

Ó

TK

O

EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA | ebis.ibe.edu.pl | ebis@ibe.edu.pl | © for the article by the Authors 2018 © for the edition by Instytut Badań Edukacyjnych 2018 rzystaniu jej sił i mechanizmów. Jednym z ciekawszych

jest ballochoria – roślina wykorzystuje mechanizmy eksplozyjne w celu wyrzutu nasion – przykładem jest rodzimy niecierpek pospolity (Impatiens

noli--tangere). Wyrzut następuję poprzez pęknięcie torebki,

która zbudowana jest z dwóch ścian – rozciągliwej ze-wnętrznej oraz włóknistej weze-wnętrznej. Nasiona są wy-rzucane na odległość 3-6 metrów. Wyróżniamy jeszcze: blastochoria – wzrost pędów na długość, w oddaleniu od rośliny macierzystej oraz herpochoria – nasiona wy-konują ruchy pełzakowate, nasiona mogą być wyposa-żone we włoski, ości (przy zmianach wilgotności, ruch jest możliwy), np. jęczmień (Hordeum spp.)

Obcosiewność (allochoria) to rozprzestrzenianie się nasion przy użyciu czynników zewnętrznych. Jed-nym z czynników może być woda, czyli transport wodą (hydrochoria). Orzechy kokosa (Cocos nucifera) dzięki specyficznej budowie - obecności komorypowietrznej, mogą unosić się na wodzie. Ponadto łupina kokosa jest odporna na działanie soli morskiej, dzięki temu palma kokosowa rośnie w  najbardziej odległych zakątkach globu, bezludnych wyspach wewnątrz granic stref sub-tropikalnych. Pojedynczy orzech może dryfować aż do 110 dni. W  Polsce, przykładem rośliny wykorzystują-cej hydrochorię w celu dyspersji jest są rośliny wodne oraz olsza czarna (Alnus glutinosa). Jest to drzewo po-rastające brzegi rzek, stawów, jezior. Owocem jest wą-sko oskrzydlony orzeszek, który dzięki swojej budowie może jednocześnie być przenoszony przez wiatr jak i unosić się na wodzie.

Wiatr jest kolejnym czynnikiem transportującym nasiona lub owoce. Anemochoria (wiatrosiewność) jest dalekodystansowym sposobem dyspersji wielu gatun-ków roślin drzewiastych. Rośliny wiatrosiewne wy-kształciły wiele przystosowań: wytwarzają dużą ilość nasion, mogą posiadać specjalne struktury – np. skrzy-dełka (klon, lipa), puch (mniszek lekarski).

Wiatro-siewność jest bardzo rozpowszechnionym sposobem rozsiewania nasion, szczególnie w środowiskach ekstre-malnych- góry, pustynie oraz sawanny.

Zoochoria to sposób przenoszenia nasion przez zwierzęta. Wyróżniamy: epizoochorię – nasiona prze-noszone są przez zewnętrzne części ciała zwierzęcia, np. pióra, sierść, łuski, endozoochorię – nasiona wni-kają do wewnątrz zwierzęcia, zazwyczaj przez układ pokarmowe oraz synzoochorię – zwierzęta gromadzą nasiona w  kryjówkach. Nasiona, które wykorzystują epizoochorę, mają specjalne struktury – np. kolce czep-ne, wydzielają lepiącą substancję, haczykowate włoski, którymi się przyczepiają np. do sierści. Nasiona łopianu (Arctium spp.) przyczepiają się haczykowatymi struktu-rami okrywy, stąd pochodzi polskie powiedzenie „przy-czepił się jak rzep psiego ogona”.

Soczyste, smaczne owoce o atrakcyjnym wyglądzie i zapachu są zjadane przez zwierzęta. Podczas trawie-nia, nasiona nie ulegają uszkodzeniu, a nawet działanie enzymów trawiennym może powodować pęcznienie oraz strawienie części łupiny nasiennej. Po wydaleniu, nasiona zdolne są do kiełkowania. Wiele gatunków zwierząt jest owocożernych, bądź jest wszystkożernymi (gdzie owoce stanowią ważne źródło pożywienia), wy-różniamy szereg adaptacji: morfologiczna – specyficzna budowa uzębienia, długie jelito i większy żołądek, fizjo-logiczne: obecne specyficzne enzymy. Najliczniejszymi gromadami żerującymi na owocach są ptaki (preferują-ce małe, kolorowe owo(preferują-ce) oraz ssaki (preferują(preferują-ce duże, aromatyczne owoce). Wśród ptaków ciekawym przy-kładem jest kwiczoł - ptak ten, obecny np. w miejskich parkach od wczesnej wiosny do późnej jesieni, znany przez metaliczny śpiew. Głównie jesienią żeruje na gło-gu, jarzębinie, w małych stadkach. Wątroba ptaków jest silnie detoksykująca, więc niebezpieczne substancje za-warte w jarzębinie – np. kwas parasorbinowy – nie są dla kwiczołów szkodliwe. Najsławniejszym przykładem

wartości nadfermentowanych nasion (które opuściły już układ pokarmowy zwierzęcia) jest kawa parzona z  odchodów łaskunów (należące do podrzędu koto-kszktałnych, występują w  Azji Południowo-Wschod-niej) – kopi luwak. Jest ona przez znawców uważana za najbardziej aromatyczną kawą na świecie, co czyni ją również najdroższą.

Wiele gatunków zwierząt przygotowując się do zimy robi zapasy, np. wiewiórka pospolita zakopuje w ziemi, chowa w dziuplach orzechy laskowe, sójki oraz gryzo-nie chowają nasiona dębu. Zwierzęta tworzą bardzo wiele kryjówek, o części zapominają. Jest to synzoocho-ria, czyli gromadzenie nasion w kryjówkach/skrykach, co ułatwia rozsiewanie. Są zwierzęta, które chowają na-siona pojedynczo, tworząc wiele skrytek (np. wiewiórka pospolita), albo tworzą jedną, dużą spiżarnię (np. cho-mik europejski).

Literatura

Szweykowska A. i Szweykowski J. Botanika. Tom I, Morfologia.2007, Wydawnictwo PWN

Schulze D.E., Beck E. i  Muller-Hohenstein Plant Ecology, 2002, Springer Berlin. Źródła internetowe: https://pl.wikipedia.org/wiki/Niecierpek_pospolity#/media/ File:Illustration_Impatiens_noli-tangere0_clean.jpg https://pl.wikipedia.org/wiki/Ballochoria https://en.wikipedia.org/wiki/Coconut http://ptaki.info/kwiczo%C5%82 http://www.ptakipolski.pl/kwiczol/ https://en.wikipedia.org/wiki/Sorbus_aucuparia Karta Pracy Ucznia do pobrania:

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pyłek najczęściej przenoszony jest przez wiatr lub zwierzęta.( obejrzyj zdjęcia i przeczytaj ich opisy w podręczniku na stronach 140,141.. Wymiń nazwy 4 zwierząt

Legenda o Lechu, który założył gród w miejscu, gdzie „ na wysokich i wyniosłych drzewach znalazł orle gniazdo ”, do dziś pozostaje tylko legendą i do dzisiaj nie jest

Rodzice mają prawo do wychowania i edukacji dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami moralnymi i religijnymi, ale z uwzględnieniem stopnia dojrzałości dziecka, wolności jego sumienia

14. potrafi scharakteryzować budowę oraz wyjaśnić zasadę działania układu napędowego pojazdów samochodowych i jego elementów;. 15. potrafi scharakteryzować

Otrzymuje uczeń, który: posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania geografii w II klasie, samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia oraz

Zatem literatura światowa odnosi się zawsze do wartości i potrzeb zarówno kultury gosz- czącej, jak i kultury źródłowej dzieła; w związku z tym jest to podwójna re-

Niepożądane reakcje lub alergie pokarmowe mogą wystąpić u ludzi w różnym wieku, przy czym u dzieci zdarzają się częściej, zwłaszcza u niemowląt.. Są

Duża liczba działań na rzecz popularyzacji CSR przyczyniła się do uświadomienia znaczenia aspektów środowiskowych, społecznych oraz z zakresu zarządzania